"Ciasto ziemniaczane" w wersji do wydrukowania (plik pdf)

Transkrypt

"Ciasto ziemniaczane" w wersji do wydrukowania (plik pdf)
Renata Uźniak
nauczyciel w zespole szkół zawodowych
Scenariusz zajęć edukacyjnych
Ciasto ziemniaczane
Przedmiot: Technologia gastronomiczna z obsługą konsumenta
Cele ogólne:
•
•
zapoznanie uczniów ze składnikami i sposobem wykonania ciasta
ziemniaczanego,
zapoznanie uczniów z różnymi sposobami formowania ciasta ziemniaczanego
oraz zastosowaniem wyrobów z tego ciasta.
Cele operacyjne:
•
•
•
•
•
uczniowie znają pojęcie ciasta ziemniaczanego, wymieniają jego składniki,
poprawnie dobierają naczynia i sprzęt do wykonania ciasta,
zwracają uwagę na poprawne wykonywanie wszystkich czynności i
przestrzeganie zasad higieny,
zwracają uwagę na kulturę osobistą i właściwe zachowanie się w czasie
wykonywania ćwiczeń,
uczniowie wymieniają różne wyroby z ciasta ziemniaczanego oraz podają
przykłady ich wykorzystania.
Metody nauczania:
•
•
słowne: pogadanka, dyskusja
praktyczne: ćwiczenia w grupach
Formy kształcenia:
•
•
zbiorowa: praca z całą klasą, praca w grupach
indywidualna: praca z uczniem
Środki dydaktyczne:
•
•
•
•
•
•
•
podręczniki:
1. K.Flis, A. Procner „Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem cz.2”,
WSiP Warszawa 1983
2. M. Konarzewska, B. Zielonka, M. Konarzewska-Sokołowska „Technologia
gastronomiczna z towaroznawstwem cz.I”, rea, Warszawa 2003
czasopismo „Kuchnia” nr 5/2004, str. 66-69 oraz nr 8/2005, str.36-37
przepisy kulinarne (np. segregatory „Kolekcja Dobrej Kuchni” - Wydawnictwo
POLSKIE MEDIA AMER.COM)
ilustracje, zdjęcia,
plastelina,
karta pracy ucznia,
rzutnik pisma.
Tok zajęć edukacyjnych:
1. Sprawdzenie obecności (2 min.)
2. Powtórzenie wiadomości z ostatnich zajęć (10 min.)
3. Podanie tematu i celu zajęć (2 min.)
Czynności
nauczyciela
Rozdanie kart pracy,
omówienie ich treści
Podział uczniów na trzy
grupy. Wyjaśnienia
dotyczące zadania do
wykonania.
Nadzorowanie prac w
grupach, udzielanie
wskazówek.
Wysłuchanie
odpowiedzi,
skorygowanie
ewentualnych błędów.
Nadzorowanie pracy
uczniów.
Czynności uczniów
Zapoznanie się uczniów z treścią karty pracy
Czas
(min)
2
Uczniowie wybierają lidera grupy, który
będzie prezentował wykonane zadanie i
sekretarza, który wykonuje zapisy na folii
2
Grupa I wypełnia tabelę z zadania 1.
Grupa II wypełnia tabelę z zadania 2,
wykonuje określone kształty klusek z
plasteliny.
Grupa III podaje przykłady zastosowania
wyrobów z ciasta ziemniaczanego, szuka
przykładowych przepisów kulinarnych.
8
Uczniowie korzystają z podręcznika i
segregatorów z przepisami kulinarnymi.
Sekretarz grupy wykonuje notatkę na folii.
Liderzy grup prezentują wykonane zadanie.
Pozostali uczniowie słuchają i obserwują.
Napisanie notatki w kartach pracy.
4. Podsumowanie, ocenienie pracy uczniów (3 min)
5. Zakończenie zajęć.
po 3 min
dla każdej
grupy
7

Podobne dokumenty