Potęgi i pierwiastki

Transkrypt

Potęgi i pierwiastki
Joanna Jakubik [email protected]
nauczycielka matematyki
Gimnazjum nr 49 w Warszawie
Scenariusz lekcji dla klasy II gimnazjum.
Temat: Potęgi i pierwiastki - powtórzenie
czas: 45 minut.
Cele lekcji:
•
doskonalenie umiejętności stosowania twierdzeń, dotyczących potęg i pierwiastków
•
doskonalenie umiejętności pracy w grupie
•
doskonalenie umiejętności dyskutowania
Cele szczegółowe:
Uczeń po lekcji:
•
zna twierdzenia dotyczące potęg i pierwiastków
•
stosuje je do obliczeń
Metoda:
•
praca w grupach
Środki dydaktyczne:
•
gra dydaktyczna – domino „Potęgi”
•
gra dydaktyczna – domino „Pierwiastki”
•
arkusze dużego papieru, flamastry
Przebieg lekcji
I. Czynności organizacyjne, sprawdzenie pracy domowej
II. Faza wprowadzająca
Omówienie celów lekcji. Powtórzenie twierdzeń o potęgach i pierwiastkach.
III. Faza realizacji
1. Podział klasy na czteroosobowe grupy. Ustalenie zasad pracy w grupach, czasu pracy.
2. Praca w grupach – uczniowie układają domino „Potęgi” (zał.1). po sprawdzeniu przez
nauczyciela, po poprawnym ułożeniu, grupa otrzymuje domino „Pierwiastki’ (zał.2).
3. Praca w grupach – uczniowie rozwiązują zadanie 3:
W każdą kratkę wpisz jedną z liczb: − 48 18 , − 36 18 , − 12 3 , − 6 3 , 2 6 ,
4 6 , 6 3 , 6 6 , 12 18 .
+=
:::
+=
+=
Rozwiązania zadania przedstawiają na dużych arkuszach papieru. Po ustalonym czasie
wszystkie grupy przypinają do tablicy swoje arkusze. Wspólnie omawiane są rezultaty
pracy, poprawność rozwiązań.
IV. Podsumowanie lekcji
Ocena pracy w grupie. Usystematyzowanie wiadomości. Ocena lekcji. Zadanie pracy
domowej.
Uwagi:
Domina „Potęgi” i „Pierwiastki” są mojego autorstwa, zadanie 3 pochodzi z czasopisma „Matematyka”.
Zał. 1
(−12)12
6 60
77
(−5)11 ⋅(−5)12 ⋅(−5)
(−7)12 :7 5
(−60) 30 :3030
(−5)11
((6 ) )
415
−1212
(−12) 6 ⋅(−12)⋅125
(−6)12 ⋅65 :6 2
− 77
KONIEC
(−5) 24
(−7)11 :7 4
62
(−5)8 ⋅(−5) 3
START
6 7 ⋅63 :(6 2 ⋅6)
6 4 ⋅6 2 :6
615
(−12)18
((−12) )
2 3
3 2 10
Zał. 2
START
5 + 45 + 125
175
3
4 2
3 7
48
5 7
3 + 12 + 48
12
32 + 2
2
3
9
9 5
3
3
(4 3 ) 2
5
2 5 ⋅3 2
6 10
KONIEC
7 3
3
63
32
9
3
(
3
60 :3 5 )
3