Konspekt udostępniamy na zasadach - Hufiec Warszawa

Transkrypt

Konspekt udostępniamy na zasadach - Hufiec Warszawa
Konspekt udostępniamy na zasadach:
● zachowania informacji o autorstwie
● tylko niekomercyjnego wykorzystania
Licencja CC BY-NC
http://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0/
Konspekt: metoda harcerska w zajęciach
Metazajęcia
8.05.2012 r.
phm. Michał Korch, HR
9 maja 2012
Spis treści
1 Cele
1
2 Potrzebne materiały
2
3 Do zrobienia przed zajęciami
2
4 Przebieg zajęć
2
5 Załączniki
5.1 Zadania do tabu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
5.2 Metoda harcerska a zajęcia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
5.3 Dom z metodą . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
3
3
3
5
1
Cele
Po zajęciach uczestnik będzie:
1. Wiedza
• kojarzył rozumiał elementy i cechy metody harcerskiej,
• znał kilka prostych pomysłów na zapoznanie uczestników ze sobą,
• wiedział, jak przekładać metodę harcerską na decyzje i konkretne zachowania związane z prowadzeniem zajęć.
2. Postawa
• chciał w razie konieczności podjęcia decyzji myśleć kategoriami metody harcerskiej.
1
Konspekty
phm. Michał Korch
Metazajęcia
8.05.2012 r.
2
Potrzebne materiały
• kreda,
• karty,
• 4 klepsydry,
• poddupniki z karimaty,
• zadania do tabu,
• krówki na nagrody,
• materiały do rozdania: metoda w formacie karty kredytowej, podsumowanie cech
3
Do zrobienia przed zajęciami
• rozrysować labirynt
4
Przebieg zajęć
[min]
5
godz.
17:00-05
treści
poznanie się uczestników
poznanie się uczestników
integracja uczestników
5
05-10
5
10-15
15
15-30
metoda i myślenie o
wpływie na zajęcia
15
15-45
podsumowanie
przebieg
spotkamy się w parku, w którym przygotowany jest labirynt ze
strzałek, kółeczko z imionami
zabawa w tabu – każdy ma znaleźć wśród uczestników kogoś, kto
ma jakąś właściwość, nieużywając pewnych słów
zabawa z przesiadaniem – każdy z uczestników losuje kartę (po
równo w każdym kolorze), z reszty losuję po karcie i osoby o danym kolorze, jeśli siedzą ”na wierzchu”, przesiadają się o jeden w
lewo (być może siadając komuś na kolanach). „Wygrywa” ten, kto
pierwszy wróci na swoje miejsce.
chodzenie po labiryncie wymalowanym w parku strzałkami i znajdywanie diamentów. Każdy zespół ma znaleźć jak najwięcej diamentów – cech i elementów metody. Jak się znajdzie element, to
trzeba odpalić klepsydrę i wymyślić maksymalnie dużo wniosków
z tego słowa dla przygotowywania i prowadzenia zajęć.
razem podsumowujemy, co wymyśliliśmy (dorysowując strzałki do
domku), w ogóle mówię, że to metoda harcerska, która jakoś powinna stanowić podstawę, tłumaczę analogię labirynt a przygotowywanie zajeć – w decyzji w którą stronę pójść czasem może
pomóc metoda. Rozdaję materiały
2
Konspekty
phm. Michał Korch
Metazajęcia
8.05.2012 r.
5
Załączniki
5.1
Zadania do tabu
• Znajdź wszystkie osoby, które mają ten sam stopień harcerski, co ty, nie używając słów: stopień,
próba oraz nazw stopni harcerskich.
• Znajdź wszystkie osoby, który urodziły się w tym samym miesiącu co ty, nie używając słów: urodzić,
miesiąc oraz nazw miesięcy.
• Znajdź wszystkie osoby, które mają podobny hobby co ty, nie używając słów pasja, hobby, zainteresowanie oraz najprostszej „nazwy” Twojego hobby
• Znajdź wszystkie osoby, które mieszkają na ulicy zaczynającą się na tę samą literę, co ta, na której
ty mieszkasz, nie używając słów: ulica, mieszkać oraz pojedynczych liter.
• Znajdź wszystkie osoby, które były w ostatnie wakacje w tym samym kraju, co ty, nie używając
słów: wakacje, obóz, kraj, państwo i nazwy tego kraju
• Znajdź wszystkie osoby, które lubią to samo danie, co ty, nie używając słów: lubić, danie, jeść oraz
najprostszej „nazwy” tego dania.
• Znajdź wszystkie osoby, które ostatnio jadły lody mniej więcej wtedy, co ty, nie używając słów:
lody, kiedy, jeść oraz nazw miesięcy.
• Znajdź wszystkie osoby, które mają tyle samo braci i sióstr, co ty, nie używając słów: brat, siostra,
rodzina, rodzeństwo.
5.2
Metoda harcerska a zajęcia
Uczenie w działaniu Okazuje się to kluczowe w zajęciach – zamiast powiedzieć, jak co zrobić, daj
uczestnikom szansę zrobienia tego. Ważna zasada, którą znał nawet Konfucjusz, mówiąc:
Powiedz mi, a zapomnę.
Pokaż - zapamiętam.
Pozwól mi działać, a zrozumiem
Praca w małych grupach – pamiętaj, że żeby zajęcia dla większej liczby osób były skuteczne, praca
prawie cały czas musi odbywać się w małych grupach. Dopiero wtedy zajęcia będą przeżyte, a każdy
będzie miał okazję zaangażowania się.
Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie – co jakiś czas warto się zastanowić, czym nasza drużyna różni
się od dobrego klubu turystycznego, a nasze zajęcia od ciekawych warsztatów prowadzonych przez kogoś
zarobkowo. Czasem warto się zastanowić, jakie cele, w szczególności związane z harcerską postawą chcemy
naszymi zajęciami realizować i jak to zrobić. Dopiero wtedy nasze zajęcia będą kompletne i przeżyte przez
uczestników.
3
Konspekty
phm. Michał Korch
Metazajęcia
8.05.2012 r.
Program stale doskonalony i pobudzający do rozwoju – forma zajęć nie jest bez znaczenia, choć
też przerost formy nie jest bezpieczny. Korzystaj ze swoich starych i cudzych pomysłów na formę, ale
zawsze z mózgiem, zawsze doskonaląc, czyli dopasowując do potrzeb Twoich zajęć. Pamiętaj, że zajęcia
mają rozwijać ludzi – zawieś poprzeczkę uczestnikom, tak aby doskoczyli, ale musieli i chcieli włożyć w
ten skok wysiłek.
Pośredniość – ludzie działają tak, że powiedzenie jak ma być, lub jakim trzeba być, choć może czasem
spotka się ze zrozumieniem, rzadko przyniesie efekt. Abym popracował nad swoją słownością, muszą
odczuć, a nie usłyszeć, przeżyć, a nie dowiedzieć się, że to ważne. Kluczowa jest tu rola przykładu.
Świadomość celów – nie ma co się rozpisywać, jest kluczowa do przygotowania i poprowadzenia
dobrych zajęć. Cele, które chcesz osiągnąć, musisz mieć cały czas z tyłu głowy i niech one Ci służą do
podejmowania decyzji przed i w trakcie zajęć. To one powinny determinować w dużym stopniu też Twoje
zachowanie.
Naturalność – nie zmuszaj siebie, ani uczestników do robienia rzeczy, które nie są dla Was naturalne.
Warunkiem poprowadzenia dobrych zajęć, jest także to, że masz ochotę je poprowadzić. Nie da się dobrze
poprowadzić cudzych zajęć – jeśli masz coś takiego zrobić, musisz dostosować je do siebie. Zajęcia dostosuj
też do grupy – wieku uczestników, ich poziomu wiedzy i umiejętności, ich oczekiwań – na tyle na ile jest
to możliwe. Bądź sobą.
Wzajemność oddziaływań – nigdy nie myśl, że na zajęciach widza, umiejętności i zachowania przepływają tylko w jedną stronę – od Ciebie do uczestników. Miej świadomość, że zajęcia są też po to,
żebyś Ty się zmienił i czegoś nauczył je prowadząc. Tak porostu, w szczególności w wyniku interakcji z
uczestnikami. Bądź otwarty na to doświadczenie, bo dużo daje. Zadbaj też o ewaluację w jakiejś formie
swoich zajęć po nich.
Pozytywność – ucz jak powinno być, a nie jak nie powinno. Stosuj pozytywną motywację. Prowadź
te zajęcia, które masz ochotę poprowadzić. Czerp przyjemność z prowadzenia zajęć. Zadbaj o atmosferę,
emocje, przeżywanie, przygotuj zajęcia porządnie.
Indywidualność – choć zajęcia prowadzisz dla grupy, pamiętaj o każdym uczestniku. Zwróć uwagę
na uczestników wycofanych. Każdemu dziękuj za wypowiedź, wykonane zadanie. Staraj się utrzymywać
kontakt wzrokowy okresowo z każdym uczestnikiem i o każdym z nich pomyśl przygotowując zajęcia.
Jeśli widzisz, że ktoś będzie „odstawał” od Twoich zajęć w jakiś sposób, który może odczuć, rozważ
uprzedzenie go o tym. Zajęcia dostosuj do konkretnej grupy.
Dobrowolność – pamiętaj, że uczestnicy (i Ty też) jesteś na zajęciach z własnej woli. Nie zmuszaj do
obecności na zajęciach, bo sypnie Ci się atmosfera. Zrób zajęcia tak, żeby ludzie chcieli na nie przyjść.
Możesz sprytnie zareklamować swoje zajęcia. Nie zmuszaj ludzi na zajęciach do rzeczy, których nie chcą
zrobić, rozważ ustalenie wspólnych zasad, żebyś Ty i uczestnicy poczuli się bezpiecznie, co jest ważne w
szczególności na zajęciach, które wymagają od uczestników otworzenia się.
4
Konspekty
phm. Michał Korch
Metazajęcia
8.05.2012 r.
5.3
Dom z metodą
5