Metadane scenariusza 11

Transkrypt

Metadane scenariusza 11
Co to jest teatr?
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczeń:
•
wie, co to jest: teatr jako budynek, budka suflera, scena, kulisy, kurtyna,
rekwizytornia,
•
zna sposoby powstawania niektórych efektów specjalnych,
•
zna zasadę korzystania z wydań leksykalnych.
b) Umiejętności
Uczeń:
•
poznaje fragment baśni Tove Jonsson Muminki,
•
porównuje doświadczenia bohaterów literackich z własnymi,
•
korzysta ze słowników i encyklopedii.
c) Postawy
Uczeń
•
współpracuje w zespole,
•
rozwija swoje zainteresowania czytelnicze i artystyczne.
2. Metoda i forma pracy
Metody:
•
czynnościowa,
•
heureza,
•
drama,
•
wiązania teorii z praktyką,
•
praca z tekstem.
Formy:
•
praca zbiorowa,
•
praca grupowa.
•
praca indywidualna.
3. Środki dydaktyczne
Wydania leksykalne, w których uczniowie mogliby znaleźć wyjaśnienie pojęć związanych z
teatrem
Tove Jonsson, Lato Muminków
Karty pracy dla grup (załącznik 1)
4. Przebieg lekcji
1. Czynności organizacyjne.
•
Podanie przez dyżurnych listy osób nieobecnych.
•
Ilościowe sprawdzenie pracy domowej.
2. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat przygód Muminków zainspirowane pytaniami
nauczyciela:
•
Czy ktoś z was widział film animowany o przygodach Muminków, bądź czytał baśń
Tove Jansson?
•
Co możecie powiedzieć o bohaterach tej baśni?
•
A może ktoś z was opowie jedną z przygód Muminków?
3. Wysłuchanie ewentualnego opowiadania wygłoszonego przez chętnego ucznia.
4. Wzorowe czytanie przez nauczyciela fragmentu baśni dotyczącego pierwszego kontaktu
Muminków z teatrem.
•
Przed przeczytaniem tekstu nauczyciel prosi, by dzieci zwróciły uwagę:
-
jaką część teatru poznały Muminki,
-
jakie pomieszczenia w teatrze odwiedziły,
-
działanie jakich urządzeń technicznych miały okazję zobaczyć, itp.?
5. Wypowiedzi uczniów oparte na wcześniejszych sugestiach nauczyciela.
6. Porównywanie doświadczeń Muminków związanych z teatrem z własnymi.
•
Praca w pięciu zespołach. Każdy zespól otrzymuje kartkę z jednym z pojęć
związanych z teatrem, przedstawionych w czytanym fragmencie baśni: budka suflera,
scena, kulisy, kurtyna lub rekwizytornia (przykład karty – załącznik 1).
•
Zadaniem zespołu jest opisanie pojęcia w ujęciu Muminków i własnym.
7. Wypowiedzi reprezentantów zespołów.
8. Drama.
•
Spotykasz mamę Muminka, która pragnie dowiedzieć się, co to jest teatr. Czy
potrafisz zaspokoić jej ciekawość?
•
Dalsza praca w zespołach. Negocjacje dotyczące dramy: formy przedstawienia,
ustalenia odpowiedzi na pytanie Co to jest teatr?
•
Prezentacja przygotowanych scenek dramowych przez przedstawicieli zespołów.
9. Wyszukiwanie w zgromadzonych wydaniach leksykalnych wyjaśnienia pojęcia teatr jako
budynek.
10. Zapisanie wyszukanego artykułu hasłowego w zeszytach.
5. Bibliografia
Jonsson T., Lato Muminków, Nasza Księgarnia, Warszawa 2004.
6. Załączniki
a) Karta pracy ucznia
Załącznik 1
Grupa I
Co to jest?
Muminki
My
Muminki
My
Muminki
My
Muminki
My
kurtyna
Grupa II
Co to jest?
Budka suflera
Grupa III
Co to jest?
scena
Grupa IV
Co to jest?
kulisy
Grupa V
Co to jest?
Muminki
My
rekwizytornia
b) Zadanie domowe
Wyszukaj w encyklopedii hasło teatr i napisz, co to jest.
7. Czas trwania lekcji
45 minut
8. Uwagi do scenariusza
Scenariusz zajęć realizowany na języku polskim, dotyczy edukacji teatralnej.

Podobne dokumenty