Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI
1. Organizator
Gmina Brzostek, instruktorzy Moje boisko - „ORLIK 2012” przy SP w Brzostku.
2. Miejsce
Turniej odbędzie się na obiekcie: Moje boisko - „ORLIK 2012” ul. Szkolna, 39-230
Brzostek (Obiekt znajduje się na terenie Szkoły Podstawowej).
3. Termin
11-12 listopad 2010 r.
4. Uczestnicy
Młodzież 14 - 18 lat. W turnieju może brać udziału każda osoba chętna, która spełnia
kryteria wiekowe oraz jest mieszkańcem Gminy Brzostek.
5. System rozgrywek
5.1. System rozgrywek będzie uzależniony od ilości zgłoszonych drużyn.
5.2. Zespoły grają w składach sześcioosobowych (5 graczy w polu + bramkarz).
5.3. W czasie trwania turnieju zawodnik może występować tylko w jednej drużynie.
5.4. Kapitan drużyny zobowiązany jest do wypełnienia protokołu meczowego, przed każdą
6. Sprawy organizacyjne
6.1. Drużyna może liczyć max. 10 zawodników.
6.2. Nazwa drużyny musi być polskojęzyczna.
4.3. Każda drużyna, w której nie gra zawodnik pełnoletni musi mieć pełnoletniego opiekuna
drużyny.
6.4. W drużynie mogą występować tylko zawodnicy wpisani na listę zgłoszeniową.
6.5. Osoby niepełnoletnie biorące udział w turnieju muszą okazać organizatorom
oświadczenie.(Załącznik nr 1)
7. Przepisy
7.1. Drużyna
1. Drużyna, która nie stawi się na mecz (5min po godzinie rozpoczęcia), zostaje ukarana
walkowerem 3-0
2. Warunkiem przystąpienia drużyny do spotkania jest minimum 5 zawodników
(4 zawodników w polu + bramkarz).
3. Drużyna, która wybije piłkę poza teren obiektu sportowego, zobowiązana jest do jej
przyniesienia. W przypadku niedostosowania się arbiter zawodów po 2 min może przerwać
spotkanie, do momentu dostarczenia piłki na teren obiektu sportowego.
8.2. Czas gry
1. Czas trwania meczu: 2 x 10 min. (bez czasu doliczonego).
2. Zatrzymanie czasu gry następuje w przypadku urazu zawodnika lub wybicia piłki za
ogrodzenie obiektu.
3. Po zakończeniu pierwszej połowy i zmianie stron drużyny przystępują do drugiej połowy.
(przerwa 3 min).
8.3. Rozpoczęcie gry
1. Bezpośrednio po rozpoczęciu można strzelać na bramkę.
3. Podczas wprowadzania piłki do gry przepisowa odległość przeciwnika od piłki to
5 metrów.
4. Rzut z autu wykonuje się rękoma z za linii bocznej boiska z nad głowy lub z podłoża gracz
drużyny, która wprowadza piłkę z autu ma pięć sekund na wykonanie rzutu zza głowy,
trzymając piłkę obiema rękami i stojąc na ziemi obiema nogami. Przy pomocy tego rzutu nie
można strzelić gola. Grę z autu można też wznowić uderzając piłkę nogą. Piłka musi leżeć na
podłożu poza linią otaczającą boisko. Gdy gracz wykonujący rzut z autu trzyma piłkę w
rękach nad głową, czym sygnalizuje, że będzie wznawiał grę rzutem ręką, to nie może już
zmienić decyzji i położyć piłki na podłożu aby wznowić grę nogą (i odwrotnie).
5. Wszystkie rzuty wolne są bezpośrednie bez gwizdka, na prośbę drużyny można zacząć na
gwizdek.
6. Gra wślizgiem zawodników z pola jest całkowicie zabroniona. W polu karnym
bramkarz może interweniować prawidłowym wślizgiem.
9.4. Postanowienia
1. Rzuty karne egzekwowane z odległości 9 metrów od bramki.
2. Ilość zmian jest nieograniczona (dozwolone zmiany powrotne). Zmiany możliwe tylko
w strefie wyznaczonej przez organizatora (źle przeprowadzona zmiana karana będzie żółtą
kartką oraz rzutem wolnym).
a) Każda zmiana bramkarza musi zostać zgłoszona sędziemu.
3. Zawodnicy poszczególnych zespołów zobowiązani są do gry w jednolitych koszulkach
(bramkarz musi odróżniać się od pozostałych zawodników).
4. Przy zbliżonych kolorystycznie strojach drużyn grających sędzia ma prawo do nakazania
założenia „narzutek” dla drużyny, która jest gospodarzem danego spotkania.
5. Kapitan jest jedyną osobą, która ma prawo do dyskusji z sędzią zawodów.
6. Dopuszczalnym obuwiem są buty halowe lub tzw. śniegówki. Całkowity zakaz gry
w „wkrętach”, „lankach”.
9.5. Kary
1. Żółta kartka – gracz opuszcza boisko na 2 minuty. Ten sam zawodnik otrzymując dwie
żółte kartki w jednym meczu otrzymuje w konsekwencji kartę czerwoną i zostaje wykluczony
z gry w danym meczu. Drużyna karana jest 5 minutową karą czasową.
2. Czerwona kartka – zawodnik zostaje wykluczony z gry w danym meczu, Drużyna karana
jest 5 minutową karą czasową. Po karze czasowej drużynę uzupełnia inny zawodnik.
3. Bramkarz otrzymuje żółtą kartkę – gracz opuszcza boisko na 2 minuty (karę może odbyć
zawodnik z pola).
4. Bramkarz otrzymuje czerwona kartkę – zostaje wykluczony z gry w danym meczu,
zastępuje go inny bramkarz lub zawodnik z pola. Drużyna karana jest 5 minutową karą
czasową.
5. Czerwoną i żółtą kartką za nie sportowe zachowanie mogą być karani zawodnicy
znajdujący się po za linią boczną (boisko musi opuścić gracz z pola).
6. Przeklinanie jest karane żółtą kartką.
Pozostałe przepisy zgodne z przepisami Polskiego Związku Piłki Nożnej.
10. Postanowienia organizatorów
1. Nieznajomość przepisów gry nie zwalnia drużyny od odpowiedzialności.
2. Za szkody powstałe w szatniach odpowiada drużyna.
3. Za rzeczy pozostawione i zgubione w szatni oraz na obiekcie – organizatorzy nie biorą
odpowiedzialności.
4. Na obiekcie sportowym jest kategoryczny zakaz spożywania alkoholu i palenia
papierosów.
5. Organizator nie ponosi odpowiedzialności prawnej i cywilnej w zakresie poniesionych
szkód na zdrowiu i mieniu biorących udział w rozgrywkach.
6. Zawodnicy od następstw NW ubezpieczają się we własnym zakresie
7. Organizator zastrzega sobie prawo ostatecznego rozstrzygania spraw, które nie zostały
ujęte w niniejszym regulaminie.
11. Nagrody
Trzy najlepsze drużyny otrzymują medale i dyplomy. Zwycięscy otrzymują również
pamiątkowe statuetki.
Przewidziane są także nagrody rzeczowe dla „króla strzelców” oraz najlepszego bramkarza