Scenariusz lekcji - Kompetentny e
Transkrypt
Scenariusz lekcji - Kompetentny e
Autor: Anna Kuś Szkoła podstawowa klasy 4-6 Przedmiot: matematyka Klasa: 6 Czas trwania: 45 min Temat: Figury przestrzenne – powtórzenie wiadomości. Odniesienie do podstawy programowej: 8. Bryły: 1) graniastosłupy proste i ostrosłupy; ich siatki i modele, 2) walce, stożki, kule – rozpoznawanie w sytuacjach praktycznych, 3) pole powierzchni i objętość prostopadłościanu. Użycie jednostek objętości i pojemności. Cel ogólny: Uczeń rozpoznaje figury przestrzenne i zna ich budowę. Cele operacyjne: Uczeń: - potrafi wskazać graniastosłup, ostrosłup, walec, stożek i kulę, - oblicza pola powierzchni graniastosłupów, - zna jednostki objętości i oblicza objętość prostopadłościanu. Metody pracy: - metoda treningowa, - ćwiczenia, - dyskusja, - praca przy komputerze. Formy pracy: - zbiorowa, - indywidualna. Środki dydaktyczne: - modele brył, - komputery z dostępem do Internetu (1 uczeń – 1 komputer). Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 1 Przebieg lekcji: Część Przebieg Uwagi 1.Wprowadzenie - Sprawdzenie obecności 5 min 2.Część zasadnicza ok. 30 min - Zapoznanie uczniów z tematem i celami lekcji - Nauczyciel pokazuje modele brył (graniastosłupy, ostrosłupy i bryły obrotowe), a uczniowie podają ich nazwy oraz omawiają budowę. - Uczniowie uruchamiają grę komputerową „Odszukaj pary”. Nauczyciel objaśnia zasady i uczniowie grają w nią 3 razy. - Uczniowie uruchamiają grę „Milionerzy – graniastosłupy” i grają tak długo, aż wygrają milion. - Uczniowie uruchamiają grę „Milionerzy – ostrosłupy” i grają tak długo, aż wygrają milion. - Uczniowie uruchamiają grę „Milionerzy – bryły obrotowe” i grają tak długo, aż wygrają milion. 3.Ewaluacja/ podsumowanie ok. 10 min Dyskusja na temat zadań, które sprawiły uczniom najwięcej problemów i uzasadnienie prawidłowych rozwiązań. Zadanie domowe: rozwiąż test znajdujący się na stronie internetowej http://gwo.pl/figury-przestrzenne-m2131 (jeśli nie masz w domu dostępu do Internetu, przyjdź na zajęcia pozalekcyjne). Załączniki (gry utworzone przez nauczyciela) Gra „Odszukaj pary – rozpoznawanie brył”: http://LearningApps.org/view830323 Gra „Milionerzy - graniastosłupy”: http://LearningApps.org/watch?v=pfm56x0un01 Gra „Milionerzy - ostrosłupy”: http://LearningApps.org/watch?v=pcchng1tc01 Gra „Milionerzy - brył obrotowe”: http://LearningApps.org/watch?v=p4334fkf201 Adnotacja dotycząca praw autorskich Zezwalam na wykorzystanie i modyfikację mojego scenariusza z podaniem autora oraz strony, z której został pobrany. Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 2