Tomasz Motyka (AZS AWF Wrocław) zdobył brązowy medal w
rywalizacji szpadzistów w szermierczych mistrzostwach Europy w
Sheffield. To drugi medal polskiej ekipy w tej imprezie – wcześniej
srebro w turnieju indywidualnym szablistek wywalczyła Aleksandra
Socha.
W pojedynku o awans do finału Tomasz Motyka przegrał z Niemcem Jörgiem Fiedlerem
12:15. Przed mistrzostwami Europy rywal Polaka był w światowym rankingu szpadzistów
dziewiąty, a wychowanek trenera Adama Medyńskiego plasował się czterdzieści pozycji niżej.
W finale turnieju szpadzistów, Fiedler wygrał z Holendrem Bas Verwijlenem 15:14.
Łącznie biało-czerwoni zdobyli 68 medali w historii występów w mistrzostwach Europy. Na
ten dorobek składa się: 16 złotych, 21 srebrnych i 31 brązowych (indywidualnie – 39; w tym 9
złotych, 9 srebrnych i 21 brązowych; drużynowo – 29; 7-12-10).
Występy indywidualne są o tyle ważne, że w programie Igrzysk XXX Olimpiady, które odbędą
się w Londynie, nie ma turnieju drużynowego szpadzistów. Polacy nie będą walczyć o
powtórzenie osiągnięcia z Pekinu, kiedy zdobyli srebrny medal, a paszport do Londynu
zapewni miejsce w czołowej „12" światowego rankingu. W innym przypadku system
kwalifikacji jest skomplikowany, ale rezultaty mistrzostw kontynentu będą zaliczane do
olimpijskiego rankingu.
Z Polaków o starcie w Londynie mogą myśleć jedynie Tomasz Motyka i Radosław Zawrotniak
(AZS AWF Kraków). Pozostali plasują się obecnie zbyt nisko.
Pozostałe miejsca Polaków w turnieju indywidualnym szpadzistów: 5. Radosław
Zawrotniak; 26. Piotr Kruczek (obaj AZS AWF Kraków); 32. Krzysztof Mikołajczak (St. Szerm.
Legia Warszawa)
Turniej indywidualny florecistek – miejsca Polek: 7. Małgorzata Wojtkowiak (AZS AWF
Poznań); 9. Magdalena Knop; 15. Anna Rybicka (obie (Sietom AZS AWFiS Gdańsk); 17.
Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań)
Turniej indywidualny szpadzistek – miejsca Polek: 5. Małgorzata Stroka; 10. Magdalena
Piekarska (obie AZS AWF Warszawa), 46. Małgorzata Bereza (AZS AWF Katowice), 47. Ewa
Nelip (AZS AWF Warszawa)
Turniej indywidualny szablistów – miejsca Polaków: 19. Michał Skrodzki; 24. Marcin
Koniusz (obaj AZS AWF Katowice); 42. Damian Skubiszewski (TMS Zagłębie Sosnowiec);
48. Mateusz Górski (KKSz Konin)
Turniej drużynowy florecistów: 1. Włochy; 2. Francja; 3. Rosja; 4. Niemcy; 5. W. Brytania;
6. Austria; 7. POLSKA (Leszek Rajski – Wrocławianie, Paweł Kawiecki – Sietom AZS AWFiS
Gdańsk, Tomasz Ciepły – AZS AWF Poznań, Michał Majewski – AZS AWF Warszawa); 8.
Izrael
Turniej drużynowy szablistek: 1. Włochy; 2. Ukraina; 3. Rosja; 4. Francja;5. POLSKA
(Aleksandra Socha – AZS AWF Warszawa, Bogna Jóźwiak, Irena Więckowska i Katarzyna