3-latek 4-latek 5-latek 3-latek 4-latek 5-latek

Transkrypt

3-latek 4-latek 5-latek 3-latek 4-latek 5-latek
Scenariusz zajęć
Autor: Agnieszka Wysocka
Obszar podstawy programowej:
15.Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3 – latki, 4 – latki, 5 – latki).
Blok tematyczny: Jestem dumny ze swojej rodziny, miejscowości, Ojczyzny.
Temat: W co bawili się moja babcia i dziadek?
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek
4-latek
5-latek
Poznaje zabawki, zabawy i zajęcia z dawnych lat.
Posługuje się gestem oraz ruchem w zabawach ruchowych.
Uczestniczy w zbiorowym śpiewie zabaw, zajęciach ruchowych.
Wypowiada się samorzutnie na temat wyglądu oraz cech zewnętrznych przedmiotów.
Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia
dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek
4-latek
5-latek
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem
artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.
Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego
pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.
Uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym,
w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem;
umie posługiwać się rekwizytami (np. maską).
Umie
wypowiadać
się
w
różnych
technikach
plastycznych przy użyciu
elementarnych
środków
wyrazu (takich jak kształt
czy barwa) w postaci
prostych kompozycji oraz
form konstrukcyjnych.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokoworuchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania.
Potrafi
uważnie
patrzeć
(organizuje
pole
spostrzeżeniowe),
aby
rozpoznać i zapamiętać to, co
jest
przedstawione
na
ilustracjach.
Interesuje
się
czytaniem
oraz pisaniem; jest gotowe do
ich nauki.
Treści kształcenia:








kształtowanie umiejętności społecznych min. obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych,
zgodne funkcjonowanie w zabawie, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób;
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, wyszukiwanie
takich samych obrazków, śpiewanie piosenki);
rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (ilustracja);
grupowanie obiektów, klasyfikowanie;
kształtowanie sprawności fizycznej;
dzielenie się wrażeniami i spostrzeżeniami z obserwacji; wielozmysłowe określanie cech
charakterystycznych przedmiotu;
rozwijanie sprawności manualnej oraz orientacji w przestrzeni;
śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru i łatwe piosenki ludowe, chętnie uczestniczy
w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu.
Opis sposobu realizacji:
Lp.
I.
Część dnia
aktywności
dziecka
Zajęcia
poranne
Przebieg zajęć
3-latki/ uwagi
4-latki/ uwagi
5-latki/ uwagi
o realizacji
o realizacji
o realizacji
1.Schodzenie się dzieci. Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
2.Zaproszenie dzieci do obejrzenia zawartości Czarodziejskiej skrzyni,
w której znajdują się zabawki z dawnych lat. Zachęcenie do oglądania,
nazywania, podejmowania prób opisu zabawek znajdujących się
w skrzyni.
/Czarodziejska skrzynia z zabawkami (gałgankowe lalki, drewniany
wózek, drewniane motylki, koguciki, itp.).
3. Zabawa ruchowa Koniki:
Dzieci w parach, jedno za drugim, naśladują jazdę koników.
Przygotowanie do śniadania.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
II.
Zajęcia
dydaktyczne
1. Wprowadzenie dzieci w Krainę dawnych zabaw. Nauczyciel
(N) informuje dzieci o przybyciu zaproszonych gości, którzy
zaprezentują im dawne zabawy i zabawki.
2. Udział dzieci w spotkaniu z członkami zespołu ludowego, które
przebiegać
będzie
pod
hasłem
Zabawy
naszych
babć
i dziadków W trakcie spotkania dzieci dowiadują się, jak i w co dawniej
bawiły się dzieci.
3. Popularne zabawy ruchowe: Mało nas do pieczenia chleba, Stary
niedźwiedź. Dzieci pląsają, np. przy akompaniamencie akordeonu
(własność zespołu).
4. N zaprasza chętne dzieci 3 – letnie do zabawy
dydaktycznej Wklej taką samą lalkę. Dzieci, które
wykazują zainteresowanie tematem uczestniczą
w zabawie, natomiast te, których uwaga się
wyczerpała wracają do wybranego przez siebie
rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Dla dzieci 4-letnich zabawa rozwijająca
spostrzegawczość Drewniane motylki – znajdź
różnice.
Przygotowanie do obiadu.
III.
Zabawa
rozwijająca
spostrzegawczość:
puzzle
Świętokrzyski
kogucik.
Zajęcia
1. Zabawy ruchowe na placu zabaw, w ogrodzie przedszkolnym.
popołudniowe Dzieci mają do wykorzystania: łopatki, wiaderka, różnorodne wzory
foremek, piłki, skakanki, obręcze „hula – hop”.
2.Zabawa ortofoniczna Kogucik z wykorzystaniem multimediów. Chętne
trzylatki biorą udział w zabawie.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel
mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem
tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków
i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami
nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny
sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju
aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych
dziecku.
Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Środki dydaktyczne:
skrzynia, gałgankowe lalki, drewniany wózek, drewniane motylki, koguciki, itp., łopatki,
wiaderka, różnorodne wzory foremek, piłki skakanki, hula – hop, komputer
z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne
zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Sylwety lalek w wersji kolorowej do wycięcia przez nauczyciela;
Wklej taką samą lalę – materiał do wydrukowania;
Drewniane motylki - znajdź różnicę – materiał do wydrukowania;
Puzzle obrazkowe do wydrukowania w wersji kolorowej 9-elementowe Świętokrzyskie
koguciki;
Kolorowy wzór do układania puzzli;
Zabawa dydaktyczna Znajdź taką samą lalę;
Prezentacja multimedialna Kogucik do ćwiczeń ortofonicznych;
Puzzle multimedialne 4, 6 - elementowe Drewniany motylek;
Puzzle multimedialne 6, 8 - elementowe – Świętokrzyski kogucik.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Podobne dokumenty