czytaj więcej - Biuletyn Informacyjny Kuratorium Oświaty w Krakowie

Transkrypt

czytaj więcej - Biuletyn Informacyjny Kuratorium Oświaty w Krakowie
Szkoła Podstawowa Nr 7 im. Wojska Polskiego w Krakowie
Scenariusz zajęć w klasie I.
Krąg tematyczny: Dbamy o zdrowie
Temat: Gdy jesteśmy chorzy.
Cele – przewidywane osiągnięcia ucznia
1. Uczeń uważnie słucha fragmentu książki i uczestniczy w rozmowie na jego temat
2. Uczeń odgrywa role w scenkach kukiełkowych inspirowanych opowiadaniem
3. Uczeń wypowiada się na temat sposobów leczenia przeziębienia i zapobiegania mu
4. Uczeń poprawnie pisze wybrane wyrazy z ó wymiennym
5. Uczeń wykonuje lalki płaskie z kartonu
Plan zajęć:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Powitanie w kręgu.
Przygotowanie do odbioru lektury.
Praca z tekstem książki H. Łochockiej „Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele”.
Wypowiedzi na temat sposobów leczenia przeziębienia i dbania o zdrowie.
Ćwiczenia w pisowni wyrazów z „ó’.
„Przyjaciele chorego wróbelka” – wykonanie pracy plastyczno-technicznej.
Rady dla chorego wróbelka – odgrywanie scenek kukiełkowych.
Podsumowanie zajęć: kończenie zdania Nie lubię chorować…
Przebieg zajęć:
1. Powitanie w kręgu integrujące grupę.
Witają się dzieci, które mają coś niebieskiego, coś białego, mają
dzieckiem, z którym się nie witały.
witają się z
2. Przygotowanie do odbioru lektury.
- dzieci siedzą w kręgu na dywanie
- nauczyciel prezentuje przysłonięty kartką papieru z otworem obrazek
przedstawiający wróbla. Manewruje otworem w kartce, aż dzieci zgadną, co jest na
obrazku
- nauczyciel podaje najważniejsze informacje na temat wróbla
- prezentacja książki Hanny Łochockiej „O wróbelku Elemelku”.
- czytanie przez chętne dzieci tytułów rozdziałów.
- zachęcenie do czytania w domu lektury – samodzielnie lub czytają rodzice –
zbieranie pieczątek w ramach „Świerszczykowego Klubu Pożeraczy Liter”.
3. Praca z tekstem książki H. Łochockiej „Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele”
- słuchanie rozdziału pt. „Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele” czytanego
przez aktorów – Multibook ( podręcznik elektroniczny z ćwiczeniami interaktywnymi).
- rozmowa kierowana: ustalenie bohaterów, układanie postaci /płaskich kukiełek z
papieru/ w kolejności występowania w tekście, udzielanie odpowiedzi na pytania
związane z tekstem.
- numerowanie obrazków w zeszycie ćwiczeń, opowiadanie historii wróbelka na
podstawie uporządkowanych ilustracji.
- ustalenie, jakich rad wróblowi udzielały odwiedzające go zwierzątka – wklejanie
chmurek przy właściwych zwierzątkach – praca wspólna.
4. Wypowiedzi na temat sposobów leczenia przeziębienia i dbania o zdrowie.
- rozmowa na temat właściwych zachowań sprzyjających zdrowiu i sposobów na jego
poprawę w razie zachorowania. Zwrócenia uwagi na prawidłowy ubiór, zasady
odżywiania się, higienę, codzienny ruch.
- zabawa pantomimiczna: dzieci pokazują ruchem czynności związane z dbaniem o
zdrowie, a pozostałe dzieci je zgadują i głośno wypowiadają.
5. Ćwiczenia w pisowni wyrazów z „ó’.
- Dzieci otrzymują kartki z wyrazami z „ó” wymiennym i z ich odpowiednikami np.
kółko, koło. Przy nagraniu „Tańca kurcząt w skorupkach” Musorgskiego dzieci
swobodnie poruszają się po sali. Gdy muzyka milknie, dobierają się w pary, wyraz z ó
i wyraz, w którym zachodzi wymiana ó w o.
- uzupełnienie zeszytu ćwiczeń, wymiana „ó” na „o”.
6. „Przyjaciele chorego wróbelka” – wykonanie pracy plastyczno-technicznej.
- nauczyciel przygotowuje szablony zwierząt: sroki, wiewiórki, zająca, sowy. Dzieci
wybierają zwierzątko, wycinają, ozdabiają, przyklejają do patyczków.
7. Rady dla chorego wróbelka – odgrywanie scenek kukiełkowych.
Chętne dzieci występują w teatrzyku i udzielają rad choremu wróbelkowi.
8. Podsumowanie zajęć: kończenie zdania Nie lubię chorować, ponieważ……..
Konspekt powstał w oparciu o pomysł p. Lidii Rosiak, p. Iwona Urban wprowadziła
modyfikacje i przeprowadziła zajęcia w klasie I.