Scenariusz wycieczki rowerowej na Zieloną Górę – kl. VI

Transkrypt

Scenariusz wycieczki rowerowej na Zieloną Górę – kl. VI
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 17
al. Wojska Polskiego 130, 42-200 Częstochowa
tel. (034) 323-13-81, e-mail: [email protected]
Scenariusz wycieczki rowerowej na Zieloną Górę – kl. VI
Przedstawiona poniżej wycieczka była końcową fazą metody projektu, którą uczniowie
opracowywali przez kilka miesięcy (zbierali materiały dotyczące Jury i form jej ochrony,
zastanawiali się nad szkodliwą działalnością człowieka w naszym regionie, próbowali
rozwiązać problem gwałtownego rozwoju motoryzacji, przygotowywali się do egzaminu na
kartę rowerową). Wycieczka była podsumowaniem i jednocześnie praktycznym
zastosowaniem zdobytych umiejętności i wiedzy w terenie.
1. Temat: Rowerem czy samochodem? – wybór należy do Ciebie – elementy
edukacji ekologicznej, zdrowotnej i regionalnej ze szczególnym
uwzględnieniem wychowania komunikacyjnego
2. Cele zajęć:
− kształtowanie przyjaznego stosunku do środowiska naturalnego
− rozróżnianie elementów środowiska przyrodniczego
− kształtowanie postaw proekologicznych
− uwrażliwianie uczniów na piękno otaczającej przyrody
− zweryfikowanie własnego stosunku do przyrody
− zdobycie bezpośrednich doświadczeń w kontakcie z najbliższym
środowiskiem
− propagowanie zdrowego trybu życia (wypoczynku czynnego) poprzez jazdę
na rowerze
− rozwijanie spostrzegawczości i wrażliwości
− zaobserwowanie zmian zachodzących w najbliższej okolicy wywołanych
przez działalność człowieka
− uzmysłowienie uczniom, że istnieją mechanizmy skutecznej ochrony
środowiska bez hamowania rozwoju społecznego
− wskazanie uczniom alternatywnych rozwiązań przy rozpatrywaniu
problemów ekologicznych
− uzmysłowienie uczniom konieczności zmian trybu życia w celu uniknięcia
postępującej degradacji środowiska
− zapoznanie uczniów z tendencjami w rozwoju motoryzacji w kraju i za
granicą
− ukazanie niebezpieczeństw i konsekwencji dla środowiska wynikających
z rozwoju motoryzacji
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 17
al. Wojska Polskiego 130, 42-200 Częstochowa
tel. (034) 323-13-81, e-mail: [email protected]
Uczeń:
− wyróżnia elementy środowiska przyrodniczego
− dostrzega potrzebę ochrony środowiska
− potrafi posługiwać się kompasem, mapą topograficzną i planem okolicy
− potrafi wskazać zjawiska krasowe na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej
i zna mechanizm ich powstawania
− właściwie i bezpiecznie zachowuje się w terenie – rezerwat przyrodniczy
Zielona Góra
− wskazuje antropogeniczną działalność człowieka w najbliższej okolicy
− preferuje wypoczynek czynny nad biernym
− orientuje się jakie szkody może wyrządzić środowisku nadmierne
wykorzystywanie motoryzacji
− potrafi właściwie i bezpiecznie poruszać się rowerem po drogach
publicznych
− potrafi sporządzić własny plan najbliższej okolicy
3. Forma realizacji:
Wycieczka rowerowa uczniów klasy szóstej z opiekunami na trasie:
Szkoła (Aleja Wojska Polskiego 130) – rezerwat przyrody „Zielona Góra”.
4. Środki dydaktyczne:
mapy topograficzne, przewodniki po Jurze, kompasy, latarki, atlasy roślin i
zwierząt, rowery
5. Przebieg zajęć:
I.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Faza wstępna:
Zbiórka uczniów z rowerami przed szkołą.
Przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po jezdni.
Ustalenie trasy wycieczki: Szkoła - Aleja Pokoju - wzdłuż Wydziału
Walcowni Blach Grubych Huty Częstochowa S.A. - rezerwat
przyrody „Zielona Góra” - wieś Kusięta - szczyt Zielonej Góry.
Zastanowienie się nad sensem wyjazdu rowerami zamiast autokarem –
preferowanie ekologicznego, zdrowego środka transportu.
Przypomnienie o właściwym zachowaniu się w rezerwacie przyrody.
Krótka charakterystyka rezerwatu przyrody „Zielona Góra”:
rezerwat utworzony w 1953r na obszarze 19,66 ha. Występuje tu las
mieszany z przewagą buka i grabu oraz urozmaicone runo leśne.
Wierzchołek góry (wysokość 330 m n.p.m.) wieńczą wapienie
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 17
al. Wojska Polskiego 130, 42-200 Częstochowa
tel. (034) 323-13-81, e-mail: [email protected]
uformowane w przeróżne kształty. Na skutek zjawisk krasowych
powstały tu jaskinie z interesującymi naciekami. Zielona Góra jest
jednym z najcenniejszych rezerwatów przyrodniczych naszego
regionu. Ze szczytu Zielonej Góry widoczna jest panorama
Częstochowy.
II.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
III.
Faza realizacyjna:
Przejazd ul. Tetmajera do Alei Pokoju, a następnie wzdłuż Wydziału
Walcowni Blach Grubych Huty Częstochowa S.A.
Pierwszy postój w miejscu budowy nowoczesnej Huty Szkła
„Guardian” – zaobserwowanie antropogenicznej działalności
człowieka.
Postój u źródeł rzeki Kucelinki – krótka pogadanka na temat zmian na
przestrzeni czasu spowodowanych przez człowieka w biegu rzeki.
Przejazd duktem leśnym z przewagą sosen i domieszką dębów, brzóz,
grabów i buków – rozpoznawanie przy pomocy atlasów gatunków
drzew i krzewów.
Dojazd do wsi Kusięta.
Zatrzymanie się przed tablicą pamiątkową poświęconą Czesławowi
Miłoszowi, goszczącemu w 1994r w domu częstochowskiego pisarza
Andrzeja Kalinina.
Skręt na zachód i dotarcie do podnóża Zielonej Góry.
Dotarcie na szczyt Zielonej Góry.
Podzielenie
uczniów
na
grupy
i
zwiedzenie
jaskini
z zaobserwowaniem jej form naciekowych – pogadanka na temat
zjawisk kresowych jako długotrwałych procesów chemicznych.
Dłuższy wypoczynek – czas zabawy i rekreacji.
Zwiedzenie okolic szczytu Zielonej Góry.
Droga powrotna do szkoły – obok leśniczówki Leśnictwa Zielona
Góra, przez bór sosnowy z domieszką buków, brzóz i dębów.
Faza podsumowująca:
Rekapitulacja zdobytych wiadomości i doświadczeń:
- Zaobserwowanie negatywnych zmian w najbliższej okolicy
spowodowanych przez człowieka.
- Dostrzeżenie piękna Jury jesienią.
- Wykorzystanie roweru jako środka nie zanieczyszczającego
środowisko, a poprawiającego kondycję zdrowotną człowieka.
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 17
al. Wojska Polskiego 130, 42-200 Częstochowa
tel. (034) 323-13-81, e-mail: [email protected]
- Wyszczególnienie zjawisk krasowych w rezerwacie przyrody
„Zielona Góra”.
Praca domowa dla uczestników wycieczki
Sporządź plan okolicy na podstawie przebytej trasy.
Opracowali:
Jerzy Śpiewak – nauczyciel techniki i informatyki
Izabela Benduch – nauczyciel przyrody
Szkoła Podstawowa nr 17 w Częstochowie

Podobne dokumenty