Ministerstwo Sportu i Turystyki
Rzeczypospolitej Polskiej
Wspaniały występ polskich lekkoatletów w MŚ
2009-08-24
Podczas 12. lekkoatletycznych mistrzostw świata, które odbyły się w Berlinie, reprezentacja
Polski – z ośmioma medalami, w tym dwoma złotymi, czterema srebrnymi i dwoma
brązowymi – zajęła piąte miejsce w klasyfikacji medalowej. To najlepsze osiągnięcie w historii
MŚ. W klasyfikacji punktowej nasi zawodnicy uplasowali się na ósmym miejscu.
W stolicy Niemiec medale zdobyli: złote – Anna Rogowska (SKLA Sopot) w skoku o tyczce i
Anita Włodarczyk (AZS Poznań) w rzucie młotem, srebrne – Monika Pyrek (MKL Szczecin) w
skoku o tyczce, Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa) w pchnięciu kulą, Piotr Małachowski
(Śląsk Wrocław) w rzucie dyskiem i Szymon Ziółkowski (AZS Poznań) w rzucie młotem oraz
brązowe – Kamila Chudzik (AZS AWFiS Gdańsk) w siedmioboju i Sylwester Bednarek (RKS
Łódź) w skoku wzwyż.
Osiem miejsc na podium w Berlinie, to najlepsze osiągnięcie w historii. Jedna trzecia 48osobowej ekipy była w wąskim finale, co jest osiągnięciem bez precedensu w historii polskiej
lekkoatletyki.
Wielką gwiazdą mistrzostw świata w Berlinie była Anita Włodarczyk, która rzuciła młotem na
odległość 77.96 m i ustanowiła rekord świata. Był to 25 rekord globu ustanowiony w historii
lekkoatletycznych MŚ.
W dotychczasowych występach w rozgrywanych od 1983 roku mistrzostwach świata, polscy
lekkoatleci wywalczyli 31 medali: 10 złotych, 8 srebrnych i 13 brązowych. Bez medalu Polacy
wrócili z MŚ tylko raz – z Rzymu w 1987 roku.
Miejsca punktowane Polaków:
1. Anna Rogowska (SKLA Sopot, skok o tyczce)
1. Anita Włodarczyk (AZS Poznań, rzut młotem)
2. Monika Pyrek (MKL Szczecin, skok o tyczce)
2. Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa, pchnięcie kulą)
2. Piotr Małachowski (Śląsk Wrocław, rzut dyskiem)
2. Szymon Ziółkowski (AZS Poznań, rzut młotem)
3. Kamila Chudzik (AZS AWFiS Gdańsk, siedmiobój)
3. Sylwester Bednarek (RKS Łódź, skok wzwyż)
4. Żaneta Glanc (AZS Poznań, rzut dyskiem)
4. Grzegorz Sudoł (AZS AWF Kraków, chód 50 km)
5. sztafeta 4×400 metrów mężczyzn: Marcin Marciniszyn (Śląsk Wrocław), Piotr Klimczak
(Śląsk Wrocław), Kacper Kozłowski (AZS UW Olsztyn), Jan Ciepiela (AZS AWF Kraków) i