h-Konopiska-2016/idn:1202/printpdf/stg97:3
Finał Pucharu FSR Polska Modeli Ślizgów Zdalnie Sterowanych Konopiska 2016
26 września 2016
kategoria:
Sport i Turystyka
Po raz drugi na Zalewie „Pająk” w Gminie Konopiska odbył się Finał Pucharu FSR Polska Modeli Ślizgów
Zdalnie Sterowanych. Zawody zorganizowane zostały od 23 do 25 września br. przez Związek
Modelarstwa Wodnego w Polsce, Częstochowski Klub Modelarski a współorganizatorami byli Jerzy Żurek
Wójt Gminy Konopiska i Gminne Centrum Kultury i Rekreacji. Zawody przeprowadzane były według
przepisów obowiązujących w Związku Sportowym Modelarstwa Wodnego w Polsce i przepisów
międzynarodowych IMBRA. Do turnieju zgłosiło się 65 zawodników z 98 modelami. Rywalizacja odbywała
się w 17 kategoriach, z podziałem na pojemność silnika jak również wiek startujących. Najmniejsze
modele napędzane są silnikami o pojemności 3,5 cm3, a następnie 7,5 cm3, 15cm3, 27cm3 do
największych 35cm3. Paliwem jest mieszanka metanolu z olejem oraz mieszanka zwykłej benzyny. Wśród
startujących było trzech medalistów sierpniowych mistrzostw Świata w Holandii oraz zawodnicy z
Holandii i Litwy. Obecni widzowie mogli przyjrzeć się pasjonującej rywalizacji zawodników. Jak sami
podkreślali to bardzo widowiskowa dyscyplina sportowa. W szczególności podziwiana była umiejętność
zdalnego kierowania modelem ślizgacza. W klasie Enduro modele osiągają prędkości od 70 do 90 km/h.
Jeszcze szybsze są modele z najmocniejszymi silnikami w klasie Hydro, które na wodzie potrafią rozpędzić
się do 120 km/h. W takich zawodach liczy się kunszt w przygotowaniu modelu do ślizgu i umiejętności
wykorzystania jego zalet technicznych, oraz jak sami zawodnicy twierdzili - łut szczęścia w rywalizacji.
W klasie FSR-E 3,5 ST senior zwyciężył Tymon Grzybowski, drugie miejsce zajął Mikołaj Sobczak, trzecie
miejsce Armand Surtel i kolejne miejsca zajęli: Mariusz Rusek (4), Piotr Perlikowski (5), Tomasz Kasznia
(6), Piotr Gajek (7), Marek Adamczyk (8), Andrzej Ulczycki (9) i Krzysztof Strzelczyk (10).
W klasie FSR-E 3,5 senior zwyciężył Jerzy Kubaczyński, drugie miejsce zajął Maciej Szymański, trzecie
miejsce Armand Surtel i kolejne miejsca zajęli: Tymon Grzybowski (4), Robert Rospenda (5), Przemysław
Jasiński (6), Piotr Perlikowski (7), Robert Mecdorf (8), Mikołaj Sobczyk (9), Henrikas Visockas (10) i Agata
Chmielewska (11).
W klasie FSR-E 7,5 senior zwyciężył Ryszard Dziergwa, drugie miejsce zajął Maciej Szymański, trzecie
miejsce Agata Chmielewska i kolejne miejsca zajęli: Arkadiusz Sutkowski (4), Marek Walczak (5), Roman
Kwardys (6), Robert Rospenda (7), Wojciech Sznerch (8) i Daniel Chmielewski (9).
W klasie FSR-E 15 senior zwyciężył Adrian Chyła, drugie miejsce zajął Maciej Duchiński, trzecie miejsce
Zbigniew Błaszczyk i kolejne miejsca zajęli: Robert Mecdorf (4), Arkadiusz Sutkowski (5), Przemysław
Jasiński (6), Tomasz Traks (7), Krzysztof Borysiuk (8), Marek Walczak (9) i Łukasz Parzuchowski (10).
W klasie FSR-E 27 senior zwyciężył Piotr Piątek, drugie miejsce zajął Adrian Tworuszka, trzecie miejsce
Stanisław Górka i kolejne miejsca zajęli: Paweł Gawroński (4), Robert Sarzała (5), Adam Matysiak (6),
Paweł Dziuba (7), Tomasz Traks (8), Tomasz Kasznia(9), Mateusz Głowacz (10) i Piotr Galbierz (11).
W klasie FSR-E 35 senior zwyciężył Marek Walczak, drugie miejsce zajął Paweł Dziuba, trzecie miejsce
Andrzej Lewandowski i na czwartym miejscu uplasował się Kazimierz Tasarek.
W klasie FSR-H 3,5 senior zwyciężył Jerzy Kubaczyński, drugie miejsce zajął Łukasz Kempa, trzecie
miejsce Stanisław Górka i na czwartym miejscu uplasował się Aleksander Goliński.
W klasie FSR-H 7,5 senior zwyciężył Zbigniew Błaszczyk, drugie miejsce zajął Witold Kujda, trzecie
miejsce Dariusz Goliński i na czwartym miejscu uplasował się Maciej Duchiński.
W klasie FSR-H 15 senior zwyciężył Zbigniew Błaszczyk, drugie miejsce zajął Maciej Duchiński, trzecie
miejsce Marek Walczak.
W klasie FSR-H 27 senior zwyciężył Stanisław Górka, drugie miejsce zajął Adam Matysiak i trzecie miejsce
zajął Zbigniew Skrzypiec.
W klasie FSR-O 3,5 senior zwyciężył Robert Mecdorf, drugie miejsce zajął Jerzy Kubaczyński, trzecie
miejsce Mariusz Rusek i kolejne miejsca zajęli: Tomasz Kasznia (4), Krzysztof Borysiuk (5) i Marek
Adamczyk (6).
W klasie FSR-O 7,5 senior zwyciężył Łukasz Kempa, drugie miejsce zajął Krzysztof Borysiuk, trzecie
miejsce Marek Zelech i na czwartym uplasowała się Barbara Kawulak.
W klasie FSR-O 27 senior zwyciężył Andrzej Janiszewski, drugie miejsce zajął Zbigniew Skrzypiec, trzecie
miejsce Krzysztof Mijas i kolejne miejsca zajęli: Piotr Galbierz (4), Jan Nowak (5), Krzysztof Strzelczyk (6) i
Tomasz Kasznia (7).
W klasie FSR-E OP zwyciężył Tomasz Traks, drugie miejsce zajął Maciej Ostrowski i na trzecim miejscu
uplasował się Paweł Dziuba.
Zwycięzcy w poszczególnych klasach zostali wyróżnieni okolicznościowymi medalami i dyplomami.
Wyróżnienia zostały wręczone przez organizatorów finału. Wójt Gminy Konopiska ufundował puchar dla
zwycięzcy wyścigu w klasie open, którą wygrał Tomasz Traks, medalista sierpniowych Mistrzostw Świata
w Holandii. Na zakończenie zawodów w wystąpieniu Jerzy Żurek pogratulował wygranym i jednocześnie
podziękował wszystkim za wspaniałą atmosferę jaką stworzyli w trakcie zawodów. Organizatorzy
serdecznie podziękowali sponsorom turnieju: manager KFC w Częstochowie Pani Weronice Skrzypiec,
Panu Dariuszowi Moczarskiemu właścicielowi Zakładów Mięsnych w Aleksandrii, Panu Krzysztofowi
Witkowskiemu Dyrektorowi Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, Panu Jerzemu
Żurkowi Wójtowi Gminy Konopiska Pani Iwonie Lisek Dyrektor GCKiR w Konopiskach.
Organizatorom Finału Pucharu FSR Polska oraz zawodnikom życzymy dalszych sukcesów w kolejnych