Zastosowanie obliczeń procentowych w życiu codziennym

Transkrypt

Zastosowanie obliczeń procentowych w życiu codziennym
Konspekt lekcji matematyki
Klasa: 1 gimnazjum
Czas: 45 minut
Temat: Zastosowanie obliczeń procentowych w życiu codziennym
Metoda poszukująca - praca w grupach
Prowadząca: mgr Iwona Wrazidło
Cele lekcji:
•
•
Uczniowie potrafią zastosować umiejętność obliczeń procentowych do zadań
mających zastosowanie w życiu codziennym.
Uczniowie potrafią wyliczyć;
1. Wielkość odsetek od kapitału
2. Wielkość odsetek od pobranego kredytu
3. Kary za zwłokę
4. Podatek od dochodów
5. Ceny niektórych artykułów po doliczeniu podatku VAT
Przebieg lekcji:
Etapy lekcji
Zaangażowanie
Badanie
Przebieg lekcji
Umiejętności
Uwagi
kluczowe
Podział klasy na
Komunikacja
Liderzy grup
grupy. Wzajemne
nauczyciel – klasa,
odbierają zestawy
sprawdzenie zadania uczeń – uczniowie,
instrukcji.
domowego.
wewnętrzna
Uczniowie
samoorganizacja
przydzielają sobie
grupy, organizowanie
role: lidera, sekretarza i planowanie
sprawozdawcy.
własnego uczenia.
Powtórzenie
materiału. Zapoznanie
uczniów z tematem i
celami lekcji.
Uczniowie rozwiązują Sprawne i skuteczne Uzyskane efekty
w grupach
porozumiewanie się
należy tak zapisywać,
poszczególne
uczniów.
aby możliwa była ich
zadania.Rola
prezentacja i
nauczyciela ogranicza
korzystanie z notatek
się do obserwacji
podczas następnych
pracy uczniów i
lekcji.
wyjaśniania
ewentualnych
wątpliwości.
Przekształcanie
Prezentacja
Refleksja
Oczekuję, że grupy
Rozwiązywanie
będą zaangażowane w problemów,
pracę.
wypełnienie
powierzonych ról.
Wytypowani
Komunikacja grupa –
sprawozdawcy
uczeń – nauczyciel.
przedstawią rezultaty Odpowiedzialność za
pracy swoich grup
przedstawienie
rezultatów pracy
grupy. Wypełnienie
powierzonej roli.
Uczniowie określają,
co pomagało, a co
przeszkadzało im w
pracy. Ocena pracy
wytypowanej grupy.
Reszta klasy sprawuje
rolę grupy
kontrolującej
poprawność
odpowiedzi
prezenterów.Podanie
zadania domowego.
Zad.1.Pracownik otrzymał wynagrodzenie netto 540 zł. Jaka jest płaca brutto, jeżeli podatek
wynosi 19 %?
Zad.2. Inflacja w ciągu roku była równa 7,5%, natomiast oprocentowanie oszczędności w
banku wynosiło 15,5% w skali roku. Jaki byłby nasz zysk, jeżeli umieścilibyśmy w banku
2500 zł na okres jednego roku?
Zad.3. Określ wartość prostokątnej płyty gipsowej o wymiarach 3m x 4m pamiętając o 7%
podatku VAT. Jaka będzie cena tej płyty, gdy podatek będzie wynosił 22%? Cena płyty
4,80/m².
Zad.4 W którym z banków ulokowałbyś oszczędności? Oferującym przy naliczaniu odsetek
roczną stopę procentową w wysokości:
• 12% z kapitalizacją roczną
• 11% z kapitalizacją półroczną
• 10% z kapitalizacją miesięczną?
Instrukcja dla grupy.
1. Uczniowie wybierają między sobą: lidera, sprawozdawcę i sekretarza.
2. Wzajemna kontrola zadania domowego.
3. Powtórzenie wiadomości:
• Obliczanie procentu z danej liczby
• Obliczanie liczby z danego jej procentu
Jaki procent jednej liczby stanowi druga liczba?
4. Polecenie dla lidera:
• Proszę rozdać każdemu członkowi grupy zadania do rozwiązania.
•
•
Skonsultujcie między sobą sposób rozwiązania i wynik przydzielonego zadania.
Przedstawcie wynik pracy grupy.