Tutaj - Tenis w Łasku

Łask, 25 lipca 2014 r.
Regulamin młodzieżowego turnieju tenisowego
1.
W turnieju może wystąpić zawodnik, który mieszka bądź pochodzi z Łasku lub powiatu łaskiego,
lub często gra na kortach w Łasku i jest amatorem w ramach regulaminu „atp”.
2.
Turniej jest rozgrywany dla dzieci i młodzieży z ważną legitymacją szkolną.
3.
Gry przebiegają zgodnie z wyznaczonym harmonogramem, od którego nie ma odwołania. Zmianę
terminu rozgrywek może podjąć Organizator Turnieju ze względu na warunki pogodowe
lub przedłużające się mecze.
4.
Zawodnicy podczas turnieju są ogólnodostępni - muszą się stawić na ustaloną godzinę przez sędziego
naczelnego. Maksymalnie mogą się spóźnić 15 minut, jeżeli się spóźnią więcej – bez informacji
do sędziego naczelnego – następuje walkower dla przeciwnika.
5.
Zasady przeprowadzania turnieju i parowania zawodników przedstawi sędzia naczelny po zamknięciu
zapisów.
6.
Turniej singlowy rozgrywać się będzie systemem szwajcarskim, który jest stosowany w turniejach
w szachy i pokrewnych sportach. Rozgrywane będą cztery rundy.
7.
Mecze będą rozgrywane do dwóch wygranych setów. W przypadku stanu 1:1 w setach rozgrywany
będzie super tie-break (do 10 punktów).
8.
Preferowanymi piłkami, którymi się będzie rozgrywać turniej są Wilson US Open. Organizator
nie zapewnia nowych piłek na spotkania.
9.
Jest wskazane, aby sędzią głównym na meczu był zawodnik, który pauzuje.
10. W przypadku braku sędziego głównego podczas meczu zawodnicy sami sędziują uczciwie.
W przypadku, kiedy będzie „zamieszka” na korcie powinien być zawołany sędzia naczelny,
który „rozjaśni” sprawę. Zawodnik podający liczy głośno punkty w gemie (!).
11. Jeżeli w trakcie turnieju zawodnik straci chęć do gry i odda walkower w jakimś meczu (nie chodzi
o krecz), zawodnik nie otrzyma dyplomu.
12. Rozgrzewka przed meczem trwa nie dłużej niż 5 min.
13. Podczas zamian stron kortu po 1. gemie w secie zawodnik bez żadnej przerwy przechodzi na drugą
stronę kortu. Po każdej innej zamianie stron zawodnicy mają maksymalnie 90 sek. odpoczynku.
Po zakończeniu seta przerwa trwa 120 sek.
14. Zawodnik może poprosić o poprawienie linii w ramach przerwy po zmianie stron lub po secie,
a nie po przerwie.
15. Organizator ustala minimalny czas przerwy pomiędzy kolejnymi meczami singlowymi:
a. po rozegraniu meczu trwającego poniżej 1 h – 15 minut przerwy,
b. po rozegraniu meczu trwającego od 1 do 1,5 h – 30 minut przerwy,
c. po rozegraniu meczu trwającego powyżej 1,5 h – 45 minut przerwy.
16. Jeżeli podczas gry wystąpi jakiś uraz, zawodnik otrzymuje jednorazowo przerwę maksymalnie
5 minutową. Po meczu przerwa na wyleczenie urazu jest do uzgodnienia z organizatorem.
17. Od razu po zakończeniu meczu, zwycięzca idzie do organizatora i podaje mu wynik spotkania.
18. Zgodnie z Regulaminem Kortów Tenisowych zawodnicy muszą uprzątnąć kort od razu po skończonej
grze. Jako uprzątnięcie rozumie się przejechanie kortu siatką.
19. Każdy zawodnik na rozdaniu nagród otrzyma dyplom za uczestnictwo. Rozdanie nagród odbędzie
się po ostatnim meczu turnieju, godzinę poda organizator.
20. W razie fatalnych warunków atmosferycznych turniej zostaje wstrzymany. Zostaje wznowiony
po gotowości kortów tenisowych.
21. Jeśli warunki pogodowe nie pozwolą dokończyć turnieju w sobotę i niedzielę, zostaje on
przełożony na kolejne dni w porozumieniu z zawodnikami.
22. Pozostałe zasady zachowania podczas meczu powinny być zgodne z przepisami gry w tenisa
i Kodeksem Postępowania Zawodnika. Dokumenty dostępne na stronie internetowej Tenisa w Łasku.
5.
Za nieprzestrzeganie Regulaminu, przepisów a także niesportowe zachowanie zawodnik otrzymuje
ostrzeżenia.
- pierwsze naruszenie przepisów
- ostrzeżenie
- drugie naruszenie przepisów
- utrata punktu
- trzecie i każde następne naruszenie przepisów - utrata gema
W razie nieścisłości związanych z regulaminem turnieju decyzję podejmuje organizator.
W każdym momencie regulamin może ulec zmianie. Zawodnicy muszą być o tym poinformowani
przez organizatora.
System szwajcarski w skrócie.
W turnieju szwajcarskim zwycięzca meczu otrzymuje 1 punkt, przegrany 0. Jeżeli zawodnik otrzyma
wolny los również otrzymuje 1 punkt jak za zwycięstwo.
Na potrzeby turnieju został utworzony młodzieżowy ranking tenisistów, w którym zawarte są imprezy
tenisowe z ubiegłego roku (od 25.07.2014 r.), w których wzięło udział więcej niż 3 zawodników mających
prawo startu w turnieju. Na podstawie tej listy zostanie ustalona pierwsza runda.
Listę zapisanych sortujemy wg pozycji w rankingu, dzielimy ją na pół. Pierwsza osoba z górnej połowy
zagra z pierwszą osobą z dolnej połowy, druga z drugą, itd. Ewentualny wolny los otrzyma osoba,
która jest dokładnie w środku listy.
W drugiej i kolejnej rundzie parowane są osoby mające taką samą ilość punktów (pogrupowanych
po poprzednich połowach) w sposób opisany w punkcie 2a. Jeden zawodnik nie może zagrać dwa razy
z tym samym przeciwnikiem, zatem może zdarzyć się sytuacja, że zawodnik będzie musiał grać z osobą
o różnej (ale najmniejszej możliwej) ilości punktów.
Najlepszą osobą jest ta, która zdobywa najwięcej punktów. W przypadku, gdy dwie lub więcej osób
będzie miało równą ilość punktów, o zajęciu wyższego miejsca zadecyduje bezpośrednie spotkanie
pomiędzy zawodnikami, jeśli takie nie zostało rozegrane (między wszystkimi) zostanie zastosowana
metoda progresywna, która polega na dodawaniu liczby zdobytych punktów przez danego zawodnika
z rundy na rundę, według tabeli postępów (od pierwszej do ostatniej rundy).
Młodzieżowy ranking zawodników z 25 lipca 2014 r. (dla każdej imprezy dwie kolumny: pozycja, punkty)