Debiutant mistrzem wojska w szachach

2015-05-16
Starszy szeregowy podchorąży Marcin Pietruszewski wywalczył tytuł mistrza Wojska Polskiego w
szachach. Student I roku Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie debiutował w
wojskowym czempionacie. W mistrzostwach, które odbyły się w Wojskowym Zespole
Wypoczynkowym w Waplewie, wzięło udział 65 szachistów i trzy szachistki.
Rywalizacja o medale w kategorii żołnierzy i pracowników wojska była bardzo zacięta. O
miejscach na podium zadecydowały wyniki ostatniej dziewiątej rundy. Debiutujący w wojskowych
mistrzostwach st. szer. pchor. Marcin Pietruszewski triumfował z dorobkiem 7,5 pkt. Trzech
kolejnych szachistów zdobyło po siedem oczek. Na drugiej pozycji znalazł się st. sierż. rez.
Sławomir Kraiński z Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu, na trzeciej Adam Karbowiak z
Uczniowskiego Klubu Szachowego Rotmistrz Grudziądz, a na czwartej sierż. Marcin Skwarczyński
z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.
Najmłodszy zawodnik najlepszym
Nowy mistrz Wojska Polskiego jest zawodnikiem Klubu Szachowego Hańcza Suwałki. 16 czerwca
skończy 20 lat. Był najmłodszym uczestnikiem mistrzostw. W szachy gra od szóstego roku życia.
Kilkakrotnie startował w mistrzostwach Polski w kategorii juniorów. Najwyższą lokatę zajął w 2010
roku w Karpaczu – w czempionacie zawodników do lat 16 wywalczył siódmą pozycję. W tym roku
wraz z kolegami z WAT zajął 10. miejsce w turnieju drużynowym na Akademickich Mistrzostwach
Polski w Zabrzu. Osiągnął też wielki sukces w pierwszym starcie w Indywidualnych Mistrzostwach
Polski Służb Mundurowych – przed miesiącem zdobył w nich złoty medal.
W Waplewie w pierwszej rundzie wygrał z ppłk. rez. Adamem Wilczyńskim, a w drugiej z kpt.
Tomaszem Kwaśniakiem. W trzecim pojedynku zremisował ze st. kpr. Wojciechem Warugą. W
czwartej partii zdobył punkt w potyczce z mjr. Sławomirem Kędzierskim. W piątej rundzie
podchorąży z WAT przegrał ze st. sierż. rez. Sławomirem Kraińskim. Cztery kolejne pojedynki
zakończyły się zwycięstwem najmłodszego uczestnika mistrzostw. Najpierw pokonał obrońcę
tytułu mistrzowskiego sierż. pchor. Dariusza Graczyka, a potem por. rez. Piotra Bieluszewskiego i
ppor. Mateusza Sypienia, mistrza WP z 2011 i 2012 r.
Autor: szus
Strona: 1
Zapis i sytuacja końcowa na szachownicy z partii, która rozegrali sierż. pchor. Dariusz Graczyk i st. szer. pchor. Marcin Pietruszewski (białe - Graczyk).
– Wygrałem złoto rzutem na taśmę. W ostatniej partii wcale nie byłem faworytem. Nie wiem co się
stało, że mój rywal zagrał słabiej – mówi st. szer. pchor. Marcin Pietruszewski. – Popełnił błąd w
środkowej części partii. W końcówce szczęśliwie udało mi się z nim wygrać – dodaje mistrz i
podkreśla, że przełomowym momentem w turnieju była dla niego wygrana w siódmej rundzie z
Dariuszem Graczykiem. – Po szóstej rundzie jeszcze dziesięciu zawodników liczyło się w walce o
medale. Wygrana z obrońcą tytułu pozwoliła mi zachować szansę na rywalizację o miejsce na
podium – przyznaje zadowolony podchorąży z WAT.
St. szer. pchor. Marcin Pietruszewski w ostatnich czterech tygodniach w dwóch mistrzowskich
turniejach szachowych wywalczył dwa złote medale. Wygrał 14 z 18 partii, trzy zremisował i tylko
jedną przegrał. Podchorąży bardziej ceni sobie zwycięstwo w czempionacie służb mundurowych.
– Trudniej było mi wygrać w Pokrzywnej. Rywale z którymi tam grałem sprawili mi więcej kłopotów
Autor: szus
Strona: 2
niż w Waplewie. Cieszę się, że w obu mistrzostwach dobrze spisałem się w ostatnich rundach –
mówi podwójny mistrz.
Najstarsi szachiści, emeryci i weterani
Najstarszymi uczestnikami mistrzostw byli 76-letni Zygmunt Pioch ze Stowarzyszenia Kultury
Fizycznej Korsarz Gdynia i ppłk w st. spocz. Władysław Długołęcki z Uczniowskiego Klubu
Szachowego Hetman Warszawa. Ten pierwszy w stawce 68 zawodników zajął 21 miejsce, a ten
drugi 32. Warto podkreślić, że Zygmunt Pioch jest arcymistrzem w szachach korespondencyjnych
(tytuł ten otrzymał w 1991 roku) i w tej specjalności szachowej osiągnął największe sukcesy – był
indywidualnym mistrzem Polski w 1972 i 1974 r.
Podczas mistrzostw w Waplewie poza kategorią główną żołnierzy i pracowników wojska
prowadzono również klasyfikację dla byłych żołnierzy i emerytów wojskowych. Wygrał ją por. rez.
Piotr Bieluszewski z Klubu Szachowego Start Elbląg (w turnieju otwartym zajął 10. miejsce) przed
chor. rez. Piotrem Czaplińskim z LKS Chrobry Gniezno (15.) i kmdr. por. w st. spocz. Wiesławem
Rawskim z Gdyni (16.). O medale w swojej kategorii mogli również walczyć byli żołnierze lub
renciści wojskowi zgłoszeni przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza
Granicami Kraju. Niestety, w tej klasyfikacji chor. w st. spocz. Andrzej Pacholec z Olsztyna nie
miał z kim rywalizować. Przed rokiem była podobna sytuacja, gdyż w mistrzostwach brał udział
jeden szachista zgłoszony przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza
Granicami Kraju.
Sprawdzian przed czempionatem w Amsterdamie
Mistrzostwa w Waplewie były najważniejszym sprawdzianem przed XXVI Mistrzostwami NATO w
Szachach, które w lipcu odbędą się w Amsterdamie. – Do Holandii na pewno pojadą medaliści w
kategorii żołnierzy i pracowników wojska. A kto uzupełni skład reprezentacji zadecydujemy w
najbliższych dniach – wyjaśnia ppłk rez. Jerzy Kufel, kierownik mistrzostw w Waplewie. – Cieszę
się, że będę mógł reprezentować naszą armię na mistrzostwach w Amsterdamie. Nie myślę o
specjalnych przygotowaniach do tej imprezy. Teraz muszę nadrobić zaległości na uczelni – mówi
st. szer. pchor. Marcin Pietruszewski, który przebojem wywalczył sobie miejsce w szachowej
reprezentacji Wojska Polskiego.
Autor: szus
Strona: 3
Zapis i sytuacja końcowa na szachownicy z partii, która rozegrali st. szer. pchor. Marcin Pietruszewski i ppor. Mateusz Sypień (białe - Pietruszewski).
Nowego mistrza bardzo chwali płk Tomasz Malinowski, przewodniczący Komitetu NATOCHESS.
– Marcin jest utalentowanym szachistą. Wierzę, że w przyszłości będzie najlepszy w
Mistrzostwach NATO w Szachach. Przed miesiącem w efektownym stylu wygrał XIV Mistrzostwa
Polski Służb Mundurowych. Przed nim ta sztuka nie udała się żadnemu żołnierzowi – dodaje
pułkownik Malinowski.
Organizatorem Mistrzostw Wojska Polskiego w Szachach „Waplewo 2015”, na zlecenie
Ministerstwa Obrony Narodowej, było Wojskowe Stowarzyszenie „Sport-Turystyka-Obronność”.
Turniej mistrzowski rozegrano systemem szwajcarskim. W ramach zawodów przeprowadzono
również turniej szachów błyskawicznych. Jego zwycięzcą został sierż. pchor. Damian Graczyk z
Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, który przed rokiem wywalczył w
Juracie tytuł szachowego mistrza WP. Sędzią głównym mistrzostw była Agnieszka Brustman,