Scenariusz Lekcji - Kompetentny e
Transkrypt
Scenariusz Lekcji - Kompetentny e
Autor: Magdalena Zmarzlik Gimnazjum Przedmiot: Język niemiecki Klasa: III Czas trwania: 45 minut Tytuł: IN DER STADT - WIEDERHOLUNG Odniesienie do podstawy programowej: 1.8, 2.1, 2.3, 6.3, 8.1 Cel ogólny: Powtórzenie i utrwalenie wiadomości poznanych w rozdziale. Cele operacyjne: Uczniowie znają rzeczowniki określające miejsca użyteczności publicznej w mieście, przyimki potrzebne do opisu drogi (durch, über, in, an… vorbei, entlang, gegenüber, itp.), potrafią zapytać o drogę do wybranego miejsca w mieście, potrafią zrozumieć opis drogi w języku niemieckim, potrafią wytłumaczyć niemieckiemu turyście drogę. Metody pracy: Odpowiadanie na pytania, tworzenie opisu drogi, oznaczanie drogi na mapie, uzupełnianie luk w tekście, słuchanie tekstu. Formy pracy: Praca w grupach/parach, praca samodzielna, plenum. Środki dydaktyczne: Podręczniki DAS IST DEUTSCH 2, Nowa Era, zeszyty ćwiczeń, zeszyty przedmiotowe, tablety, tablica interaktywna, laptop, płyta CD do podręcznika, karteczki z rodzajnikami (DER, DIE, DAS) oraz z miejscami użyteczności publicznej w Berlinie, karty pracy (źródło: Das ist Deutsch Kompakt 2, Grammatik mit Spaβ, wyd. Nowa Era), print screen mapy Berlina w programie Paint, patyczki z imionami uczniów. Przygotowanie nauczyciela (opcjonalnie): karteczki z rodzajnikami DER, DIE, DAS oraz karteczki z miejscami użyteczności publicznej w Berlinie, plik Paint z mapą Berlina, odpowiedzi do ankiety – ćwiczenia „Czy jesteś gotów na wyjazd do Niemiec?” Przebieg lekcji: Część Przebieg Uwagi 1.Wprowadzenie Zapisanie tematu lekcji, sprawdzenie obecności oraz zadania domowego. 5 min 2.Część zasadnicza ok.40 min Uczniowie w parach zapisują w zeszytach wytyczne do sprawdzianu – spisują to, czego nauczyli się z 7 rozdziału. Nauczyciel zapisuje propozycje uczniów na tablicy oraz dodaje swoje (jeśli uczniowie nie podali wszystkich). Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 1 Przypomnienie słownictwa – nauczyciel wypowiada rzeczownik określający miejsce/budynek w mieście, uczniowie podnoszą karteczki z odpowiednim rodzajnikiem (der, die, das). Następnie uczniowie mówią nazwę jakiegoś budynku po polsku a wylosowani przez nich uczniowie podają jego niemiecką nazwę wraz z rodzajnikiem. Karteczki z rodzajnikami, patyczki z imionami uczniów Wykonanie dwóch ćwiczeń z kart pracy. Po wykonaniu ćwiczeń wylosowani uczniowie czytają kolejno rozwiązania. Za każde dobre rozwiązanie przyznają sobie 1 pkt. (max. 13 pkt). 5. Wykonanie dwóch ćwiczeń z podręcznika, strona 130, mających na celu sprawdzenie rozumienia tekstu słuchanego. Następnie wylosowani uczniowie odczytują rozwiązania, za każdą dobrą odpowiedź przyznają sobie 1 pkt (max. 9 pkt). Uczniowie podliczają punkty z obu zadań (łącznie max. 21 pkt.). Następnie nauczyciel odczytuje uczniom informację zwrotną, w jakim stopniu są gotowi na wyjazd do Niemiec. Karty pracy, odpowiedzi do ankiety – ćwiczenia „Czy jesteś gotów na wyjazd do Niemiec?”, laptop, płyta CD do podręcznika Nauczyciel dzieli uczniów na 4 grupy, wręcza każdej grupie tablety oraz karteczki z nazwą miejsca, do którego uczniowie muszą opisać drogę. Kiedy uczniowie wykonają opisy drogi, czytają je pozostałym grupom, które muszą narysować tę drogę w programie Paint oraz odgadnąć, do jakiego zabytku pozostałe grupy ich prowadziły. Chętni uczniowie rysują drogę na tablicy interaktywnej. Wygrywa grupa, która odgadła większość zabytków. Plik Paint z mapą Berlina, tablety, tablica interaktywna, karteczki z nazwami berlińskich zabytków. 3.Ewaluacja/pods Ocenienie aktywności umowanie domowego. uczniów, zadanie zadania ok. 5 min Załączniki: Odpowiedzi do ankiety – ćwiczenia „Czy jesteś gotów na wyjazd do Niemiec?” Plik Paint z print screenem mapy Berlina i zaznaczonymi zabytkami Adnotacja dotycząca praw autorskich Nie naruszyłam praw autorskich ani dóbr osobistych osób trzecich, udostępniam swoją pracę na zasadach uznania autorstwa lub uznania autorstwa na tych samych warunkach Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 2