Scenariusz 2

Transkrypt

Scenariusz 2
Scenariusz zajęć otwartych prowadzonych dla nauczycieli
staŜystów w dniu 25 IV 2002 r. w klasie III d .
BUDUJEMY „DOM NASZYCH MARZEŃ”
Cele ogólne:
- uwraŜliwienie dzieci na wartości jakie wynoszą ze swojego domu, a jednocześnie
podkreślenie tych najwaŜniejszych,
- wdraŜanie do zgodnej pracy grupowej i odpowiedzialności za jej wyniki.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- docenia wartości płynące z rodzinnego domu,
- chętnie wypowiada się na temat swojego domu, rodziny,
- współpracuje z innymi dziećmi w czasie wykonywania zadań,
- okazuje odpowiedzialność za owoce pracy wykonanej przez grupę.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, zespołowa.
Metody (strategie) : asocjacyjna, operacyjna, eksponująca.
Środki dydaktyczne: kartoniki, przybory malarskie, kaseta z nagraniami.
Przebieg zajęć
1. OCZYTANIE HASŁA – DOM MOICH MARZEŃ
- Jak rozumiecie to hasło?
- Jakimi cechami charakteryzuje się „Dom Waszych marzeń”?
- Czy wasze domy pasuję do tego hasła i dlaczego?
- Co byście zmienili w swoim domu Ŝeby był domem marzeń?
2. SKOJARZENIA Z WYRAZEM „DOM”
DOM
rodzina, mieszkanie, rodzice i dzieci, ciepło, bezpieczeństwo, schronienie, miłość
Odczytanie kilku najciekawszych skojarzeń i próby wyjaśnienia
Dlaczego takie skojarzenie pasuje do wyrazu dom?
WYBÓR SKOJARZENIA NAJLICZNIEJSZEGO, NAJCIEKAWSZEGO,
NIEZWYKŁEGO.
3. RÓśNE RODZAJE DOMÓW, PODZIAŁ DOMÓW ZE WZGLĘDU NA ICH
MIESZKAŃCÓW.
DOMY ZWIERZĄT
gniazdo, buda, stajnia, obora
ROŚLIN
doniczka, szklarnia
LUDZI
igloo, wieŜowiec, wigwam, szałas
Co łączy te wszystkie domy?
Czym róŜnią się te domy między sobą?
- mieszkańcami, materiałem z którego zostały wykonane, są w róŜny sposób budowane,
wyglądem, miejscem w którym się znajdują.
4. SŁUCHANIE RECYTACJI WIERSZA „TAKI DOM”
O czym marzy autorka tego wiersz?
Spróbujcie opisać ten dom!
Czym róŜni się dom z wiersza od domu, w którym mieszkasz?
5. JAK POWSTAJE DOM – OŚ CZASU (PRACA W GRUPACH).
GEODETCI – ARCHITEKCI – MURARZE – STOLARZ – HYDRAULIK- ELEKTRYK
6. PODRÓZ W NIEZNANE Z MUZYKĄ VANGELISA – KOSMOS, GŁĘBINA
MORSKA:
PROJEKTOWANIE I WYKONANIE NIEZWYKŁEGO, WYMARZONEGO DOMU
W NIEZWYKŁYM MIEJSCU (praca w tych samych grupach).
-
Gdzie postawicie swój dom, jakich materiałów do tego uŜyjecie
Najpierw zaplanujcie wygląd tego domu, potem postawcie mury i wykonajcie jego
wnętrze!
INSTRUKCJA WYKONANIA DOMU MOICH MARZEŃ.
1. Pomyślcie gdzie umieścicie swój dom?
2. Kto będzie w nim mieszkał?
3. Jaki kształt będzie miał wasz dom?
4. Jakie będą w nim pomieszczenia?
5. W co go wyposaŜycie?
6. Co będzie sprawiało, Ŝe jest on domem niezwykłym?
Swoją pracę postarajcie się wykonać estetycznie.
POWODZENIA!!!
7. ZWIEDZANIE WYSTAWY „DOMY NASZYCH MARZEŃ”.
Poszczególne grupy prezentują swoje prace, kapitan grupy przedstawia i omawia efekty
pracy całej grupy.
9. PODSUMOWANIE ZAJĘĆ.
O czym naleŜy pamiętać budując ciepły, bezpieczny „dom”?
Dlaczego czasami trudno jest zbudować „wymarzony dom”?
Co zrobicie w przyszłości by Wasze domy były wymarzone?