nawrócenie - Katechizmy.pl

Transkrypt

nawrócenie - Katechizmy.pl
WOJNA ŚWIATÓW – NAWRÓCENIE - MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
NAWRÓCENIE
Cele
Uczeń:
- wie, co to jest nawrócenie
- wymienia etapy nawrócenia
- dokonuje autorefleksji nad potrzebą własnego nawrócenia
Metody
okienko informacyjne
praca z tekstem biblijnym
praca z tekstem - szeregowanie
rozmowa kierowana
Formy pracy
praca w grupach
Materiały
film pt: Nawrócenie
ksero1: schemat okienka informacyjnego
ksero 2: schemat nawrócenia (Mk 10, 46-52)
ksero 3: wypowiedzi bohaterów filmu
ksero 4: biblijne określenia nawrócenia
Nowy Testament (kilkanaście egzemplarzy)
kolorowe plansze formatu A3 z wypisanymi etapami nawrócenia św. Pawła
nożyczki (kilka par)
klej
szary papier
flamastry
taśma lakiernicza lub magnesy
1
WOJNA ŚWIATÓW – NAWRÓCENIE - MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
sznurek i klamerki do bielizny
Czas: 2 x 45 min
PLAN ZAJĘĆ
KATECHEZA I
1. Wprowadzenie
2. Sekwencja 1: okienko informacyjne n/t nawrócenia
3. Puenta oparta na wypowiedziach m.in. ks. J. Twardowskiego i ks. F. Greniuka
4. Notatka
5. Sekwencja 2: struktura nawrócenia w świetle NT
6. Osobista refleksja na temat osobistego nawrócenia
7. Puenta
KATECHEZA II
8. Wprowadzenie
9. Emisja filmu Nawrócenie
10. Sekwencja 3: tworzenie etapów procesu przemiany muzyków na podstawie ich wypowiedzi
w filmie
11. Notatka
12. Sekwencja 4: praca z formularzem: biblijne określenia nawrócenia
13. Puenta końcowa
14. Praca domowa.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
2
WOJNA ŚWIATÓW – NAWRÓCENIE - MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
KATECHEZA I
Sekwencja 1
Wprowadzenie [2 min]
Wielu młodych ma krytyczne spojrzenie na Kościół, mówi, że nie widzi autentycznych
chrześcijan, wielu spośród was krytycznie też patrzy na swoje chrześcijaństwo. Jaka jest przyczyna
powierzchowności wiary? Dlaczego pierwsi chrześcijanie dawali heroiczne świadectwo, które
nawróciło świat starożytny, a współcześnie chrześcijanie nie pociągają innych do wiary swoją
postawą? Trafną diagnozę tego stanu rzeczy wydaje się oddawać poniższy tekst. Katecheta czyta
głośno poniższy fragment artykułu ks. Zbigniewa Czerwińskiego:
„Chodzi o to, że cała masa chrześcijan jest nimi tylko z nazwy, z imienia. Noszą oni
etykietkę chrześcijan, ale w gruncie rzeczy, wewnętrznie chrześcijanami nie są, nigdy naprawdę nie
weszli w chrześcijaństwo. Nie są oni właściwie świadomi tego, że głównym kryterium, na podstawie
którego można kogoś nazwać chrześcijaninem, nie jest czyjaś pobożność, spełnianie praktyk
religijnych, troska o potrzeby parafii. Nie jest nim także to, że ktoś jest porządnym człowiekiem, że
wstąpił do zakonu lub otrzymał święcenia. Tym kryterium jest pewne WYDARZENIE, które nazywa
się nawróceniem”1. A wy jak rozumiecie ten termin?
Aktywizacja [15 min]
Katecheta tworzy 4 zespoły po czym wyjaśnia na czym będzie polegało zadanie. Przedstawia
schemat okienka informacyjnego (KSERO 1), za pomocą którego uczniowie:
1. zbudują własną definicję nawrócenia
2. rozpiszą definicję nawrócenia na mniejsze elementy za pomocą schematu strzałkowego,
wypunktowania czy wzoru matematycznego
3. znajdą porównania tego procesu
4. zilustrują je w metaforyczny sposób.
Na zakończenie uczniowie prezentują efekty swojej pracy na forum ogólnym. Katecheta prosi, aby
w czasie referowania inne grupy uważnie słuchały i porównywały zawartość swoich „okienek” z
treścią wypowiedzi grupy referującej. Zwraca także uwagę, by w czasie wypowiedzi nie
przeszkadzać i nie przerywać. Plakaty z okienkiem informacyjnym zawieszamy kolejno, jeden po
1
Z. Czerwiński, Wspólnoty neokatechumenalne jako jedna z form duszpasterstwa ewangelizacji , „Roczniki
Teologiczno-Kanoniczne KUL”, t. 26 (1979), z. 6, s. 8.
3
WOJNA ŚWIATÓW – NAWRÓCENIE - MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
drugim, na sznurku i przypinamy klamerkami. Katecheta ustosunkowuje się do wypracowanych
przez uczniów definicji, koryguje błędy, zauważa i podkreśla elementy poprawne.
Puenta [10 min]
Katecheta najpierw stwierdza posługując się słowami ks. Czerwińskiego:
„Jeśli ktoś je [nawrócenie - red.] przeżył, można go nazwać prawdziwym
chrześcijaninem. Jeśli to wydarzenie nie nastąpiło – taki człowiek (mimo, że jest ochrzczony)
wewnętrznie nie jest chrześcijaninem i gdy go tak nazywamy – to jest to tylko etykietka. Albo,
mówiąc mniej drastycznie, jest on chrześcijaninem w stanie nierozwiniętym, niedojrzałym,
zalążkowym”2.
Następnie pogłębia je przygotowaną na dużym arkuszu szarego papieru (brystolu)
definicją nawrócenia zawartą w Leksykonie duchowości katolickiej:
Nawrócenie jest procesem podjęcia świadomej decyzji zerwania z grzechem i zwrócenia
się do Boga oraz zawierzenia Jego miłości. Dokonuje się ono we wnętrzu człowieka. Wyrazem
nawrócenia jest jego pozytywna postawa, działanie, wartościowanie i myślenie. Ma charakter
moralny, ,«stanowi podstawowy warunek podjęcia i rozwoju życia duchowego». Określane bywa
ono greckim terminem metanoia, gdy proces ten dotyczy najgłębszych pokładów psychiki człowieka
i przemiany jego serca, jego sumienia i systemu wartości. Nawrócenie (hebr. sub, gr. epistrephein zmiana drogi, powrót, zawrócenie z drogi; gr. metanoia - przemiana wewnętrzna) jest przemianą
wewnętrzną i duchową, nowym nastawieniem osobowym3. Uczniowie pod kierunkiem katechety
wspólnie konfrontują powyższe spojrzenia odnoszą i z definicjami wypracowanymi przez siebie.
Dla pokazania różnorodności rozumienia zjawiska nawrócenia katecheta wywiesza także
przygotowane na kolorowym papierze definicje nawrócenia w ujęciu ks. Jana Twardowskiego i ks.
Franciszka Greniuka4. Jedną z nich uczniowie zapisują do zeszytu w formie notatki.
Sekwencja 2
2
3
4
Tamże.
S. Urbański, W. Zawadzki, Nawrócenie, w: M. Chmielewski (red.),Leksykon duchowości katolickiej, Lublin Kraków 2002, s. 567.
Ks. Jan Twardowski mówi, że „zwykle uważamy, że są dwa rodzaje nawróceń. Ktoś się nawraca dlatego, że
odzyskał utraconą wiarę, albo dlatego, że był grzesznikiem i oczyścił się z grzechów. Tymczasem mamy nawracać
się stale, to znaczy nieustannie zwracać się ku Bogu, choćbyśmy wierzyli bez zastrzeżeń i dbali o czystość duszy”.
Według ks. Franciszka Greniuka, metanoia chrześcijańska jest „warunkiem pojednania z Bogiem, jest nawróceniem
moralnym i zarazem religijnym. Jest przejściem od stanu grzechu do stanu łaski, przyjaźni z Bogiem, które zresztą
dokonuje się z Jego inicjatywy. W procesie tym w większym lub mniejszym stopniu ulega przemianie myślenie,
zaangażowanie woli i postawa człowieka. Nawrócenie takie jest zarazem usprawiedliwieniem człowieka, którego
dokonuje sam Bóg, ale zawsze przy jego udziale”. http://pl.wikipedia.org/wiki/Nawr%C3%B3cenie
4
WOJNA ŚWIATÓW – NAWRÓCENIE - MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
Wprowadzenie
Przyjrzyjmy się, jak nawrócenie przedstawiane jest w Biblii.
Aktywizacja [10 min]
Nauczyciel rozdaje każdej grupie Nowy Testament i kopie KSERO 2 z gotowym do
wypełnienia formularzem struktury nawrócenia. Wybrany przez katechetę uczeń odczytuje głośno
fragment Ewangelii o uzdrowieniu niewidomego (Mk 10, 46-52). Następnie katecheta wyjaśnia, że
opowieść o uzdrowieniu ślepca jest katechezą, która opisuje nawrócenie. Ślepota w Biblii jest
symbolem ślepoty duchowej, grzeszności, a przypowieść, którą czytaliśmy jest nie tylko prostym
zapisem faktów o uzdrowieniu niewidomego, którego dokonał Jezus, ale katechezą Kościoła
pierwotnego, która opisuje, jak przebiega nawrócenie człowieka na chrześcijaństwo. Zadaniem
uczniów jest próba usystematyzowania tej struktury w pięciu etapach, które mogą być następujące:
1. Ludzie mówią niewidomemu o Jezusie
2. Wołanie niewidomego (modlitwa): Jezusie ulituj się nade mną
3. Apostołowie, czyli Kościół, przyprowadzają niewidomego do Jezusa
4. Osobiste spotkanie niewidomego z Jezusem i jego uzdrowienie po porzuceniu wcześniejszych
zabezpieczeń (płaszcza)
5. Niewidomy idzie za Jezusem „drogą”, czyli rozpoczyna drogę wiary.
Po zakończonej pracy następuje omówienie efektów pracy na forum klasy. Katecheta
prosi wybranych uczniów o głośne przeczytanie wypracowanych struktur nawrócenia.
Puenta [6 min]
Katecheta prosi, aby uczniowie w ciszy dokonali osobistej refleksji, kierowanej
następującymi pytaniami: Jak wyglądają Twoje relacje z Bogiem? Na jakim etapie drogi do Niego
znajdujesz się właśnie Ty? W tle może pojawić się refleksyjna muzyka.
Po chwili refleksji dokonanej w ciszy katecheta mówi: Bóg obiecuje nam wspaniałe
rzeczy: dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce
kamienne,
a
dam
wam
serce
z
ciała.
Ducha
mojego
chcę
tchnąć
w
was
i sprawić, byście żyli według mych nakazów i przestrzegali przykazań i według nich postępowali
(por. Ez 11, 19); nawróćcie się, a żyć będziecie (Ez 18, 32). Pamiętajcie też o słowach ks. Jana
Twardowskiego, który mówi, że „mamy nawracać się stale, to znaczy nieustannie zwracać się ku
Bogu, choćbyśmy wierzyli bez zastrzeżeń i dbali o czystość duszy”. Dotyczy to wszystkich ludzi, nie
tylko głęboko wierzących i grzeszników. Każdego dnia mamy nawracać się na nowo.
5
WOJNA ŚWIATÓW – NAWRÓCENIE - MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
KATECHEZA II
Sekwencja 3
Wprowadzenie [3 min]
Prawdziwą głęboką wiarę musi poprzedzać religijne nawrócenie. Wtedy to dopiero
wiara nie jest tylko tradycją czy formą nabytej pobożności, ale staje się fundamentem życia.
Słabość polskiego katolicyzmu polega na tym, że według badań Instytutu Statystyki Kościoła
Katolickiego z 2000 r. 83% badanych katolików nigdy takiego duchowego spotkania nie przeżyło.
Zobaczmy film, który opowiada o muzykach rockowych, którzy kilka lat temu przeżyli
spektakularne nawrócenie. Posłuchajmy także, co na temat nawrócenia mówią młodzi ludzie w
filmie Nawrócenie.
Aktywizacja [29 min]
Projekcja filmu Nawrócenie, w którym świadectwo nawrócenia dają: Dariusz
Malejonek, Tomasz Budzyński, Robert Fridrych, Piotr Żyżylewicz, Grzegorz Wacław. Wypowiada
się też Muniek Staszczyk. Przed emisją filmu nauczyciel prosi uczniów, aby zwrócili uwagę na
drogę prowadzącą do nawrócenia się muzyków.
Katecheta przed obejrzeniem filmu tworzy 4 grupy. Po projekcji prosi, by zespoły
wzięły nożyczki, klej, kartkę formatu A4 i KSERO 3, na którym znajdują się pochodzące z filmu
wypowiedzi muzyków. Zadaniem uczniów jest pocięcie otrzymanych kartek na pojedyncze
karteczki, a następnie logiczne ich uporządkowanie tworzące etapy procesu duchowej przemiany
bohaterów filmu. Po wykonaniu zadania prosi zespoły o zreferowanie efektów pracy na forum
klasy, a na zakończenie przyklejenie ich na kartkę A4.
Szczegółowy układ karteczek może być różny, ważne, żeby zawierał ogólny schemat
nawrócenia religijnego:
1. Odejście od Boga
2. Związane z tym odejściem doświadczenie cierpienia
3. Wołanie do Boga, czyli szczera modlitwa nawracającego się
4. Osobiste spotkanie z Jezusem Zmartwychwstałym
5. Pójście drogą wiary.
Istotne jest, aby uczniowie uświadomili sobie istnienie pewnego ciągu zdarzeń, które
6
WOJNA ŚWIATÓW – NAWRÓCENIE - MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
prowadzą każdego człowieka do żywego spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym. Następnie
katecheta pyta: Z czym kojarzy się Wam ten schemat? Taki schemat poznaliście na ostatniej
katechezie, a dotyczył on wydarzenia uzdrowienia niewidomego. Zobaczcie teraz i porównajcie
etapy nawrócenia Szawła - św. Pawła Apostoła (można krótko przypomnieć historię życia i
nawrócenia św. Pawła).
Katecheta wywiesza kolorowe plansze z wypisanymi etapami. Mówi, że w nawróceniu
Szawła są cztery etapy, które można odnaleźć w nawróceniu każdego człowieka:
1. Poznanie Boga
2. Poznanie siebie
3. Posłanie
4. Trwanie w Kościele.
Nauczyciel dodaje także, że w tradycji chrześcijańskiej drogę dojrzewania w wierze
dzieli się na trzy etapy (niektórzy nazywają je drogami): oczyszczenia, oświecenia i zjednoczenia.
Uczniowie zapisują etapy nawrócenia św. Pawła do zeszytów w formie notatki.
Puenta [ 1 min]
Życie chrześcijańskie zaczyna się w pełni od wydarzenia, które Biblia nazywa
nawróceniem, czyli osobistym spotkaniem z Jezusem Chrystusem Zmartwychwstałym. To
spotkanie jest łaską, ale dokonuje się w pewnym ciągu zdarzeń, które zależą również od człowieka.
Należy do nich:
- przyznanie się człowieka przed samym sobą do swojej dotychczasowej duchowej ślepoty i
niewystarczalności,
- autentyczna szczera modlitwa do Boga o pomoc, przyjęcie do siebie apostołów, których Jezus
posyła przed sobą,
- wreszcie - po wewnętrznym, duchowym spotkaniu i uzdrowieniu przez Zmartwychwstałego
Jezusa - wierne pójście za Nim drogą wiary.
Sekwencja 4
Wprowadzenie
Zobaczmy teraz jakich synonimów używa Pismo Święte na opisanie nawrócenia.
Aktywizacja [8 min]
Praca w tych samych grupach. Nauczyciel rozdaje formularz z fragmentami Pisma
7
WOJNA ŚWIATÓW – NAWRÓCENIE - MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
Świętego (KSERO 4) i egzemplarze Nowego Testamentu (np. po 1 zestawie pomocy dla 2 osób).
Zadaniem uczniów jest wypisanie w kręgach określeń – synonimów, których używa Pismo Święte
na określenie nawrócenia. Następnie wybrani uczniowie omawiają wykonane zadanie na forum
klasy. Określenia, jakie powinni wypisać uczniowie, to m.in.: narodzenie z Boga, wskrzeszenie,
nowe narodzenie, nowe stworzenie, narodziny z Ducha, nowe życie.
Puenta [2 min]
Katecheta podsumowuje pracę uczniów słowami: Zauważcie, że określenia takie jak:
„narodzenie z Boga”, „wskrzeszenie”, „nowe narodzenie”, ”nowe stworzenie” próbują
przedstawić fundamentalne znaczenie tego wydarzenia w życiu człowieka, jakim jest nawrócenie.
Nie możesz być przecież „wskrzeszonym”, gdy nie jesteś umarły, nie możesz „żyć na nowo”, gdy
wcześniej nie byłeś w śmierci, nie możesz „narodzić się na nowo”, gdy nie umarł w tobie stary
człowiek. Dla Biblii nawrócenie w życiu człowieka jest wydarzeniem ważniejszym niż narodzenie
się z ciała, a nawet ważniejszym niż fizyczna śmierć.
Puenta końcowa [2 min.]
Przemiana człowieka jest łaską i należy być cierpliwym w tym powolnym procesie
stawania się prawdziwym chrześcijaninem. Każde nawrócenie jest inne, nie każde tak
spektakularne jak muzyków rockowych, niektóre dokonują się w samotności, w wewnętrznym
cierpieniu, poszukiwaniu, odkrywaniu siebie przed Bogiem, doświadczaniu różnych zdarzeń
prowadzących do „zatrzymania się”, zdjęcia maski, odzyskania wzroku, słuchu i rozumu. Życzę
Wam cierpliwości i doświadczenia przemiany w swoim życiu. Bo że warto się NAWRACAĆ, z
pewnością już przekonaliście się!
Praca domowa [2 min]
1. Zainteresowanym uczniom można polecić książkę Marcina Jakimowicza, Radykalni, Katowice
1997.
Opisuje
ona
szerzej
losy
nawróconych
muzyków
(do
nabycia
m.in.
w:
www.ksiegarnia.fronda.pl).
2. Zadanie na ocenę celującą: utworzenie hasała reklamowego dotyczącego faktu, że nawracać się
„opłaci”.
Opracowała Agnieszka Szajda
Załączniki (ksero 2 – 4) opracował Dariusz Kwiecień
8
WOJNA ŚWIATÓW – NAWRÓCENIE - MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
BIBLIOGRAFIA:
1. Czerwiński Z., Wspólnoty neokatechumenalne jako jedna z form duszpasterstwa ewangelizacji , „Roczniki
Teologiczno-Kanoniczne KUL”, t. 26(1979), nr 6, s. 5-20.
2. Dufour X.L. (red.), Słownik teologii biblijnej, Poznań-Warszawa 1985.
3. Góralczyk P., Eschatologiczny radykalizm chrześcijańskiej moralności, „Communio”, 26(1996), nr 3(96),
s. 89-102.
4. Hallesby O., Moja droga do wiary, Warszawa 1980.
5. http://pl.wikipedia.org/wiki/Nawr%C3%B3cenie
6. Katechizm Kościoła Katolickiego, Poznań 2002.
7. Szymczak M. (red.), Słownik języka polskiego, Warszawa 1988.
8. Św. Augustyn, Wyznania, Kraków 1998.
9. Urbański S., Zawadzki W., Nawrócenie, w: Leksykon duchowości katolickiej, M. Chmielewski red.,
Lublin - Kraków 2002, s. 567.
9
WOJNA ŚWIATÓW – NAWRÓCENIE - MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
KSERO 1
2. Schemat:
 Strzałkowy
1. Definicja nawrócenia
 Wypunktowanie: („- ”, „* ”)
 Wzór matematyczny
3. Porównanie
4. Rysunek, ilustracja porównania, scenka
Nawrócenie jest jak...
dialogowa
Jeżeli to możliwe, proszę schemat ułożyć pionowo i powiększyć na całą stronę.
10
WOJNA ŚWIATÓW – NAWRÓCENIE - MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
KSERO 2
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Jezus uzdrawia niewidomego (Mk 10, 46-52). Schemat NAWRÓCENIA według Ewangelii:
1. ....................................................................................
2. ....................................................................................
3. ....................................................................................
4. ...................................................................................
5. ...................................................................................
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Jezus uzdrawia niewidomego (Mk 10, 46-52). Schemat NAWRÓCENIA według Ewangelii:
1. ....................................................................................
2. ....................................................................................
3. ....................................................................................
4. ...................................................................................
5. ...................................................................................
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Jezus uzdrawia niewidomego (Mk 10, 46-52). Schemat NAWRÓCENIA według Ewangelii:
1. ....................................................................................
2. ....................................................................................
3. ....................................................................................
4. ...................................................................................
5. ...................................................................................
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Jezus uzdrawia niewidomego (Mk 10, 46-52). Schemat NAWRÓCENIA według Ewangelii:
1. ....................................................................................
2. ....................................................................................
3. ....................................................................................
4. ...................................................................................
5. ...................................................................................
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
11
WOJNA ŚWIATÓW – NAWRÓCENIE - MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
KSERO 3
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ŻYŁEM W ŚMIERCI, TO BYŁ CZAS STRACONY DLA MNIE
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------TAK SIĘ STAŁO, ŻE W KOŃCU OD BOGA ODSZEDŁEM
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------WOŁAŁEM DO BOGA: POKAŻ MI , ŻE JESTEŚ
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------KIEDY POZNAŁEM CHRYSTUSA WTEDY DOSTAŁEM PRAWDZIWE SZCZĘŚCIE,
PRAWDZIWĄ MIŁOŚĆ, PRAWDZIWE POZNANIE, KIM NAPRAWDĘ JESTEM
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------MOI PRZYJACIELE ZAPROWADZILI MNIE DO KOŚCIOŁA I TO MI BARDZO POMOGŁO
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------TEN MOMENT TO BYŁA NAJWIĘSZA REWOLUCJA W MOIM ŻYCIU
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------BYŁEM SPEŁNIONY MUZYCZNIE,
ALE TOWARZYSZYŁO MI POCZUCIE WEWNĘTRZNEJ PUSTKI
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------WSZEDŁEM NA DROGĘ JEZUSA I STARAM SIĘ NIĄ KROCZYĆ
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------JEZUS PUKA DO WASZEGO SERCA - MOŻE WŁAŚNIE TERAZ
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
12
WOJNA ŚWIATÓW – NAWRÓCENIE - MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
KSERO 4
Przeczytaj poniższe czytania z Nowego Testamentu
i wpisz w okręgi wokół rysunku biblijne określenia (synonimy) słowa „nawrócenie”.
• J 1, 13
• J 3, 3
• J 3, 5
• Rz 6, 4
• 2 Kor 5, 17
• Ef 4, 24
• Gal 6, 15
• Kol 3, 9-10
13