scenariusz lekcji fizyki w klasie I gimnazjum

Transkrypt

scenariusz lekcji fizyki w klasie I gimnazjum
1. Cele lekcji:
a)
poznawczy: zapoznanie z rodzajami i wła ciwo ciami metali.
b) kształc co-rewalidacyjny: kształtowanie
umiej tno ci
rozpoznawania metali,
usprawnianie i rozwijanie zdolno ci manualnych.
c)
wychowawczy: uczenie samodzielno ci obserwacji i wyci gania wniosków,
u ywanie poj
fizycznych, współpraca w zespole, wyrabianie poczucia ładu
i porz dku na stanowisku pracy.
2. Struktura lekcji:
−
ukierunkowanie
uwagi
na
tre
nowej
lekcji
i
motywacja
do
pracy
(rozwi zanie krzy ówki),
−
zdobywanie
wiedzy
przez
uczniów
(obserwacja
wygl du
sprawdzanie przewodzenia elektrycznego i wa enie próbek metali),
−
utrwalenie wiadomo ci (zabawa w „Prawda czy fałsz”),
−
ocena aktywno ci uczniów na lekcji.
3. Formy organizacji lekcji:
−
uczniowie klasy podzieleni na dwie grupy robocze,
−
czas trwania – 1 godzina lekcyjna.
4. Metody nauczania:
−
samodzielnego dochodzenia do wiedzy,
−
do wiadczalna,
−
gier dydaktycznych,
−
instrukta słowny,
−
obserwacja.
5. Formy pracy:
−
indywidualna jednolita,
−
grupowa,
−
zespołowa.
6. Pomoce dydaktyczne:
−
waga szalkowa z odwa nikami,
−
próbki metali,
−
diagram krzy ówki,
−
tabela wyników,
−
kartoniki z hasłem,
−
wykre lanka literowa.
zewn trznego,
7. Przebieg lekcji:
I.
1. Przypomnienie wiadomo ci o ciałach stałych.
Ukierunkowanie - co to s ciała stałe?
uwagi na tre
Ciała stałe - to ciała zbudowane z cz steczek,
nowej lekcji
mi dzy którymi wyst puje bardzo silne przyci ganie.
i motywacja
2. Teraz odpowiemy na pytania w krzy ówce, której rozwi zaniem b dzie
do pracy.
nazwa ciała stałego.
G
P
1.
2.
3.
4.
5.
A
K
O
M
I
N
R
Z
E
B
I
E
B
U
T
E
L
K
Ł
A
W
K
A
E
L
N
I
A
T
A
Ulatuje z niego dym.
Potrzebujesz go przy czesaniu.
Pojemnik na napoje.
Sprz t do siedzenia w parku.
Przybór do sma enia jajecznicy.
METALE- to pierwiastki chemiczne.
3. Podział metali pod wzgl dem ich wła ciwo ci:
a/ chemiczne
- metale szlachetne (złoto,srebro,platyna),
- metale półszlachetne (chrom,nikiel,glin),
- metale nieszlachetne ( elazo).
b/ fizyczne
- barwa metali,
- metale lekkie lub ci kie,
- metale łatwo lub trudno topliwe,
- przewodniki lub izolatory ciepła,
- przewodniki pr du.
c/ mechaniczne (okre laj przydatno metalu do celu, któremu ma słu y wykonany
z niego przedmiot)
- wytrzymało (rozci ganie, ciskanie, gi cie, skr canie),
- plastyczno ,
- spr ysto ,
- twardo .
II.
Podanie tematu
lekcji:
Obserwacja
wła ciwo ci
fizycznych
metali.
1. Uczniowie zapisuj temat w zeszycie.
2. Ustalenie zasad pracy podczas lekcji:
- podział klasy na dwie grupy,
- wybór osoby reprezentuj cej grup ,
- szefowie grup pobieraj próbki metali i przyrz dy,
- nauczyciel przedstawia sposób wykonania obserwacji przez uczniów.
III.
Zdobywanie
wiedzy
przez uczniów.
1. Obserwacja wła ciwo ci fizycznych metali:
Grupa A:
- obserwacja wygl du zewn trznego (barwa, powierzchnia matowa
lub z połyskiem, czy po uderzeniu wydaje d wi k),
Nr próbki
5
6
7
8
9
10
Nazwa metalu
eliwo
Stal
Mosi dz
Ołów
Cynk
Aluminium
Barwa
Br zowa
Jasno-szara
Złota
Ciemno-szara
Ciemno-szara
Srebrna
Połysk/mat
Mat
Połysk
Połysk
Mat
Mat
Mat
D wi k
- obserwacja i sprawdzenie przewodzenia pr du przez metale
(instrukta słowny nauczyciela).
Grupa B:
- obserwacja i dokonanie pomiaru ci aru wła ciwego próbek metali
(instrukta słowny nauczyciela).
Nr próbki
5
6
7
8
9
10
Nazwa metalu
eliwo
Stal
Mosi dz
Ołów
Cynk
Aluminium
Ci ar
111,5g
121,2g
130,4g
181,4g
113,7g
40,2g
Sprawdzenie poprawno ci wykonania wiczenia:
Ułó karteczki z nazwami metali rosn co według ci aru, a nast pnie
odwró je i odczytaj hasło.
aluminium
B
eliwo
R
cynk
A
stal
W
mosi dz
O
ołów
!
Zmiana stanowisk obserwacyjnych.
Grupa A:
- pomiar ci aru metali
Sprawdzenie poprawno ci wykonania wiczenia:
Ułó karteczki z nazwami metali malej co według ci aru,
a nast pnie odwró je i odczytaj hasło.
ołów
S
mosi dz
U
stal
P
cynk
E
eliwo
R
aluminium
!
Grupa B:
Tak samo jak poprzednio grupa A.
IV.
Utrwalenie
wiadomo ci
(zabawa
w„ Prawda
czy fałsz”).
1. Mosi dz ma kolor niebieski. 2. Ołów ma barw ciemnoszar . +
3. Aluminium jest bardzo ci kie. 4. Stal jest matowa. +
5. Mosi dz jest koloru złotego. +
6. Metal nie jest ciałem stałym. 7. Cynk jest lekkim metalem. +
8. Stal nie przewodzi pr du.
9. Mosi dz ma l ni c powierzchni . +
10. Ołów jest metalem o du ym ci arze. +
V.
Ocena
aktywno ci
uczniów
na lekcji.
Nauczyciel ocenia wykonane zadania i aktywno
VI.
Zadanie
domowe.
Wybra jeden z podanych metali (ołów, aluminium, mosi dz)
i opisa jego wła ciwo ci fizyczne.
uczniów podczas lekcji.