Konspekt lekcji przyrody dla kl. V Temat: Krajobraz

Transkrypt

Konspekt lekcji przyrody dla kl. V Temat: Krajobraz
Konspekt lekcji przyrody dla kl. V
Temat: Krajobraz Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej
Hasło: Krajobraz Wyżyn
Czas: Dwie godziny lekcyjne
Zakres materiału: Elementy naturalnego krajobrazu: skały, rzeźba terenu, zjawiska krasowe,
rozpuszczanie i krystalizacja.
Szlak Orlich Gniazd- liczne zamki obronne, zamki budowane na skalistych wapiennych
wzgórzach
Różne formy ochrony przyrody ożywionej i nieożywionej, zabytki kultury.
Cel ogólny: Poznanie cech charakterystycznych Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej
Cele operacyjne:
a) w zakresie wiadomości uczeń:
- zna pojęcia kras
- wymienia formy krasowe
- wymienia formy ochrony przyrody
- poznaje gospodarkę regionu
b) w zakresie umiejętności uczeń:
- analizuje informacje
- posłuży się mapą
- rozumie znaczenie podstawowych symboli na mapie
- uczeń wskazuje na mapie Wyżynę Krakowsko- Częstochowską
- rozpoznaje i opisuje wapień
- rozpoznaje charakterystyczne formy krasowe
- opisuje przebieg procesu krasowego
- wskazuje przebieg Szlaku Orlich Gniazd
- wskazuje na mapie Ojcowski Park Narodowy
- uczy się pracy w zespole
Metody pracy: pogadanka, praca z mapą, praca z podręcznikiem, obserwacja
Formy pracy: równym frontem, praca w zespołach
Środki dydaktyczne: mapy, atlasy, okazy skał wapiennych, karty pracy ucznia, instrukcje
pracy dla grup, widokówki, zdjęcia
Przebieg lekcji: Uczniowie siadają w czterech grupach, przynależność losują wchodząc do
klasy np. numerki
1. Wskazanie Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej, odszukanie najwyższego wzniesienia
2. Prezentacja wapienia, skały z której zbudowana jest Wyżyna Krakowsko- Częstochowska.
(każda grupa ma jeden okaz skały)
3. Wyjaśnienie procesów powstawania form krasowych. (opis doświadczenia)
- przygotować rozcieńczony wodą ocet (1.5%- 2.0%)
- wlać do probówki z kredą przygotowany roztwór
4. Praca w czteroosobowych zespołach, każdy zespół otrzymuje karty z zadaniem, czas około
20 minut
Grupa I. Wyszukuje i opisuje formy krasowe Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej.
Grupa II. Wyjaśnia, jak powstają formy naciekowe w jaskiniach.
Grupa III. Wyszukuje informacje na temat Ojcowskiego Parku Narodowego.
Grupa IV. Wyjaśnia pojęcie „Szlak Orlich Gniazd”.
Grupa V. Zbiera informacje na temat sposobów gospodarowania na Wyżynie KrakowskoCzęstochowskiej.
5. Prezentacja prac poszczególnych zespołów.
6. Uzupełnienie karty pracy ucznia.
7. Ewaluacja.
INSTRUKCJA DLA GRUP
Grupa I. Formy krasowe Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej.
1. Na podstawie wiadomości w podręczniku oraz innych informacji i zdjęć wyszukajcie formy
krasowe na wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej- wyjaśnijcie w jaki sposób powstały te
formy
2. Wyniki swej pracy przedstawicie na plakacie.
Grupa II. W jaskini.
1. Na podstawie podręcznika oraz opisu form krasowych
- wyjaśnienie jak powstają jaskinie
-wyjaśnienie powstawanie form naciekowych w jaskini.
2. Wyniki swej pracy przedstawcie na plakacie- przekrój przez jaskinię
Opis form
A. Makarony: formy naciekowe na stropie jaskini w kształcie cieniutkich rureczek- od nich
zaczyna się powstawanie stalaktytów.
B. Stalaktyty: jedne z najczęściej spotykanych form naciekowych, zwisających ze stropu
jaskini w kształcie sopli.
C. Stalagmity: nacieki tworzące się na dnie jaskini lub na pochyłych ścianach bezpośrednio
pod stalaktytami, mają różny kształt na przykład: guza, słupa, lichtarza.
D. Stalagnat: kolumna skalna, naciek w postaci kolumny powstały przez połączenie stalagmitu
ze stalaktytem.
Grupa III. Ojcowski Park Narodowy
1. Na podstawie atlasu oraz encyklopedii
- odszukajcie rzekę Prądnik, Ojców i Ojcowski Park Narodowy
- sporządźcie notatkę na temat flory i fauny w Ojcowskim Parku Narodowym
2. Przygotuj folder prezentujący piękno parku.
Grupa IV. Szlak Orlich Gniazd.
1. Na podstawie podręcznika i mapy
- wyjaśni określenie Szlak Orlich Gniazd
- określ przebieg i przybliżoną długość Szlaku Orlich Gniazd
2. Przygotuj ofertę biura podróży zachęcającą turystów do odwiedzenia tego obszaru.
Grupa V. Jak żyją ludzie na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej.
1. Na podstawie podręcznika i innych źródeł przygotuj podstawowe informacje dotyczące
- wykorzystania rolniczego regionu
- rozwoju przemysłu na wyżynie
- odczytanie nazw największych miast
2. Wyniki zapiszcie w postaci plakatu.
Karta pracy ucznia
Zadanie 1. Rozwiąż krzyżówki, wpisz hasło
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Główny „budowniczy jaskiń”
Rośnie na dnie jaskiń
Rzeka, w dolinie której powstał Ojcowski Park Narodowy
Wąska, długa forma terenu wyżłobiona przez rzekę
Najpopularniejszy mieszkaniec jaskiń
Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego jest około 400 ……….
…………..- skała osadowa występująca na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej
1.
2.
3.
4.
W kształcie sopli na stropie jaskini
Inaczej jaskinia
Po spotkaniu stalaktytu z stalagmitem, kolumna
Np. Maczuga Herkulesa czy Igła Deotymy
…………..- formy powstałe na skutek rozpuszczania wapienia przez wodę
deszczową (zawierającą dwutlenek węgla) na powierzchni i w głębi skały.
Zadanie 2. Wpisz do pustych kółek liczby, tak aby numeracja była zgodna z numeracją na
schemacie przedstawiającym związki między zjawiskami.
1
2
3
4
5
W skałach krąży woda zawierająca dwutlenek węgla
Powstały kres nadaje piękno wyżynie
Wyżyna Krakowsko- Częstochowska zbudowana jest z wapnia
Woda rozpuszcza skałę wapienną
Powstają takie formy jak: skałki, jaskinie podziemne korytarze, stalaktyty i stalagmity
Ewaluacja
Na dzisiejszych zajęciach wędrowałeś po Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej. Miałeś do
wyboru różne trasy.
Wybierz opis, który najlepiej odpowiada twojemu udziałowi w lekcji.
Odpowiednim kolorem połącz poznane obiekty.
- Żółty szlak- jestem zły, temat lekcji był dla mnie niezrozumiały, praca w grupie mnie nie
interesuje
- Niebieski szlak- lekcja była nieciekawa, temat jest mi obojętny, praca w grupie mnie nie
interesuje
- Zielony szlak- zaciekawiły mnie zagadnienia poruszane na lekcji, starałem się być aktywny
- Czerwony szlak- lekcja była bardzo interesująca, chciałbym jeszcze pracować nad tym
problemem. Byłem liderem w grupie.
ZADANIE DOMOWE
1. Rozpoznaj wymienione pod rysunkiem formy krasowe, wpisując we właściwe miejsca
odpowiednią cyfrę.
2. Napisz list do kolegi zachęcający go do odwiedzenia okolic Ojcowa. Przedstaw obiekty
przyrodnicze oraz zabytki warte poznania. Pamiętaj o odpowiedniej formie!
Propozycja oceny listu:
Kartoteka
Czynność badana
zadaniem
Pisze na temat i
zgodnie z celem
Formułuje wypowiedzi
ze świadomością celuzachęca
Buduje tekst poprawny
kompozycyjnie,
językowo,
ortograficznie,
interpunkcyjnie
Zapisuje wypowiedź
starannie, z dbałością o
estetykę i czytelność
zapisu
Standard
Typ zadania
Punktacja
2.1
RO
8 pkt.
Schemat punktowania
Kryteria
Kategoria
celów
D
2.2
2.3
2.5
Punktacja
Poziom
wymagań
PP
Poziom realizacji tematu:
- Opisuje położenie Ojcowa
- Występują dwa elementy krajobrazu,
minimum 4 zdania
- Występują przynajmniej trzy elementy
krajobrazu, 4-5 zdań
- Występują przynajmniej trzy obiekty
przyrodnicze i jeden kultury materialnej, 6-8
zdań
Występuje zdanie zachęcające
Kompozycja spójna
Ortografia, interpunkcja:
Dopuszczalny na cztery zdania jeden błąd
ortograficzny i jeden interpunkcyjny
Zapis czytelny, wyodrębnione części listu
1 pkt.
1 pkt.
2 pkt.
3 pkt.
1 pkt.
1 pkt.
1 pkt.
1 pkt.