T: Dlaczego ludzie poszukują nowych źródeł energii?

Transkrypt

T: Dlaczego ludzie poszukują nowych źródeł energii?
Scenariusz lekcji w klasach IV – VI szkoły podstawowej
( Projekt ekologiczny „Energię oszczędzamy – podwójnie korzystamy”).
T: Dlaczego ludzie poszukują nowych źródeł energii?
Cel główny: - poznanie odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii oraz uświadomienie ich zalet i wad.
Cele operacyjne, uczeń : - wymienia odnawialne i nieodnawialne źródła energii,
- omawia sposoby wykorzystania odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii,
- podaje przyczyny poszukiwania nowych źródeł energii,
- podaje zalety i wady wykorzystania odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii,
- porównuje zalety i wady wykorzystania odnawialnych i nieodnawialnych źródeł
energii.
Metody: pogadanka (mini wykład), dyskusja.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa; praca z atlasem do przyrody, materiałami wcześniej
przygotowanymi; w klasie szóstej z podręcznikami i zeszytem ćwiczeń.
Środki dydaktyczne: materiały przygotowane wcześniej przez uczniów, atlasy do przyrody; w klasie VI
podręczniki i zeszyty ćwiczeń.
Kilka dni wcześniej nauczyciel poleca uczniom przygotować się do dyskusji o odnawialnych i
nieodnawialnych źródłach energii. W tym celu dzieli klasę na cztery grupy tematyczne:
I – nieodnawialne źródła energii i korzyści płynące z ich wykorzystania,
II – wady i uciążliwości związane z wykorzystaniem nieodnawialnych źródeł energii,
III – odnawialne źródła energii i korzyści płynące z ich wykorzystania,
IV - wady i uciążliwości związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
Poleca uczniom wyszukanie odpowiednich informacji Internecie, na przykład na stronach:
www.biomasa.org./edukacja,
www.energiawiatru.w.interia.pl,
Przebieg lekcji:
1.Czynności organizacyjne.
2. Przypomnienie uczniom o sposobach wytwarzania energii elektrycznej – najważniejszej dla
współczesnych pokoleń. Nauczyciel omawia bardzo krótko podział źródeł energii na odnawialne i
nieodnawialne.
Uczniowie wykonują następujące zadanie: Uzupełnij tabelę wykorzystując poniższe terminy:
energia wód, torf, gaz ziemny, biogaz, węgiel, energia wiatru, energia Słońca, ropa naftowa.
Źródła energii
niodnawialne
odnawialne
3. Uczniowie, pod kierunkiem nauczyciela, prowadzą dyskusję o odnawialnych i nieodnawialnych źródłach
energii. Nauczyciel zapisuje na tablicy zalety i wady surowców energetycznych wymienionych podczas
dyskusji. Uczniowie wykonują zadanie: Połącz liniami skutki niekorzystnych zjawisk z ich najważniejszymi
przyczynami.
Niekorzystne zjawiska
Przyczyny niekorzystnych zjawisk
kwaśne deszcze
energetyka jądrowa
hałas
spalanie paliw
zalanie terenów
kopalnie
hałdy
sztuczne jeziora
odpady promieniotwórcze
turbiny wiatrowe
4. Nauczyciel podsumowuje dyskusję. Podkreśla potrzebę poszukiwania nowych źródeł energii ze względu
na wyczerpywanie się nieodnawialnych źródeł oraz na potrzebę ochrony środowiska – wytwarzanie energii
z mniejszą szkodliwością dla środowiska. Wspólnie z uczniami analizuje wykres kołowy ukazujący udział
poszczególnych elektrowni w produkcji energii elektrycznej. Zwraca uwagę, że wciąż największy udział
mają ciepłownie 64,6% światowej produkcji energii elektrycznej. Przypomina, że powinniśmy dążyć do
pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.
5. Nauczyciel podsumowuje lekcję i zadaje następujące pytania i polecenia:
1) Dlaczego ludzie poszukują odnawialnych źródeł energii?
2) Wymień po trzy przykłady odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii?
3) Jakie zmiany zachodzą w środowisku w wskutek eksploatacji kopalni?
4) Jakie są zalety i wady energetyki jądrowej?
6. Nauczyciel pyta o wątpliwości i problemy związane z tematem. Ocenia pracę uczniów.
Na koniec zajęć nauczyciel podkreśla, że każdy człowiek może przyczynić się do mniejszego
zanieczyszczenia środowiska naturalnego poprzez oszczędzanie energii we własnym domu. Przypomina o
sposobach oszczędzania energii elektrycznej i cieplnej w gospodarstwie domowym na podstawie interakcji
„Kosztowne sytuacje dla domowego budżetu” oraz tekstu rozszerzającego „Sposoby oszczędzania prądu i
wody”. Zachęca uczniów do udziału w konkursie plastycznym na plakat propagujący oszczędzanie energii
oraz literackim – napisanie wiersza na temat oszczędzania energii w domu i szkole.
Scenariusz został przygotowany na podstawie pomocy dydaktycznych w nauczaniu przyrody serii
„Przyrodo witaj” wydawnictwa WSiP.
Jolanta Grzesiukiewicz