Karlsson z dachu reż. Matthew Warchus MATERIAŁY

Transkrypt

Karlsson z dachu reż. Matthew Warchus MATERIAŁY
Karlsson z dachu
reż. Matthew Warchus
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
DLA NAUCZYCIELI
SPIS TREŚCI
1.
2.
3.
Informacje o filmie. (str. 2)
Scenariusz lekcji. (str. 2)
Te at: „Hejsan, hopsan, Braciszku!” Karlsson z dachu – niezwykły przyjaciel.
)ałą z iki do lek ji: karty pra y. (str. 5)
INFORMACJE O FILMIE
Tytuł oryginalny: Karlssonpåtaket;
Reżyseria: Vibeke Idsøe;
Scenariusz: Vibeke Idsøe;
Muzyka: Kjetil Bjerkestrand;
Produkcja: Waldemar Bergendahl;
Kraj i rok produkcji: Norwegia, Szwecja 2002, 77 min, (animowany).
A i owa a adapta ja książki Astrid Li dgre . Na da hu jed ego ze sztokhol ski h do ów ieszka
Karlsso w alutki do ku ukryty za ko i e . Karlsso
a iezwykłą u iejęt ość – dzięki
ś igłu u iesz zo e u a ple a h potrafi latać. Jest też ajlepszy przyja iele
ieszkają ego
w ty sa y do u Bra iszka. Spędza z i
zas, gdy te zuje się sa ot y. Karlsso , jak sa
twierdzi, jest ajlepszy spe jalistą od wszystkiego. Niestety zęsto zdarza u się oś popsuć.
Przyz a ie się do łędu ie jest jed ak proste.
SCENARIUSZ LEKCJI
Opra owała: Pauli a Krześ iak
Temat: „Hejsan, hopsan, Braciszku!” Karlsson z dachu – iezwykły przyja iel.
CELE LEKCJI






ćwi ze ie u iejęt oś i reko struowa ia poz a ej fa uły;
rozwijanie w dzieciach u iejęt oś i uważ ego słu ha ia;
rozwija ie w u z ia h u iejęt oś i opowiada ia z uwzględ ie ie zasad kultury żywego
słowa;
wz oga a ie słow i twa;
za hę e ie u z iów do u zest i twa w roz owie a te aty takie jak: tajemnica, sekret,
potrze a liskoś i, przyjaźń, u z iwość;
przy liże ie u z io posta i Astrid Li dgre oraz wy yślo y h przez ią ohaterów
literackich.
METODY I FORMY PRACY





pogadanka,
ele e t wykładu z preze ta ją ateriałów
ćwi ze ie z uży ie
ulti ediów,
ćwi ze ie plasty z e,
pra a z kartą pra y.
ulti edial y h,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE




film Karlsson z dachu, reż. Vi eke Insøe, Szwecja, Norwegia 2002;
ko puter z dostępe do i ter etu połą zo y z rzut ikie lu ta li ą
karta pracy dla każdego u z ia;
kartki papieru formatu A4.
CZAS
1 godzina lekcyjna.
ulti edial ą;
PRZEBIEG LEKCJI
1. Wprowadzenie. Nau zy iel prosi dzie i, y podzieliły się swoi i wraże ia i po o ejrze iu fil u.
Pyta, o i się w i podo ało, a o ie? Jakie wraże ie zro ił a i h tytułowy ohater, a jakie
Bra iszek? Czy oś je w fil ie zasko zyło? Czy skło ił o dzie i do prze yśleń?
2. Ele e t wykładu z preze ta ją ulti edial ą. Nau zy iel przy liża u z io litera ki pierwowzór
posta i Karlsso a oraz sylwetkę Astrid Li dgre . I for a je, które warto przekazać:
 Karlsso z da hu to postać wy yślo a przez Astrid Li dgren.
 Karlsso to ohater jej książek: Braciszek i Karlsson z dachu (1955 r.), Karlsson z dachu znów
lata (1962 r.) oraz Latający szpieg czy Karlsson z dachu (1968 r.) – warto pokazać u z io
przykładowe okładki książek i ilustra je przedstawiają e ohatera.
 Astrid Lindgren – szwedzka autorka książek dla dzie i, żyła w lata h 9 7–2002 – warto
pokazać dzie io zdję ie pisarki.
 Inni znani bohaterowie literatury dla dzieci wykreowani przez Astrid Lindgren – Pippi
Langstrumpf, dzieci z Bullerbyn, Madika z Czerwcowego Wzgórza, Emil ze Smalandii, Bracia
Lwie Serce – warto pokazać dzie io ilustra je lu kadry z fil ów przedstawiają e ty h
ohaterów oraz odwołać się do lektur dzie i.
3. Ćwi ze ie z uży ie
ulti ediów. Słu ha ie, rysowa ie, pyta ia do tekstu. Prowadzą y rozdaje
u z io kartki for atu A4 i prosi i h o arysowa ie, jak wyo rażają so ie pierwsze spotka ie
Bra iszka i Karlsso a a podstawie frag e tu książki. Nau zy iel odtwarza po zątkowy frag e t
audiobooka Karlsson z dachu (https://www.youtube.com/watch?v=-8SMgRhWDj4). Kiedy dzieci
dokoń zą pra ę, zadaje u z io pyta ia doty zą e tekstu i rysunku, np.:




Co wyo rażał so ie Bra iszek, patrzą przez ok o?
Dla zego Bra iszek ył s ut y?
Kogo Bra iszek zo a zył przez ok o?
Jak wyglądała owa postać?
4. Pra a z kartą pra y. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy i prosi ich o wykonanie polecenia
pierwszego. Chęt i u z iowie zytają swoje odpowiedzi. Następ ie au zy iel pyta, dla zego ikt
ie wierzy Bra iszkowi w opowieś i o owy przyja ielu? Jaką iezwykłą u iejęt ość posiada
Karlsso ? Jak to jest latać?
5. Pogadanka. Nauczyciel pyta dzieci, jaki jest Karlsson, jakie ma cechy charakteru? Warto
wspo ieć o zarozu iałoś i, pew oś i sie ie,
i po iowatoś i, taje i zoś i
zy
ieprzewidywal oś i.
6. Dyskusja. Prowadzą y za hę a dzie i do za ra ia głosu w dyskusji a te at: Czy h iał a yś,
że y Karlsso z da hu ył twoi przyja iele ? Warto dopuś ić do głosu dzie i ają e róż e
opinie i zwró ić uwagę a i h uzasad ie ia. Przykładowe argu e ty:
 Ch iał a y , że y Karlsso ył oi przyja iele , po ieważ:
- to wspa iałe, gdy przyja iel jest tak iezwykłą posta ią,
- z Karlsso e
ie oż a się udzić,
- przyjaź i z Karlsso e towarzyszy at osfera taje i y.
 Nie h iał a y , że y Karlsso ył oi przyja iele , po ieważ:
- jest prze ądrzały i zarozu iały,
- udaje, że wszystkie wie i u ie ajlepiej,
- jest nieprzewidywalny i nieodpowiedzialny,
- jego po ysły zęsto przy oszą kłopoty i ie ezpie zeństwa.
Podsu owują , au zy iel zwra a uwagę, że przyjaźń z Karlsso e
a do re i złe stro y:
wiąże się z zapowiedzią przygody, ale także z ie ezpie zeństwe . Karlsso jest posta ią
iekawą i iezwykłą, ale także trud ą w ko takta h.
7. Burza mózgów. Prowadzą y pyta dzie i, jakie wyrazy o z a ze iu podo y do słowa tajemnica
z ają. Propozy je u z iów au zy iel zapisuje a ta li y p. sekret, iewiado a, iespodzia ka,
zagadka . Następ ie prowadzą y pyta, kiedy rodzi e Bra iszka uwierzyli w ist ie ie jego
niezwykłego przyja iela pod zas przyję ia urodzinowego Braciszka).
PRACA DOMOWA
Czy zdarzyło Ci się kiedyś przeżyć iezwykłą przygodę, w którą ikt ie h iał uwierzyć? Opowiedz
o iej. Jak się zułeś/ zułaś, gdy i i Cię ie rozu ieli? Napisz o swoi h u zu ia h.
Karta pracy
Zadanie 1.
Uzupeł ij i for a je doty zą e Karlsso a i pokoloruj o razek.
a Jak wygląda Karlsso ? Opisz go krótko.
…...................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
Jaki i słowa i Karlsso
aj zęś iej wita Bra iszka?
…...................................................................................................................................................

Podobne dokumenty