Konspekt lekcji z przedmiotu: Podstawy przedsiębiorczości

Transkrypt

Konspekt lekcji z przedmiotu: Podstawy przedsiębiorczości
Jolanta Kubina
Konspekt lekcji z przedmiotu: Podstawy przedsiębiorczości
TEMAT LEKCJI:
Rozmowa kwalifikacyjna.
Czas: 45 minut.
CEL OGÓLNY:
Uświadomienie, że rynek pracy jest ważnym obszarem życia społecznego.
Uświadomienie, że w tym obszarze można zaobserwować dużo przykładów dyskryminacji ze
względu na płeć.
CELE OPERACYJNE:
II.
UMIEJĘTNOŚCI
I. WIADOMOŚCI
POZIOM
KATEGORIA
A. ZAPAMIĘTANIE WIADOMOŚCI
Uczeń:
• posługuje się pojęciem rynek pracy, wyjaśni pojęcie.
B. ZROZUMIENIE WIADOMOŚCI
Uczeń:
• scharakteryzuje rynek pracy,
C. STOSOWANIE WIADOMOŚCI W SYTUACJACH TYPOWYCH
Uczeń:
• identyfikuje własne oczekiwania co do przyszłej pracy.
• potrafi przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną
D. STOSOWANIE WIADOMOŚCI W SUTUACJACH
PROBLEMOWYCH.
Uczeń:
• wyznaczy cele do realizacji własnych planów zawodowych.
1
CELE WYCHOWAWCZE
POSTAWY I WARTOŚCI
•
•
•
•
•
Uczeń:
wykazuje zainteresowanie omawianym tematem,
jest zaangażowany w zdobywaniu wiedzy,
pracuje i współpracuje w grupie,
komunikuje się,
jest świadomy, że występują sytuacje dyskryminacji ze względu na płeć w wielu
momentach życia zawodowego.
Typ lekcji: problemowa.
METODY PRACY:
dyskusja - ,,burza mózgów” - samodzielne dochodzenie do wiedzy.
Pogadanka z elementami wykładu, dyskusja
Mapa myśli, skojarzeń
FORMY PRACY:
praca grupowa i z całą klasą.
KORELACJA:
Wiadomości z lekcji poprzednich - ,, Rynek pracy”
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
•
podręcznik :Wojciech J. Jakubowski, Tadeusz Maj, Piotr Załęski Podstawy
Przedsiębiorczości, oficyna Edukacyjna, Warszawa 2006.
•
•
kartki, pisaki, flamastry,
wybrane fragmenty Kodeksu Pracy.
Czynności organizacyjno - porządkowe:
•
•
•
przygotowanie się uczniów do zajęć,
sprawdzenie obecności,
wytworzenie atmosfery gotowości do zajęć.
Pytania Pomocnicze:
1. Czy człowiek pracuje po to żeby żyć, czy po to żeby pracować?
2. Czy sytuacja którejś z płci na rynku pracy jest wyraźnie gorsza?
3. Czy słyszeliście o jakiś przejawach dyskryminacji ze względu na płeć
podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
4. Jakie są wasze plany zawodowe i czy są zdeterminowane płciowo?
2
PRZEBIEG LEKCJI:
FAZA WPROWADZAJĄCA
Czynności nauczyciela
•
•
Czynności ucznia
Podaje temat lekcji, cele lekcji i formy
realizacji tematu.
Rozpoczyna lekcję pytaniami : Co to
jest rozmowa kwalifikacyjna? Jak
należy się do niej przygotować? Czy
dostrzegacie przejawy nierównego
traktowania kobiet i mężczyzn na rynku
pracy? mogą one stanowić podstawę
rozwinięcia tematu dzisiejszej lekcji.
•
Uczniowie zapisują temat w
zeszycie.
•
Uczniowie odpowiadają na pytanie,
uzasadniają swoje zdanie.
FAZA REALIZACYJNA
Czynności nauczyciela
Czynności ucznia
• Kieruje pytanie do uczniów:
Na czym polega dyskryminacja na rynku
pracy?
• Ustosunkowuje się do odpowiedzi.
• Czy znacie pojęcia: lepka podłoga
Szklane ściany
Szklany sufit
szklane ruchome schody
•
.
•
•
•
Uczniowie udzielają odpowiedzi na
pytania, formułują krótką logiczną
definicję.
Uczniowie odpowiadają na proste
pytanie.
Uczniowie zapisują w zeszycie nowe
pojęcia.
Wyjaśnia w/w pojęcia .
FAZA PODSUMOWUJĄCA - sprawdzająca wiedzę
•
Sprawdź, czy już umiesz?!
Ocenia aktywność uczniów i
dziękuje za lekcję.
Literatura:
Wojciech J. Jakubowski, Tadeusz Maj, Piotr Załęski Podstawy Przedsiębiorczości, oficyna
Edukacyjna, Warszawa 2006.
Ćwiczenie 1 (15 minut)
Kobiece czy męskie?
Młodzież w małych grupach tworzy listy zawodów tradycyjnie męskich i tradycyjnie
kobiecych. Zwracamy uwagę na to, żeby na listach znalazły się zarówno zawody związane z
pracą fizyczną, jak i pracą umysłową. Wspólnie z młodzieżą zastanawiamy się, dlaczego
akurat w tych zawodach pracują przede wszystkim kobiety, przede wszystkim mężczyźni?
3
Czy podział wiąże się z różnicami miedzy kobietami i mężczyznami, wynikającymi z
biologii? Czy ze stereotypowym postrzeganiem kobiet i mężczyzn?
Pytania pomocnicze do ćwiczenia 1.
Kto jest bardziej szanowany w społeczeństwie?
W których z tych zawodów zarobki są wyższe?
W jaki sposób można zmienić stereotypy?
Dlaczego w jakimś zawodzie jest mało kobiet?
Dlaczego zawód uważany jest za niekobiecy?
Czy z powodu płci spotkały cię w życiu nieprzyjemności lub przywileje?
Ćwiczenie 2 (10 minut)
Uczniowie tworzą mapę myśli : co im się kojarzy z rozmową kwalifikacyjną .
4