Wer gewinnt in Vancouver?

Transkrypt

Wer gewinnt in Vancouver?
Wer gewinnt
in Vancouver?
SCENARIUSZ LEKCJI
Temat: Wer gewinnt in Vancouver?
Poziom: podstawowy, szkoła ponadgimnazjalna
Cele: Uczeń:
n poznaje słownictwo dotyczące sportów zimowych (nazwy dyscyplin,
sportowcy, sportsmenki)
n rozwija umiejętności udzielania i uzyskiwania informacji
n tworzy pytania typu „czy…” i udziela na nie odpowiedzi
n opisuje ilustrację, przyporządkowuje jej odpowiednie słownictwo
Media/materiały: karty pracy, zdjęcia
Czas: 45 min
Autor: Katarzyna Wójcik
Przebieg lekcji
Sporty zimowe nie są tematem powszechnym, dlatego warto na wstępie porozmawiać z uczniami na ten temat.
Nauczyciel po momencie organizacyjnym robi krótkie wprowadzenie w temat
olimpiady zimowej w Vancouver. Jako rozgrzewkę językową proponuję asocjogram
ze sportami zimowymi. Wyznaczony uczeń notuje na tablicy słowa i wyrażenia,
które pozostali uczniowie dyktują jako skojarzenia z zimowymi dyscyplinami
sportowymi. Nauczyciel kontroluje poprawność językową. Następnie nauczyciel
zadaje uczniom pytania (aktywizując całą klasę) ukierunkowane na Olimpiadę
w Vancouver, np.:
n W
o finden in diesem Jahr die olympischen Winterspiele statt?
n B
ist du an den Olympischen Winterspielen interessiert?
n I st Wintersport überhaupt attraktiv?
n S
chaust du dir die Liveübertragungen an?
n I n welchen Wintersportarten wird Polen vertreten?
n K
ennst du die Namen der polnischen Sportler?
© Copyright by Wydawnictwo Szkolne PWN
Vancouver
n An welchen Wintersportarten nehmen die deutschen/österreichischen
und schweizerischen Sportler teil?
n K
ennst du ihre Namen?
n W
elches Land gewinnt? Was denkst du?
n W
er ist der beste Sportler, deiner Meinung nach?
Czas pracy przewidziany na to ćwiczenie ok. 10 min.
Zadanie 1
Nauczyciel rozdaje uczniom wcześniej przygotowane w odpowiedniej ilości
handouty (materiał 1). Uczniowie indywidualnie rozwiązują zadanie polegające
na uzupełnieniu brakujących danych w tabeli (rodzaj dyscypliny sportowej,
sportowiec, sportsmenka). Wyniki pracy prezentowane są na plenum całej klasy.
Poznany materiał leksykalny uczniowie wykorzystują do wykonania kolejnego
zadania.
Rozwiązanie:
Lfd.
Nr
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Wintersportart
Sportler
Sportlerin
Snowboard
Viererbob
Curling
Eiskunstlauf
Eisschnelllauf
Slalom
Rodeln
Eishockey
Skispringen
Skilanglauf
Ski Freestyle
Riesenslalom
Snowboarder
Viererbobfahrer
Curlingspieler
Eiskunstläufer
Eisschnellläufer
Slalomläufer
Rodler
Eishockeyspieler
Skispringer
Skilangläufer
Ski Freestyler
Reisenslalomläufer
Snowboarderin
Viererbobfahrerin
Curlingspielerin
Eiskunstläuferin
Eisschnellläuferin
Slalomläuferin
Rodlerin
Eishockeyspielerin
Skispringerin
Skilangläuferin
Ski Freestylerin
Riesenslalomläuferin
Czas pracy przewidziany na to ćwiczenie ok. 10 min.
© Copyright by Wydawnictwo Szkolne PWN
Vancouver
Zadanie 2
Nauczyciel przygotowuje przed zajęciami zdjęcia (materiał 2). Nauczyciel
wyjaśnia uczniom przebieg ćwiczenia.
Klasa dzielona jest na grupy (do 5 uczniów). Na tablicy nauczyciel rysuje tabelę
z oznakowaniem grup. Do tabeli wpisywane będą punkty. Każda grupa wybiera
swojego reprezentanta. Reprezentanci podchodzą do nauczyciela i losują każdy
po jednym zdjęciu. Zdjęcie jest tajne i znane tylko reprezentantowi. Reprezentantowi nie wolno go ujawniać pozostałym członkom grupy. Reprezentanci wracają do swoich grup. Członkowie grup próbują zgadnąć, jakim sportowcem lub
sportsmenką jest ich reprezentant. Pytania muszą się rozpoczynać od „czy…”
i być w 2 os.l.p., np.
„Fährst du Snowboard?”, „Bist du eine Frau?” itp. Na tak zadane pytania istnieją tylko dwie możliwości odpowiedzi: „ja” lub „nein”. Jeżeli któryś z uczniów
uzna, że zna odpowiedź, podaje ją również w formie pytania „czy…”, np. „Bist
du Snowboarderin?”.
Jeżeli odpowiedź jest poprawna, grupa otrzymuje punkt. Jeżeli odpowiedź się nie
zgadza lub nie zostało prawidłowo postawione pytanie „czy…” grupa nie otrzymuje punktu. W przypadku prawidłowej odpowiedzi reprezentant losuje u nauczyciela kolejne zdjęcie, a poprzednie oddaje nauczycielowi do dalszego wykorzystania dla innych grup. Wygrywa ta grupa, która otrzyma najwięcej punktów.
Najlepsza grupa może być nagrodzona oceną lub plusami.
Przez cały czas zajęć nauczyciel czuwa nad prawidłowym przebiegiem gry, zwracając uwagę na poprawność językową.
Czas pracy przewidziany na to ćwiczenie ok. 20 min.
Zadanie 3 Fakultatywnie
W zależności od tempa pracy klasy, jeżeli pozostał jeszcze czas do końca lekcji,
nauczyciel może przeprowadzić dodatkowe ćwiczenie polegające na opisie
ilustracji (materiał 2). Uczniowie w parach opisują ilustracje, przestrzegając
zasadę „od ogółu do szczegółu”, z uwzględnieniem wymogów opisu:
Auf dem Bild sehe ich…
Im Vordergrund/ im Hindergrund…
In der Mitte …
Rechts…/links…
Vorne…/hinten…
…
© Copyright by Wydawnictwo Szkolne PWN
Vancouver
Praca domowa
Nauczyciel zadaje uczniom pracę do domu:
1. Naucz się słownictwa.
2. Napisz swoją opinię na wybrany temat. Limit słów przewidziany na to zadanie
nie jest ograniczony:
a/ „Ist Wintersport attraktiv?”
b/ ”Wer gewinnt in Vancouver?”
Materiał zdjęciowy może być wykorzystany na kolejnych zajęciach do powtórzenia słownictwa i jako forma aktywizująca. Może być również wykorzystany jako
ćwiczenia przygotowujące do matury (opis ilustracji), np.:
Ilustracja przedstawiająca slalom gigant
Opisz ilustrację i odpowiedz na pytania egzaminującego.
1. Was für eine Sportart ist auf dem Foto dargestellt?
2. Treibst du oft Wintersport? Was sind deine Lieblingsbeschäftigungen im
Winter?
Ilustracja przedstawiająca drużynę hokejową
Opisz ilustrację i odpowiedz na pytania egzaminującego.
1. Was machen die Personen auf dem Bild?
2. Spielt Sport in deinem Leben eine wichtige Rolle? Warum (nicht)?
© Copyright by Wydawnictwo Szkolne PWN
Vancouver
materiał 1
Lfd.
Nr
Wintersportart
Sportler
1
2
Snowboarderin
Viererbob
Viererbobfahrer
3
4
Curlingspielerin
Eiskunstlauf
5
Eisschnellläufer
6
7
Rodeln
Rodler
Eishockeyspieler
Skispringen
Skispringerin
10
Skilangläufer
11
Ski Freestyler
12
Eisschnellläuferin
Slalomläuferin
8
9
Sportlerin
Riesenslalom
Riesenslalomläuferin
materiały do kopiowania © Copyright by Wydawnictwo Szkolne PWN
Vancouver
materiał 2
źródło: www.merkur-online.de/sport/wintersport/zr-diese-wintersportarten-sind-olympisch-fotostrecke
materiały do kopiowania © Copyright by Wydawnictwo Szkolne PWN
Vancouver
źródło: www.merkur-online.de/sport/wintersport/zr-diese-wintersportarten-sind-olympisch-fotostrecke
materiały do kopiowania © Copyright by Wydawnictwo Szkolne PWN
Vancouver
źródło: www.merkur-online.de/sport/wintersport/zr-diese-wintersportarten-sind-olympisch-fotostrecke
materiały do kopiowania © Copyright by Wydawnictwo Szkolne PWN
Vancouver
źródło: www.merkur-online.de/sport/wintersport/zr-diese-wintersportarten-sind-olympisch-fotostrecke
materiały do kopiowania © Copyright by Wydawnictwo Szkolne PWN
Vancouver
źródło: www.merkur-online.de/sport/wintersport/zr-diese-wintersportarten-sind-olympisch-fotostrecke
materiały do kopiowania © Copyright by Wydawnictwo Szkolne PWN
Vancouver
źródło: www.merkur-online.de/sport/wintersport/zr-diese-wintersportarten-sind-olympisch-fotostrecke
materiały do kopiowania © Copyright by Wydawnictwo Szkolne PWN

Podobne dokumenty