Maria Ciechanowska

Transkrypt

Maria Ciechanowska
Maria Ciechanowska
nauczyciel języka polskiego i historii
w Szkole Podstawowej Przymierza Rodzin
Warszawa
Konspekt lekcji języka polskiego
Temat: Instrukcja wskazówką praktycznego działania
Realizacja: W kl. VI
Czas trwania: 2x45 minut
Cele ogólne
1. Kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem.
(komunikatywność, zwięzłość, precyzja)
2. Kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3. Kształtowanie umiejętności posługiwania się symbolem graficznym
zawierającym instrukcję działania.
4. Kształtowanie umiejętności naśladowania określonej stylistyki.
Cele operacyjne
1. Uczeń umie poprawnie odczytać instrukcję.
2. Uczeń potrafi wykonać czynności zgodnie z podaną instrukcją.
3. Uczeń umie odczytać symbole zawierające instrukcję działania.
4. Uczeń umie napisać tekst instrukcji.
Cele wychowawcze
1. Kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.
Ścieżki edukacyjne
1. Wprowadzenie w świat mediów oraz podstawowe sposoby
komunikowania się ludzi. Przygotowanie do rozumienia różnych
komunikatów medialnych.
2. Funkcje i charakterystyka komunikatów medialnych: drukowanych,
obrazowych, dźwiękowych, audiowizualnych i multimedialnych.
3. Komunikacja werbalna i niewerbalna; bezpośrednia i medialna.
4. Proces porozumiewania się, jego składniki i kontekst społeczny.
Metody
1. Praca indywidualna.
2. Praca w grupach.
3. Metoda ćwiczeniowa.
Pomoce
1. Zeszyt ćwiczeń H. Dobrowolska „Jutro pójdę w świat” kl. VI,WSiP
Warszawa 2000, str. 41-42.
2. Teksty instrukcji obsługi sprzętu gospodarstwa domowego.
3. Tekst instrukcji J. Cortazara Jak wchodzić na schody z : Opowieści
o famach i kronopiach.
1
Przygotowanie
Uczniowie przynoszą z domu instrukcje obsługi sprzętu gospodarstwa dom.
Przebieg lekcji
1. Na dzisiaj mieliście przynieść instrukcje obsługi sprzętu gospodarstwa
domowego.
Wybrani odczytują instrukcje (3-4).
2. Czy po przeczytaniu instrukcji umielibyście uruchomić wybrany sprzęt
gospodarstwa domowego? (Tym pytaniem nauczyciel zaczyna rozmowę
na temat czytelności instrukcji, precyzji języka).
To zależy jaka jest instrukcja.
A kiedy instrukcjęmożna łatwo zrozumieć?
udzielają różnych odpowiedzi a zapisuje z bokuablicy określenia, które
charakteryzują dobrą instrukcję np. zwięzła, precyzyjna, czytelna, nie
budząca wątpliwości itp.
3. Skoro wiemy, czym powinna się charakteryzować instrukcja, teraz
napiszemy własne. W tym celu podzielimy się na grupy. Każda grupa ma
napisać instrukcję wiązania butów. Na wykonanie pracy macie 15 minut,
potem nastąpi prezentacja.
4. pracują w grupach.
5. Proszę o przedstawiciela pierwszej grupy oraz dowolną osobę z innej
grupy. Pierwsza osoba czyta instrukcję a druga dokładnie wykonuje
czynności zgodnie z instrukcją. Pozostali patrzą czy uda się awiązać buty.
postępują zgodnie z poleceniem nauczyciela.
ocenia trafność sformułowań zawartych w instrukcji.
Czynności się powtarzają aż do momentu przeczytania wszystkich
instrukcji.
6. Wybierzemy najlepiej sformułowaną instrukcję i zapiszemy ją
w zeszytach. Którą wybieramy? podejmują decyzję, ewentualnie
wprowadza poprawki do instrukcji. Proszę o zapisanie tematu lekcji:
„Instrukcja wskazówką praktycznego działania”
i przepisanie instrukcji.
7. Teraz otwieramy ćwiczenia na stronie 41i wykonujemy ćwiczenia 59-62.
Uczniowie pracują samodzielnie a nauczyciel sprawdza poprawność
wykonywanej pracy.
8. Teraz przeczytam wam instrukcję napisaną przez pisarza J. Cortazara,
zwróćcie uwagę na to czym ona się różni od tych, które do tej pory
czytaliśmy i pisaliśmy.
po wysłuchaniu tekstu udzielają samorzutnych odpowiedzi. Jeśli mają
problemy ze sformułowaniem wniosku, nauczyciel zwraca uczniom
uwagę na język, którym posługiwał się autor.
Zwróćcie uwagę na użycie przez autora wielu słów, powtarzanie zwrotów,
elementy humorystyczne
2
Rekapitulacja
Dzisiaj rozmawialiśmy na temat instrukcji. Mówiliśmy o tym, że powinny być
one komunikatywne. Co to oznacza?
Powinny być pisane precyzyjnie i zwięźle.
Instrukcja nie zawsze musi być wskazówką praktycznego działania.
Instrukcje pisane przez Cortazara mają charakter humorystyczny i są
przykładem świetnej zabawy językowej oraz mistrzostwa w filozofowaniu.
Praca domowa
1. Wzorując się na instrukcji Cortazara napisz „Jak korzystać z windy”.
2. Zostań mistrzem w śledzeniu bezsensownych, zagmatwanych instrukcji.
Zbieraj je i prezentuj na lekcjach polskiego.
J. Cortazar „Opowieść o famach i kronopiach”
Instrukcja wchodzenia na schody
Na schody wchodzi się przodem, bowiem tyłem lub bokiem jest niewygodnie.
Naturalna pozycja jest stojąca, ręce zwieszone, głowa prosto, nie na tyle jednak,
aby oczy nie widziały wyższych stopni niż te, po których się stąpa, a oddychać
trzeba powoli i rytmicznie.
Ażeby wejść na schody, trzeba zacząć od podniesienia prawej dolnej części
ciała, opakowanej prawie zawsze w skórę lub zamsz, niemal bez reszty
mieszczącej się na schodku.
Kiedy wyżej wyniesiona część ciała, którą dla uproszczenia nazwiemy nogą,
zostanie już umieszczona na pierwszym stopniu, należy unieść odpowiadającą
jej lewą część ( również zwaną nogą, nie mylić z uprzednio wymienioną), po
czym uniósłszy ją tak, ażeby noga spoczęła na drugim stopniu, przenieść całe
ciało aż do umieszczenia nogi na następnym stopniu, na którym znów spocznie
noga, podczas gdy na pierwszym jeszcze stopniu spoczywa noga.
( Pierwsze stopnie są zawsze najtrudniejsze, aż do chwili zdobycia niezbędnej
koordynacji ruchów....
Uwaga: nie podnosić równocześnie nogi i nogi.)
Dotarłszy tym sposobem do drugiego stopnia, należy na zmianę powtarzać
wyżej wymienione ruchy i w ten sposób znajdziemy się na najwyższym stopniu
schodów.
3

Podobne dokumenty