Pole koła

Transkrypt

Pole koła
SCENARIUSZ LEKCJI
1.Informacje wstępne
● Data:13.11.2012 r.
● Klasa:.II b
●Czas trwania zajęć: 45 min.
● Nauczany przedmiot: matematyka
2.Program nauczania
Matematyka z plusem.Program nauczania matematyki dla trzeciego etapu edukacyjnego (klasy I-III
gimnazjum). Marta Jucewicz,Marcin Karpiński,Jacek Lech.
3.Temat lekcji:
Pole koła
4.Integracja:
wewnątrzprzedmiotowa
5.Cele lekcji
Wiadomości:
kategoria A - zapamiętanie
Uczeń potrafi:
-podać przybliżenie liczby π;
(A1)
(A2)
-podać wzór na długość okręgu;
-podać wzór na pole koła;
(A3)
(A4)
-podać jednostki w jakich wyraża się pola figur.
kategoria B – zrozumienie
Uczeń:
-rozumie argumentację prowadzącą do wzoru na pole koła;
(B1)
-czyta ze zrozumieniem zadania tekstowe.
(B2)
Umiejętności:
kategoria C ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
-mnożyć i dzielić pisemnie liczby wymierne;
(C1)
-obliczać pole koła o danym promieniu lub danej średnicy;
(C2)
-obliczać pole koła znając jego obwód ;
(C3)
-dokonywać przekształcenia wzorów.
(C4)
kategoria D ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń potrafi:
-dokonywać przybliżenia liczby π w sytuacjach praktycznych;
-rozwiązywać zadania tekstowe z praktycznym zastosowaniem wzoru na pole koła.
-wyznaczyć promień lub średnicę koła, znając jego pole;
6.Strategie nauczania:
Strategia przyswajania wiedzy gotowej ;
Strategia oddziaływania na rzeczywistość – praktyka, ćwiczenia, zadania.
7.Metody nauczania:
-pokaz, obserwacja;
-pogadanka, dyskusja;
(D1)
(D2)
(D3)
-ćwiczenia;
-praca z książką.
8.Zasady nauczania:
zasada systematyczności (powtórzenie znanych już wiadomości);
−
-zasada świadomego i aktywnego udziału uczniów w procesie kształcenia(uczniowie rozwiązują
zadania na tablicy);
-zasada przystępności w nauczaniu (stopniowe zwiększanie trudności wprowadzanego materiału);
-zasada wiązania teorii z praktyką (zdobyta wiedzą uczeń powinien posługiwać się w różnorakich
sytuacjach praktycznych);
-zasada operatywności wiedzy (wdrażanie uczniów do samodzielnego rozwiązywania określonych
problemów teoretycznych i praktycznych );
- zasada poglądowości (wykorzystanie prezentacji przygotowanej przez nauczyciela).
9.Formy pracy uczniów
-grupowa;
-zbiorowa.
10.Środki dydaktyczne:
-orezentacja multimedialna;
-kartka z zadaniem przygotowanym przez nauczyciela;
-tablica interaktywna.
11.Wykaz piśmiennictwa
●dla nauczyciela
-podręcznik Matematyka 2 Praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej str.62,63
Wersja dla nauczyciela;
-ulotka z pizzerii.
●dla ucznia
podręcznik Matematyka 2 Praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej str.62,63,71
12. Organizacja zajęć lekcyjnych.
Etapy lekcji
Zagadnienia,
zadania,problemy lekcji
Faza wstępna
Powitanie uczniów.
Sprawdzenie obecności.
-------------------------------- ---------------------------------Zapoznanie uczniów z
Podyktowanie uczniom do
celami lekcji.
zeszytów
celów lekcji:
-poznanie wzoru na pole
koła;
-obliczanie pola koła mając
dany promień , średnicę lub
obwód tego koła;
-zastosowanie poznanego
wzoru do rozwiązywania
zadań praktycznych.
Faza realizacyjna
Zapoznanie uczniów ze
wzorem na pole koła.
Sposoby realizacji
zagadnień, zadań,
problemów
Prezentacja multimedialna
przygotowana przez
nauczyciela.
Spełnienie
Uwagi o realizacji
założonych celów
lekcji
------------------ --------------------
(A3), (B1)
W załaczeniu w
wersji
elektronicznej
Przypomnienie w jakich
jednostkach oblicza się
pola figur.
-------------------------------Obliczanie pola koła
mając dany jego promień
lub średnicę.
(załącznik 2)
Pytanie skierowane do
(A4)
uczniów o jednostki w
jakich wyraża się pola figur.
----------------------------------------------------- ---------------------- Uczniowie
.Zadanie 1. str. 63
(C2)
rozwiązują po 2
przykłady z obu
podpunktów.
------------------------------------------------------- ----------------------------------- ---------------------- Uczniowie
(A2), (C3), (C4)
Obliczanie pola koła
Zadanie 2 str. 63
rozwiązują
mając dany jego obwód.
podpunkt e)
i f)
------------------------------------------------------ ----------------------------------- ---------------------.Zadania przygotowane
(A1), (A3), (B2),
Zadanie praktyczne:
Obliczanie ceny 1 cm²
przez nauczyciela
(C1), (D1),(D2)
(załącznik 1)
pizzy o różnych
rozmiarach.
------------------------------------------------------ ----------------------------------- ---------------------- Ilość rozwiązanych
Obliczanie promienia koła .Zadanie 3 str. 63
(C4), (D3)
podpunktów zależy
mając dane jego pole.
od czasu jaki
pozostał do końca
lekcji.
Faza
podsumowująca
Pytania sprawdzające
stopień opanowania
materiału.
-podaj wzór na pole koła;
-w jakich jednostkach
wyraża się pola figur;
-kiedy w zadaniu
podstawiamy przybliżenie
liczby π ?
-------------------------------- ----------------------------------Zadanie
Zad. 9 i 10 strona 71
domowe.Ocenienie pracy
uczniów.
-------------------------------- -----------------------------------
------------------ --------------------
------------------ --------------------
Pożegnanie uczniów.
Opracowała:
Ewa Jakubowska
ZAŁĄCZNIK 1
Gr I
Pizzeria Soprano oferuje pizzę Giovanni w rozmiarze 20 cm w cenie 11,50 zł. Oblicz pole
powierzchni tej pizzy podstawiając za π = 3,14. Oblicz, ile kosztuje 1 cm ² tej pizzy.
Gr II
Pizzeria Soprano oferuje pizzę Giovanni w rozmiarze 30 cm w cenie 17,50zł. Oblicz pole
powierzchni tej pizzy podstawiając za π = 3,14. Oblicz, ile kosztuje 1 cm ² tej pizzy.
Gr III
Pizzeria Soprano oferuje pizzę Giovanni w rozmiarze 40 cm w cenie 23,50zł. Oblicz pole
powierzchni tej pizzy podstawiając za π = 3,14. Oblicz, ile kosztuje 1 cm ² tej pizzy.
Gr IV
Pizzeria Soprano oferuje pizzę Giovanni w rozmiarze 50 cm w cenie 32,50zł. Oblicz pole
powierzchni tej pizzy podstawiając za π = 3,14. Oblicz, ile kosztuje 1 cm ² tej pizzy.

Podobne dokumenty