10. Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci

Transkrypt

10. Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci
Scenariusz zajęć dla 4-latków
Autor: Urszula Bączek
Obszar podstawy programowej:
10. Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie
zainteresowań technicznych.
Grupa wiekowa 4-latki
Obszar/blok tematyczny: Ciekawi mnie technika i konstruowanie
Temat: Jesienna skrzynia skarbów.
Cele operacyjne:
Dziecko:
 wie jak wyglądają jesienne dary lasu, nazywa niektóre z nich, próbuje je opisać
słowami;
 potrafi wykonać pracę techniczną wykorzystując różnorodne materiały przyrodnicze,
wznosi różnorodne konstrukcje łącząc materiał przyrodniczy z innymi;
 grupuje przedmioty według wielkości;
 reaguje ruchem na zmiany dynamiki w muzyce;
 wypowiada się na podany temat.
Wykaz nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej jako osiągnięcia
dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
 przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać
w zabawach i sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem
artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
 grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do
tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym,
w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
 wznosi konstrukcje z klocków, tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów
(np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość
z wykonanej pracy;
 dostrzega zmiany dynamiki, tempa oraz wysokości dźwięku utworu muzycznego,
wyraża je pląsając lub tańcząc;
 dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do
rysowania, wycinania, nauki pisania.
Treści kształcenia:
 kształtowanie umiejętności społecznych (uważne słuchanie dorosłych i dzieci, zgodna
zabawa oraz współpraca z innymi, rozumienie i wykonywanie prostych poleceń,
zwracanie się do nauczyciela w razie potrzeby, uczestnictwo w tworzeniu kącika
przyrody, porządkowanie po sobie miejsca zabawy);
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
 rozwijanie mowy oraz aparatu głosowego (bogacenie słownictwa czynnego, wyraźne
mówienie, ćwiczenia oddechowe);
 grupowanie obiektów, klasyfikowanie, dobieranie w pary (klasyfikowanie zgodnie
z wielkością, kształtem);
 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych
w sali i na powietrzu, współdziałanie w grupie;
 reagowanie ruchem na zmiany dynamiki w melodii;
 wykonywanie prac konstrukcyjnych przez łączenie różnych materiałów, posługiwanie
się różnymi przedmiotami oraz narzędziami;
 rozpoznawanie struktury przedmiotu przez dotyk;
 poznawanie wyglądu i właściwości popularnych jesiennych darów lasu, posługiwanie
się ich nazwami,
 rozwijanie sprawności manualnej oraz orientacji w przestrzeni – doświadczenia
z różnymi materiałami.
Opis sposobu realizacji:
Lp.
I.
Część dnia
aktywności
dziecka
Zajęcia
poranne
Przebieg zajęć
1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, swobodne
zabawy w kącikach zainteresowań.
2. Jesienna paleta:
oglądanie, dotykanie, nazywanie, opisywanie
wyglądu,
segregowanie
materiałów
przyrodniczych wg rodzaju, posługiwanie się
nazwami: dąb, kasztanowiec.
3. Drzewa i liście:
gra
ruchowa
usprawniająca
artykulacyjny – ćwiczenia oddechowe.
aparat
4. Bibułkowe liście:
przygotowanie pomocy do zabawy rytmicznej –
naklejanie bibułowych liści na taśmie
z krepiny umocowanej do patyczka,
Warunki pobudzające
aktywność/uwagi
o realizacji
Dzieci układają w kąciku
przyrody
przyniesione
skarby
zebrane
na
spacerze z rodzicami
wzbogacając wcześniejsze
zbiory przedszkolne.
Skrzynia z materiałem
przyrodniczym
(liście
i szyszki pochodzące
z
różnych
drzew,
kasztany,
żołędzie)
umiejscowiona w kąciku
przyrody, tace.
Nauczyciel (N) proponuje
dzieciom
segregowanie
przyniesionych
„skarbów”, nazywanie ich.
N zachęca dzieci do
mocnych
i
słabych
podmuchów
w
celu
poruszenia
liści
zawieszonych na nitkach
w sali.
Liście z cienkiej bibuły,
krepina pocięta w paski
o szerokości 4 cm,
patyczek, sylwety liści do
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
przeliczanie ich.
II.
III.
Zajęcia
dydaktyczne
Zajęcia
popołudniowe
wycięcia - załącznik nr 4.
N proponuje dzieciom
wykonanie
rekwizytów
potrzebnych do zabawy
ruchowej, zachęca do
przeliczania.
Wiersz Kolorowa jesień,
autor: Urszula Bączek
(załącznik nr 1).
Zasuszone
liście
pochodzących z różnych
drzew, suche trawy, łuski
szyszek, pędzle do kleju,
pudełka
kartonowe
średniej wielkości.
1. Kolorowa jesień:
słuchanie wiersza, rozmowa na temat
kolorystyki jesiennych liści.
2. Jesienna skrzynia skarbów:
praca w grupach. Naklejanie materiałów
przyrodniczych (zasuszone liście, suche trawy,
łuski szyszek, łupiny orzechów włoskich) na
pudełka tekturowe, wyeksponowanie skrzyni
w kąciku przyrody, wypowiedzi dzieci na temat
wyglądu jesiennych skarbów, dzielenie się
wrażeniami. Porządkowanie sali po ukończeniu
pracy.
3. Wiatr i liście:
Tamburyno,
scenariusz
zabawa rytmiczna – reagowanie na zmiany zabawy (załącznik nr 2).
dynamiki.
N aktywizuje dzieci do
udziału w zabawie.
4. Skrzynia skarbów:
Zestaw
klocków
gra konstrukcyjna – konstruowanie wg naturalnych.
własnych pomysłów.
Dzieci
angażują
się
w konstruowanie skrzyni
skarbów wg własnego
pomysłu.
1. Skarby lasu:
Dzieci
posługują
się
praca indywidualna, łączenie sylwet tych zwrotami: duży, mały.
samych
przedmiotów
różniących
się Plansze
dla
dzieci
wielkością; swobodne wypowiedzi dzieci.
(załącznik nr 3), ołówki,
kredki
(dla
chętnych
dzieci
kolorowanie
sylwet).
2. Jesień w przedszkolu:
Załączniki nr 5,6,7 lub 8.
zabawy indywidualne z wykorzystaniem
multimediów (dla zainteresowanych dzieci).
3. Jesienne budowle:
Wydzielone
miejsce
zabawy w ogrodzie przedszkolnym lub na placu w piaskownicy, szyszki,
zabaw, łączenie materiału przyrodniczego gałązki, sucha trawa,
z piaskiem.
żołędzie, kasztany.
N zachęca dzieci do
wykonania
jesiennych
kompozycji, budowli wg
własnego pomysłu.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby
nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie
oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej
zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami
nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny
sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju
aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, samodzielnych doświadczeń.
Słowne: żywego słowa, objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
liście i szyszki różnych drzew, kasztany, żołędzie, suche trawy, łuski szyszek, łupiny
orzechów włoskich, skrzynia skarbów, tace, pędzle do kleju, bibułka, krepina, patyczki,
zestaw klocków naturalnych, tamburyno, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami
lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla
nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Tekst wiersza Kolorowa jesień, autor: Urszula Bączek;
Wiatr i liście - scenariusz zabawy rytmicznej;
Duży – mały – materiał do wydrukowania;
Bibułkowe liście - szablony do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela;
Jesień – gra multimedialna;
Koszyk – gra multimedialna;
Kolorowanka multimedialna Jesienny kosz liści;
Puzzle multimedialne - Grzybobranie.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Podobne dokumenty