Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie II c

Transkrypt

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie II c
Scenariusz zajęć
Kształcenie zintegrowane klasa III
Krąg tematyczny: W kręgu jesiennej muzyki
Temat dnia: O szyby deszcz dzwoni...
Dzień aktywności: pierwszy
Nauczyciel prowadzący: Ewa Mieleszkiewicz
Cele:
- uczeń oblicza trudne ilorazy stosując rozdzielność dzielenia względem
dodawania
- sprawdza dzielenie za pomocą mnożenia
- próbuje przedstawić rozwiązanie zadania w jednym zapisie
- z uwaga i w skupieniu słucha utworów muzyki klasycznej, opowiada o
swoich wrażeniach, określa nastrój w muzyce
- czyta wybrane wiersze z właściwą intonacją głosu, zwracając uwagę na ich
nastrój
- porównuje treść wierszy, wyszukuje określenia poetyckie, wyjaśnia ich
znaczenie
- dobiera fragmenty wierszy do ilustracji
- uzupełnia tekst brakującymi wyrazami
- rozpoznaje czasowniki, tworzy formy czasu przyszłego złożonego i prostego
(bez terminologii)
- zgodnie i twórczo współpracuje w grupie
- dokładnie wykonuje ćwiczenia gimnastyczne
Metody (wg W.Okonia):
• podające – praca z tekstem, wyjaśnienie
• problemowe – drama (elementy)
• praktyczne – ćwiczenia, praktyczne działanie
• waloryzacyjne – ćwiczenia relaksujące, odbiór muzyki poważnej
Formy (wg W. Zaczyńskiego): indywidualna jednolita, zbiorowa jednolita,
grupowa jednolita
Środki dydaktyczne: magnetofon, kaseta z nagraniem utworów muzyki
klasycznej i muzyki relaksacyjnej, liczmany w dwóch kolorach do demonstracji
na tablicy, gazety, kartki z pytaniami do treści wierszy, zasuszone liście, „Już w
szkole 3. Kształcenie zintegrowane ćwiczenia” część pierwsza – ćw.1,2,3 s.91,
ćw.4,6 s.92, „Już w szkole 3. Podręcznik” s.60 – 61, „Już w szkole 3. Kształcenie
zintegrowane. Matematyka” część pierwsza – ćw.1 s.74, ćw.3,4,5 s.75,
Przebieg zajęć
1. Powitanie.
2. Wprowadzenie do tematu – wysłuchanie fragmentu koncertu A.Vivaldiego „Cztery
pory roku: Jesień”.
3. Wypowiadanie się uczniów o jesiennych nastrojach, o pogodzie, ulubionych
zabawach dzieci podczas jesiennych dni. Określenia wyrażające nastrój : pogodny,
wesoły, uroczysty, ponury, smutny, melancholijny itp.
4. Słuchanie czytanych przez nauczyciela wiersza J.Hockuby „Jesienny zmierzch” i
T.Chwastek – Latuszkowej „Wesoły parasol” (podkład muzyczny: szum deszczu ) –
P. s.60,61. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat wyrażonych w wierszach
nastrojów i przedstawionych obrazów jesieni – porównywanie treści utworów.
Wyszukiwanie fragmentów uzasadniających wyrażoną opinię.
5. Ćwiczenia relaksacyjne- zabawa „Wiatr, deszcz, burza”. Wyjaśnienie: pocieranie
dłonią o dłoń – wiatr, uderzanie dłońmi o uda – deszcz, tupanie na przemian obiema
nogami o podłogę – burza. Uspokojenie grupy: wyobrażenie tęczy, wymienianie jej
barw.
6. Dzielenie liczb w zakresie 100 z zastosowaniem rozdzielności dzielenia względem
dodawania – ćwiczenia praktyczne wyjaśniające pojęcie rozdzielności dzielenia
względem dodawania (demonstracja na tablicy).
7. Analiza zadania tekstowego z zastosowaniem rozdzielności dzielenia względem
dodawania – praca pod kierunkiem nauczyciela – ćw.1 s.74 (Matematyka).
8. Ćwiczenia praktyczne z zastosowaniem rozdzielności dzielenia względem
dodawania – praca samodzielna w zeszytach (przykłady podane na tablicy).
Sprawdzenie poprawności wykonania.
9. Ćwiczenia rachunkowe – sprawdzanie dzielenia za pomocą mnożenia – ćw.4 s.75
(Matematyka)
10. Przypomnienie piosenki z klasy II „Pod deszczową chmurką”.
11. Wyszukiwanie i dobieranie fragmentów wierszy do ilustracji. Zapisanie tytułu
wierszy – ćw.2 s.91
12. Uzupełnianie zdań o jesieni na podstawie obserwacji i przeczytanych wierszy - ćw.3
s.91
13. Ćwiczenia w rozróżnianiu oraz tworzeniu zwrotów i wyrażeń poetyckich
określających jesień – ćw.4 s.92
14. Doskonalenie umiejętności tworzenia czasu przyszłego prostego i złożonego
czasowników – ćw.6 s.92, zapis do zeszytów par czasowników wyrażonych w
czasie przyszłym prostym i złożonym, np. zagra – będzie grał.
15. Podsumowanie dnia.
16. Ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem przyboru nietypowego – gazety (duża
sala gimnastyczna).
Opracowała: mgr Ewa Mielesykiewicz
LITERATURA
Duraj – Nowakowa K. Integrowanie edukacji wczesnoszkolnej. Modernizacja
teorii i praktyki, Kraków 1998.