Dlaczego klimat się zmienia?

Transkrypt

Dlaczego klimat się zmienia?
Autor: Katarzyna Zęgota-Lechowska, nauczycielka w gimnazjum w Gdańsku
Scenariusz zajęć przygotowany w ramach I etapu konkursu internetowego organizowanego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska
Prowadzący: ......................................
data: .......................
Klasa: II gimnazjum
Dlaczego klimat się zmienia?
Cel ogólny:
poznanie przyczyn i następstw zmian klimatu na Ziemi.
Cele szczegółowe:
Po zajęciach uczeń potrafi:
- wyjaśnić czym jest klimat,
- wskazać związek między klimatem a pogodą,
- ocenić rolę atmosfery w kształtowaniu klimatu,
- wymienić gazy cieplarniane,
- wyjaśnić, na czym polega efekt cieplarniany,
- wskazać następstwa ocieplenia klimatu na Ziemi,
- ocenić swój wpływ na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.
Struktura materiału:
1. Porównanie pogody z klimatem.
2. Zmiany zachodzące w atmosferze pod wpływem działalności człowieka, ze
szczególnym uwzględnieniem „efektu cieplarnianego”.
3. Istota „efektu cieplarnianego”.
Środki dydaktyczne:
Internet
Metody:
pogadanka, dyskusja, praca z Internetem, praca zespołowa
Literatura dla nauczyciela:
- Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum autorstwa Danuty Maciejowskiej–Mias pt.
„Dlaczego klimat się zmienia?” zamieszczony na stronie www.biomasa.org/edukacja
- www.biomasa.org/edukacja
Literatura dla ucznia: www.biomasa.org/edukacja
Plan przebiegu zajęć edukacyjnych:
Ogniwa lekcji:
1. Sprawy organizacyjne
2. Zapoznanie uczniów z tematem, celami i zadaniami lekcji
3. Zasadnicza część zajęć edukacyjnych
4. Podsumowanie zajęć
Czas:
2 min
3 min
25 min
15 min
Autor: Katarzyna Zęgota-Lechowska, nauczycielka w gimnazjum w Gdańsku
Scenariusz zajęć przygotowany w ramach I etapu konkursu internetowego organizowanego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska
Struktura lekcji:
Faza wstępna:
Uczniowie dokonują porównania między pogodą a klimatem. W tym celu analizują tekst na
stronach serwisu www.biomasa.org/edukacja, a pozyskane informacje porządkują w tabeli.
Z analizy informacji zawartych w tabeli uczniowie powinni wyprowadzić wniosek dotyczący
tego, czym jest pogoda, a czym jest klimat.
Faza realizacyjna:
Następnie nauczyciel przeprowadza z uczniami pogadankę, w której zwraca uwagę na
następujące zagadnienia:
- zmiany klimatyczne zachodzące na przestrzeni dziejów,
- przyspieszenie zmian klimatycznych w XX wieku,
- wpływ człowieka na zmiany klimatyczne.
Konsekwencją pogadanki jest zwrócenie uwagi uczniów na zmiany zachodzące w atmosferze
pod wpływem działalności człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem „efektu
cieplarnianego”.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w czteroosobowych grupach wykonują w zeszytach schemat przedstawiający
istotę „efektu cieplarnianego”. Po wykonaniu zadania prezentują swoje prace. Przygotowane
schematy powinny uwzględniać:
- źródła gazów cieplarnianych,
- wpływ gazów cieplarnianych na zmiany w atmosferze,
- skutki „efektu cieplarnianego”.
Na zakończenie lekcji uczniowie dyskutują na temat, „Czy uczeń gimnazjum może mieć
wpływ na zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych?”