Rok szkoły w ruchu - Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi

Transkrypt

Rok szkoły w ruchu - Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi
Rok Szkoły w Ruchu
Ogólnopolska akcja „Ćwiczyć każdy może”
OBSZAR 1.
Ciekawe lekcje wychowania fizycznego .
Kwadrant – gra rekreacyjna.
Ulubiona gra zarówno dziewcząt jak i chłopców w wieku gimnazjalnym i nie tylko. U
nas w formie kwadranta siatkarskiego, czyli z wykorzystaniem piłki do siatkówki.
Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla uczniów klasy II
Temat: Gry i zabawy rzutne – kwadrant siatkarski.
Zadania:
1. Poznajemy przepisy gry w kwadranta siatkarskiego,
2. Kształcimy szybkość poruszania się, technikę zagrywki,
3. Współpracujemy w grupie, znamy zasady fair-play.
Cele:
1.Propagowanie gier i zabaw rekreacyjnych, propozycje spędzania czasu wolnego
z wykorzystaniem tych gier,
2.Rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej.
Uczeń po zajęciach:
1.Umie wytłumaczyć podstawowe zasady gry w kwadranta piłką siatkową, umie
przeprowadzić rozgrzewkę w postaci zabaw,
2. Przy pomocy nauczyciela umie objaśnić, co to jest cecha motoryczna i umie określić, co
nazywamy szybkością,
3.Poprawił technikę wykonania zagrywki sposobem górnym lub dolnym.
FORMY REALIZACJI ZADAŃ:
naśladowcza
zadaniowa
zabawowa
SPOSOBY ORGANIZACJI PRACY:
w grupach
METODY ZDOBYWANIA I PRZEKAZYWANIA WIADOMOŚCI:
Metoda realizacji zadań ruchowych
Klasa II gimnazjum
Miejsce: sala gimnastyczna
Przybory: Piłki do siatkówki, pachołki,
Prowadzący: Marzena Troska
Tok lekcji
Część wstępna
1. Zbiórka,
2. Sprawdzenie obecności,
3. Na co będziemy zwracać uwagę- tematyka lekcji.
Część przygotowująca
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Berek stojak siatkarski,
Trucht, na gwizdek uczniowie wykonują pozycję siatkarską
Podpór przodem –w parach klaśnięcie w dłoń partnera,
Chwyt za prawe ręce w parach- klepniecie w udo partnera,
Podrzut piłki chwyt nad głową,
Podrzut piłki, klaśnięcia chwyt nad głową,
Podrzut piłki, obrót, chwyt nad głową,
Podrzut piłki, przysiad, chwyt nad głową
Przypomnienie pozycji wyjściowej do wykonania zagrywki sposobem górnym lub
sposobem dolnym- wykonujemy zagrywkę do partnera- partner wykonuje chwyt piłki nad
głową.
Część główna:
1.Podział klasy na zespoły. Omówienie zasad gry;
Do oznaczenia 4 baz wykorzystujemy pachołki, które rozstawiamy co 7m, 1m od linii
końcowej i linii środkowej.
Jedna drużyna stoi w bazie nr 5 ( pole z boku bramki, poza linia końcową boiska do
siatkówki, można oznaczyć dodatkowymi pachołkami), druga drużyna stoi w polu (druga
połowa boiska do siatkówki). Pierwsza osoba z bazy nr 5 wykonuje zagrywkę sposobem
górnym (lub dolnym). Piłka musi zostać przebita na pole przeciwnika ponad środkową linią,
ponad pachołkami i zmieścić się w polu do siatkówki. Po wykonaniu prawidłowej zagrywki,
zawodnik zagrywający stara się obiec wszystkie cztery pachołki- bazy i przebiec końcową
linię boiska do siatkówki (wbiec do swojej bazy nr 5). Zawodnik biegnie do momentu, w
którym drużyna przeciwna nie chwyci piłki i nie odrzuci jej do bramki (miejsca
wyznaczonego obok bazy). Rzut piłki w stronę bazy- bramki musi być celny. Jeśli osoba
biegnąca w momencie celnego rzutu piłki do bramki nie znajduje się przy pachołku- bazie,
zostaje „skuta”. Przechodzi na drugą stronę swojej bazy na ławkę rezerwowych, drużyna nie
otrzymuje punktu. „Skuć” zawodnika można również po dotknięciu go piłką w czasie , kiedy
znajduje się on między pachołkami i chwyt piłki wykonano nad głową. Z ławki rezerwowych
można wykupić „skutego” zawodnika za 1pkt., jeśli drużyna taki punkt wcześniej zdobyła.
Wykupić „skutych” zawodników można w takiej kolejności, w jakiej zostali „skuci”.
Drużyna zdobywa 1 punkt jeśli zawodnik wykonał prawidłową zagrywkę, obiegł wszystkie
bazy i przekroczył linię końcową boiska- dobiegł do swojej bazy.
Drużyna z pola zdobywa punkt jeśli chwyci piłkę po zagrywce nad głową.
Zmiana zespołów następuje, gdy :
1.Wszystkie osoby z zespołu zepsują zagrywkę,
2. Wszystkie osoby z zespołu są „skute”,
3.Osoby z zespołu stoją przy bazach i nie ma już zawodnika, który mógłby wykonać
zagrywkę,
4.Drużyna zdobyła 10 małych punktów czyli 1 duży.
Gra toczy się do uzyskania 3 dużych punktów.
Można wybrać lidera, który kieruje osobą biegnącą- podpowiada czy się zatrzymać, czy też
biec do kolejnej bazy. Ważne jest prawidłowe rozstawienie zawodników w obronie i ich
współpraca. Najlepiej określić wcześniej osoby, które będą rzucać piłkę do bazy- bramki.
Część końcowa
1.Minutka
2.Zbiórka
3.Podsumowanie lekcji
4.Zakończenie lekcji
OBSZAR 1.
Ciekawe lekcje wychowania fizycznego .
Lekcja wychowania fizycznego z przyborami typowymi i nietypowymi.
Wykorzystanie starych gazet podczas zajęć wychowania fizycznego wpływa na
uatrakcyjnienie lekcji.
Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla uczniów klasy I
Temat: Gry i zabawy ruchowe z wykorzystaniem przyborów typowych i nietypowych papierowych kulek.
Zadania:
1. Uczeń potrafi wykorzystać różne przedmioty do podnoszenia swojej
sprawności,
2. Uczeń rozwija koordynację wzrokowo-ruchową,
3. Uczeń przeżywa radość i satysfakcję z uczestnictwa w ćwiczeniach, uczeń doskonali
umiejętność współpracy w zespole.
Cele:
1.Propagowanie gier i zabaw rekreacyjnych, propozycje spędzania czasu wolnego
z wykorzystaniem tych gier,
2.Rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej.
Uczeń po zajęciach:
1. Umie przeprowadzić rozgrzewkę w postaci zabaw,
2. Przy pomocy nauczyciela umie objaśnić, co to jest cecha motoryczna i umie określić, co
nazywamy szybkością, zwinnością i koordynacją ruchową,
3. Uczeń potrafi współpracować w zespole.
FORMY REALIZACJI ZADAŃ:
naśladowcza
zadaniowa
zabawowa
SPOSOBY ORGANIZACJI PRACY:
frontalna
w grupach
METODY ZDOBYWANIA I PRZEKAZYWANIA WIADOMOŚCI:
Metoda realizacji zadań ruchowych
MIEJSCE: sala gimnastyczna
KLASA: I a/ b
CZAS: 45’
PRZYBORY I PRZYRZĄDY: papierowe kulki, pachołki,
PROWADZĄCA : Marzena Troska
Tok lekcji
Część wstępna
10. Zbiórka,
11. Sprawdzenie obecności,
12. Na co będziemy zwracać uwagę- tematyka lekcji.
Część przygotowująca
Rozgrzewka- ćwiczenia RR, NN i T w marszu i truchcie, ćwiczenia skocznościowe.
Z postawy staramy się wyrzucić kartkę papieru tak, by poleciała jak najdalej. Zwijamy papier
w kulkę
i wykonujemy dowolne podrzuty papierową kulą. Postawa w rozkroku, uginamy nogi w
kolanach, kula znajduje się między łydkami, prawą ręką trzymamy kulę z przodu, lewą ręką od tyłu. Podrzucamy kulkę niezbyt wysoko w górę, zmieniamy ułożenie rąk (prawą rękę
przekładamy do tyłu, lewą do przodu) i chwytamy kulkę. Staramy się tak szybko wykonać
ćwiczenie, by kulka nie upadła na podłogę. W siadzie prostym kładziemy kulę przez skłon w
przód jak najbliżej stóp. Przez szybki wznos i ugięcie nóg w stawach kolanowych staramy się
podrzucić kulkę tak, by chwycić ją w ręce. Pozycja wyjściowa - siad prosty, kulka leży
między stopami. Chwytamy kulkę w stopy i unosimy nogi (proste w kolanach) jak najwyżej
w górę. Podskoki. Dowolnie podrzucamy kulkę w górę i chwytamy ją w wyskoku.
Część główna
1. Rozrzucamy kulki na podłodze (kulek jest o jedną mniej, niż uczniów). Uczniowie biegają
pomiędzy nimi. Na gwizdek nauczyciela jak najszybciej zabierają najbliższą kulkę. Osoba,
której nie udało się zabrać kulki - odpada, odchodzi na bok, zabierając jedną kulkę. Zabawę
powtarzamy do momentu, aż pozostanie dwoje dzieci. Zostają one kapitanami i wybierają
drużyny.
2. Drużyny kładą swoje kulki na półmetku, po czym ustawiają się na linii startu. Pierwszy
zawodnik biegnie po kulkę, zabiera ją i wraca do grupy. Przekazuje kulkę następnemu
dziecku, które biegnie po następną kulkę, wraca do zespołu i daje obie kulki następnemu
uczestnikowi zabawy itd. (każde kolejne dziecko biegnie z coraz większą liczbą kulek). Jeśli
kulki wypadną któremuś uczniowi, należy je pozbierać i dopiero wtedy kontynuować bieg.
Wygrywa drużyna, która najszybciej wykona zadanie.
3. Drużyny kładą swoje kulki na półmetku, po czym ustawiają się na linii startu. Pierwszy
zawodnik biegnie do półmetka, rozkłada kulkę i kładzie kartkę papieru w wyznaczonym
miejscu na półmetku, po czym wraca do drużyny. Kolejny uczeń powtarza zadanie, kładąc
swoją kartkę na kartce poprzednika. Wygrywa drużyna, która szybciej wykona zadanie.
4. Pierwszy zawodnik biegnie w kierunku kartek, zabiera jedną z nich i wraca z kartką
położona na klatce piersiowej. Następny zawodnik powtarza zadanie, i tak dalej. Wygrywa
zespół, który pierwszy ukończy zadanie.
5. Dzieci ustawiają się na linii startu, każde ma kulkę w ręce. Na sygnał nauczyciela pierwsza
(później kolejna itd.) para kopie papierową piłkę jak najdalej prawą nogą. Zawodnik, którego
kulka upadła najdalej, zdobywa" mały" punkt dla swojego zespołu. Zabawę powtarzamy,
kopiąc kulkę lewą nogą. Wygrywa zespół, który uzyska więcej "małych" punktów.
6. Na wprost każdego rzędu ustawiamy przeszkody. Każde dziecko ma kulkę na łyżce. Na
sygnał nauczyciela musi jak najszybciej obiec, pokonując przeszkody (pod i nad nią).
7. Na wprost każdego rzędu ustawiamy cel (np. krzesło). Zawodnicy raz jednej, raz drugiej
drużyny wykonują kolejno dowolny rzut kulką do celu. Stopniowo zwiększamy odległość
rzutu. Drużyna, której zawodnicy więcej razy trafili w cel z najdalszej odległości, wygrywa.
Odmiana tej zabawy: możemy ustalić, że każdy celny rzut daje "małe" punkty i wygrywa
drużyna, która w sumie zdobędzie więcej "małych" punktów.
8. Na sali wyznaczamy linię środkową. Każda drużyna ustawia się na swojej połowie. Na
sygnał nauczyciela zawodnicy przerzucają kulki ze swojego boiska na część przeciwnika.
Zabawa trwa 2 minuty, po czym liczymy kulki znajdujące się na każdym boisku. Drużyna,
która na swojej połowie ma więcej kulek, przegrywa. Zamieniamy się stronami i zabawę
powtarzamy.
9."Ścianiak". Każda drużyna ma dwie kulki. Drużyny rozstawiają się na połowach sali.
Zadaniem każdego zespołu jest trafić jak najwięcej razy w ścianę za plecami grupy
przeciwnej. Grać można na czas (2 x 2 minuty) lub do zdobycia określonej liczby punktów.
Część końcowa
1. Zabawa "Odpadamy". Dzieci siadają w kole, podając sobie papierową kulkę. Nauczyciel
stoi obrócony tyłem do klasy, w dowolnym momencie klaszcze w dłonie. Uczeń, który w
momencie klaśnięcia posiadał kulkę odpada i zajmuje miejsce nauczyciela (teraz on klaszcze,
dając znak do "odpadnięcia"). Przedstawienie wyników rywalizacji. Pożegnanie sportowe.
OBSZAR 2.
Aqua aerobik. Ta forma zajęć daje uczniom niesamowite wrażenia ruchowe. Pozawala oswoić
się z wodą, rozwija koordynacje ruchową, wzmacnia gorset mięśniowy oraz poprawia
kondycję fizyczna i psychiczną. Opór wody sprawia iż jedna minuta ćwiczeń w wodzie jest
równa pięciu minutom zwykłych ćwiczeń na lądzie. Użycie przyborów aqua (makarony,
hantle, piłki) zwiększa atrakcyjność zajęć, a odpowiednia muzyka wprowadza odpowiedni
klimat podczas zajęć. Ćwiczenia aqua aerobiku można wprowadzić w formie rozgrzewki, w
części głównej lekcji lub pod koniec zajęć. Uczniowie Gimnazjum nr 2 z Oddziałami
Dwujęzycznymi w Namysłowie chętnie biorą udział w zajęciach aqua aerobiku. Jest to
ulubiona forma rozgrzewki w naszej szkole.
Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla uczniów klasy II
Temat: Aqua aerobik
Zadania:
1. Poznajemy podstawowe kroki w aqua aerobiku,
2. Uczeń rozwija koordynację i rytmiczność ruchów,
3. Uczeń umie dostosować ruch do rytmu muzyki,
4. Uczeń zna wpływ aktywności fizycznej w środowisku wodnym na organizm ludzki,
5. Uczeń przeżywa radość i satysfakcję z uczestnictwa w ćwiczeniach w wodzie.
Cele:
1. Propagowanie aqua aerobiku, propozycje spędzania czasu wolnego ,
2. Rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej.
Uczeń po zajęciach:
1. Zna podstawowe kroki w aqua aerobiku,
2. Przy pomocy nauczyciela umie objaśnić, jaki wpływ na organizm ludzki ma środowisko
wodne,
3. Uczeń pokonuje lek przed głęboka wodą, oswaja się ze środowiskiem wodnym.
FORMY REALIZACJI ZADAŃ:
naśladowcza
zadaniowa
SPOSOBY ORGANIZACJI PRACY:
frontalna
w grupach
METODY ZDOBYWANIA I PRZEKAZYWANIA WIADOMOŚCI:
pogadanka
pokaz i objaśnienie
MIEJSCE: basen miejski
KLASA: II b
CZAS: 45’
PRZYBORY I PRZYRZĄDY: makarony, przybory fitness. Muzyka do aqua aerobiku
PROWADZĄCA : Marzena Troska
Tok lekcji
Część wstępna
1. Zbiórka,
2. Sprawdzenie obecności,
3.Na co będziemy zwracać uwagę- tematyka lekcji.
Część przygotowująca
uczennice ustawiają się twarzą do n-la w wodzie o głębokości 130 cm w rozsypce,
nauczyciel pokazuje ćwiczenia kształtujące do muzyki (marsz, trucht, podskoki, obroty z
wykorzystaniem podstawowych kroków aqua aerobiku) – ćwiczenia bez przyborów.
Część główna
uczennice wykonują następujące ćwiczenia z makaronami :
1. jumping - podskoki obunóż w miejscu, jumping z pełny obrót w wyskoku raz w prawo,
raz w lewo (4 x)
2. kicking – naprzemianstronne kopnięcia NN w przód (jedna naga w pionie) (8 x)
3. kicking – w obrocie w prawą stronę(8 x) oraz lewą stronę (8 x)
4. scissors – scyzoryk – podskoki w wykroku ze zmianą nogi i ręki (8 x)
5. j.w. w obrocie raz w p, raz w l stronę (2 x 8)
6. walking na płytkiej wodzie i bicycling na głębokiej wodzie w siedzeniu na makaronie (cała
długość basenu)
7 – 11 Powtórzenie wszystkich ćwiczeń od 1 do 6 na głębokiej wodzie w pozycji zawieszonej.
12.Powrót na płytką wodę.
13. postawa zasadnicza z NN na dnie basenu, stopami przytrzymujemy makaron:
- balansowanie na makaronie (kto utrzyma się najdłużej, intensywna praca RR w celu
utrzymania równowagii)
14. balansowanie na makaronie, podskoki na makaronie( NN obunóż przyciągamy w
kierunku klatki piersiowej)
15. balansowanie na makaronie – truchcik z utrzymaniem makaronu na dnie basenu
16 –skoki przez makaron (skakanka) w przód i w tył. 8 x
17- ćwiczenia mm RR – wciskanie makaronu do wody, do prostych rąk, blisko tułowia(w
pozycji zasadniczej )x3 x 8 x.
18 – topienie makaronu -utrzymanie makaronu w wodzie na prostych rękach (10 sekund) 4 x
19 – ćwiczenia mm brzucha – przejście z leżenia tyłem do leżenia przodem bez dotykania NN
dna basenu (z makaronem w RR) 15 x
20. walking i bicycling (2 długości basenu)
Część końcowa
uczennice wykonują ćwiczenia uspokajające:
leżenie tyłem, relaks na powierzchni wody, w pozycji zasadniczej rozciąganie mm NN i RR z
użyciem makaronów.
Step aerobik.
Step aerobik to bardzo popularna forma zajęć w fitness klubach. Stymuluje pracę nóg,
tułowia i ramion oraz wzmacnia kondycję.
Lekcję step aerobiku można przeprowadzić również z wykorzystaniem ławeczek
gimnastycznych.
Ta forma zajęć jest polecana nauczycielom wychowania fizycznego, którzy nie posiadają
w swoich szkołach stepów fitness. W naszej szkole tego typu lekcje cieszą się dużym
zainteresowaniem wśród dziewcząt.
Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla uczniów klasy II
Temat: Step aerobik na ławeczkach gimnastycznych.
Zadania:
1. Poznajemy podstawowe kroki w step aerobik,
2. Uczeń rozwinia koordynację i rytmiczność ruchów,
3. Uczeń umie dostosować ruch do rytmu muzyki,
Cele:
1. Propagowanie fitnessu, propozycje spędzania czasu wolnego,
2.Rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej.
Uczeń po zajęciach:
1. Zna podstawowe kroki w step aerobiku,
2. Uczeń zna wpływ ćwiczeń kształtujących przy muzyce na sylwetkę ,
3. Uczeń przeżywa radość i satysfakcję z uczestnictwa w ćwiczeniach.
FORMY REALIZACJI ZADAŃ:
naśladowcza
zadaniowa
SPOSOBY ORGANIZACJI PRACY:
frontalna
w grupach
METODY ZDOBYWANIA I PRZEKAZYWANIA WIADOMOŚCI:
pogadanka
pokaz i objaśnienie
MIEJSCE: sala gimnastyczna
KLASA: II b
CZAS: 45’
PRZYBORY I PRZYRZĄDY: ławeczki gimnastyczne, magnetofon
PROWADZĄCA : Marzena Troska
Tok lekcji
Część wstępna
1. Zbiórka,
2. Sprawdzenie obecności,
3.Na co będziemy zwracać uwagę- tematyka lekcji.
Część przygotowująca
Uczennice dobierają się w grupy kilkuosobowe wybierają lidera grupy. Lider pokazuje
ćwiczenia kształtujące przy muzyce, które są następnie wykonywane przez pozostałe
uczennice.
Część główna
Uczennice w swoich grupach przygotowują ławeczki gimnastyczne ustawiają się w szeregu
za ławeczką wykonują polecenia nauczyciela
1. marsz w miejscu, akcent lewą N na ławeczce
2. j.w. – akcent prawą N
3. j.w. – bokiem do ławeczki, raz akcent pr. N raz lewą
4. 1-wejście prawą N, 2-wymach lewą N w przód, 3-4 zejście
5. 1-2 wejście na ławeczkę do rozkroku, 3-4 zejście
6. 1-4 przejście bokiem przez ławeczkę zaczynając raz pr. N raz lewą N
7. bokiem do ławeczki, 1-wejście pr. N, 2-wymach lewą N w bok, 3-4 zejście
8. j.w. – wejście lewą N
9. 1-4 wejście na ławeczkę
10. stojąc na ławeczce, 1-2 zakrok raz pr. N raz lewą N (stawiając N na podłodze)
11. nadal na ławeczce,
1-zakrok prawą N, 2- wymach w przód, 3- zakrok, 4- powrót na ławeczkę
12. j.w. – lewą N
13. bokiem na ławeczce, 1-2 zejście w rozkroku ( ławeczka między NN)
3-4 wejście
14. 1-4 zejście z ławeczki
15. 1-wejście pr. N na ławeczkę, 2- podskok 3-4 zejście
16. j.w. – zmiana N
uczennice wykonują
wszystkie ćwiczenia do
muzyki w formie
krótkiego układu
Część końcowa
uczennice wykonują
ćwiczenia uspokajające
w grupach z liderami.
OBSZAR 3.
Anoreksja i otyłość.
Dnia 07 marca 2014 roku wzięliśmy udział w Wojewódzkim Dniu Przeciw
Otyłości ogłoszonym przez Opolskiego Kuratora Oświaty w Opolu. Uczniowie naszej
szkoły wykonali plakaty przestrzegające przed otyłością i anoreksją. Obejrzeliśmy
również filmy dokumentalne poświęcone anoreksji i otyłości.
W obecnym roku szkolnym braliśmy również udział w Wojewódzkim Dniu Ćwiczeń
Śródlekcyjnych, Wojewódzkim Dniu Zdrowego Kręgosłupa, Wojewódzkim Dniu
Prawidłowej Postawy Ciała oraz Wojewódzkim Dniu Lekkiego Tornistra. Podczas zajęć
wychowania fizycznego nauczyciele prowadzili zajęcia gimnastyki korekcyjnej, a
ćwiczenia śródlekcyjne na stałe wpisały się w harmonogram pracy naszej szkoły.
Konspekt lekcji.
Temat: Otyłość i anoreksja – choroby naszego wieku
1. Cele lekcji
Cel ogólny: Akceptacja własnego ciała.
Wiadomości
•
Uczeń wie, co to jest otyłość.
•
Uczeń wie, co to jest anoreksja.
•
Uczeń wie, co to jest BMI.
•
Uczeń zna przyczyny otyłości i anoreksji
•
Uczeń zna skutki otyłości i anoreksji
Umiejętności
•
Uczeń potrafi obliczyć swój wskaźnik wagowo-wzrostowy.
2. Metoda i forma pracy
Metoda pracy:
•
Zdania niedokończone
•
Wykład
•
Pokaz
Forma pracy:
•
Indywidualna
•
Zbiorowa
3. Środki dydaktyczne
Kalkulator, rzutnik, laptop.
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
Rundka wstepna:
Uczniowie określają swoja gotowość do zajęć w skali od 1 do 10.
Zdania niedokończone:
Każdy uczeń kończy zdanie wypowiedziane przez nauczyciela: Lubię siebie, bo…
b) Faza realizacyjna
1. Praca indywidualna – Obliczamy BMI (załącznik 1).
Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi kartkę z wzorem do obliczenia BMI. Tłumaczy
uczniom, że BMI to (skrót od ang. Body Mass Index) po polsku wskaźnik wagowowzrostowy masy ciała. Oblicza się go według prostego wzoru: BMI = waga\wzrost2. Wagę
podajemy w kilogramach, a wzrost w metrach. Następnie uczniowie przy użyciu kalkulatora
samodzielnie obliczają swoje BMI. Swoimi wynikami nie muszą dzielić się na forum klasy.
Zakres BMI:
Mniej niż 15
wychudzenie
15,0-16,9
znaczna niedowaga
17,0-18,9
niedowaga
19,0-24,9
norma waga
25,0-29,9
nadwaga
30,0-39,9
otyłość
40,0 i więcej
chorobliwa)
otyłość znacznego stopnia (otyłość
2. Projekcja filmu na temat anoreksji i otyłości.
c) Faza podsumowująca
Zdania niedokończone:
Uczniowie kolejno kończą zdania wypowiadane przez nauczyciela:
•
Na dzisiejszych zajęciach dowiedziałem (-am) się, że …
•
Dzisiaj na zajęciach ważne dla mnie było …
•
Na dzisiejszych zajęciach nowe dla mnie było …
•
Na dzisiejszych zajęciach najbardziej zainteresowało mnie to, że …
6. Załączniki
a) Karta pracy ucznia
Załącznik 1.
Obliczamy BMI
OBSZAR 6
W związku z przystąpieniem do ogólnopolskiej akcji "Ćwiczyć każdy może"
nauczyciele wychowania fizycznego oraz klub sportowy Luks "Dwójka" Namysłów ogłosili
konkurs na najciekawszy plakat promujący aktywny styl życia. W konkursie wzięły udział
wszystkie klasy naszego gimnazjum oraz członkowie wyżej wymienionego klubu
sportowego. Wykonane prace można oglądać na terenie naszej szkoły. Cieszymy się, że nasi
uczniowie bardzo poważnie podeszli do problemu zwolnień z zajęć wychowania
fizycznego oraz do problemu niskiej aktywności ruchowej wśród swojego młodego
pokolenia. Wszystkie prace zostały wyróżnione.
M. Troska
OBSZAR nr 7
Wspieramy naszych sportowców.
Lekkoatletyczny klub sportowy LUKS „Dwójka”
Lekkoatletyczny klub sportowy LUKS „Dwójka” działa przy naszym Gimnazjum od
2005 roku.
Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu. Bierzemy udział w zawodach sportowych na
szczeblu gminy, powiatu, województwa, makroregionu oraz kraju. W Mistrzostwach
Makroregionu Młodzików w których uczestniczymy od początku naszej działalności,
zdobywamy punkty we współzawodnictwie dzieci i młodzieży. Nasze największe osiągnięcia
to mistrzostwo polski w pchnięciu kulą i brązowy medal w biegu na 110m p.pł zdobyty na
Małym Memoriale Kusocińskiego. Nasi zawodnicy zdobywają klasy sportowe i kwalifikacje
na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży. LUKS „Dwójka” jest jednym z najlepszych UKS-ów
na Opolszczyźnie.
Mirosław Kaczmarek
Koło wędkarskie G2.
Od kilku lat rozwijamy w naszym Gimnazjum wędkarskie zainteresowania naszej
młodzieży. Specjalizujemy się w dwóch wędkarskich dyscyplinach – wędkarstwie
spławikowym i wędkarstwie rzutowym. W obydwóch odnosimy znaczące sukcesy na
szczeblu krajowym, okręgowym (wojewódzkim) i kołowym (powiatowym). Do największych
naszych osiągnięć należą czołowe lokaty na Rzutowych Mistrzostwach Polski, Mistrzostwach
Okręgu Opolskiego w Wędkarstwie Rzutowym, Mistrzostwach Województwa Opolskiego w
Wędkarstwie Spławikowym Szkół Podstawowych i Gimnazjów, Okręgowej Lidze
Spławikowej i licznych zawodach okręgowych i kołowych. Do najwybitniejszych
zawodników w naszym kółku należeli i należą: Ewelina Borodziewicz, Arkadiusz Putowski,
Paweł Panek, Michał Dyszlewski, Patryk Chrabański, Krystian Ołpiński, Marta Ołpińska,
Filip Zając.
W swojej działalności jednak największy nacisk kładziemy na naukę spędzania
wolnego czasu na świeżym powietrzu w zgodzie z przyrodą i w sposób, który służy
człowiekowi i środowisku. Współpraca z rodzicami i miejscowym kołem PZW NSM pozwala
na pozyskiwanie środków, które przeznaczamy na wyjazdy na zawody, zakup sprzętu i
materiału zanętowego i przynęt.
W. Putowski
Wspieramy naszych sportowców.
W dniach 7-8 marca 2014 w Kraśniku odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski
Kadetek (do 17 lat). W zawodach bardzo dobrze zaprezentowała się młoda zapaśniczka LKS
Orzeł w Namysłowie, a uczennica Gimnazjum nr 2 w Namysłowie.
Ewelina Ciunek ( 15 lat, mistrzyni Polski Młodziczek z 2013 i 2012 r. oraz laureatka I
miejsca w plebiscycie na 10 najlepszych sporowców - uczniów woj. opolskiego w szkołach
gimnazjalnych za 2013 r. ) zdobyła bezapelacyjnie złoty medal w kat. wag., do 49 kg
deklasując swoje rywalki już w swoim pierwszym starcie w grupie kadetek do lat 17.
Ewelina będąc najmłodsza z całej stawki zawodniczek wszystkie swoje walki wygrała przed
czasem w pięknym stylu pokazując, że jest zdecydowanie najlepsza w Polsce. Kolejne walki,
a miała ich 5 wygrywała przez przewagę techniczną lub przez położenie na łopatki w tym z
zawodniczkami z Ukrainy i Białorusi i dwiema najlepszymi 17 letnimi Polkami Anna Król i
Agatą Walerzak, z którymi to rywalizuje o miejsce w reprezentacji na ME i MŚ.
Tym samym Ewelina Ciunek zdobyła swój pierwszy tytuł w grupie kadetek. Dzięki temu
podopieczna trenerów Marcina Marcinkiewicza i Krzysztofa Pawlaka bardzo przybliżyła się
do startu w tegorocznych mistrzostwach Europy i Świata w tej kategorii wiekowej.
S. Konieczny
Galeria Szymona Kuberskiego.
Origami jest sztuką składania papieru pochodzącą z Chin. Uważana jest jednak za tradycyjną
sztukę japońską, ponieważ rozwinęła się w Japonii. Origami polega na tworzeniu
przestrzennych figur tylko i wyłącznie przy użyciu kwadratowej kartki papieru, której nie
można kleić ani ciąć.
Szymon Kuberski, uczeń klasy II a od kilku lat jest zainteresowany właśnie tą sztuką. Z
wielką pasją tworzy On swoje małe arcydzieła. Zapraszamy do obejrzenia wybranych figur
wykonanych przez Szymona w galerii.
oprac: E. Ryszczyk