Plan zajęć w miesiącu wrześniu

Transkrypt

Plan zajęć w miesiącu wrześniu
WRZESIEŃ 2011
1. TEMAT ZAJĘĆ;
POZNAJMY SIĘ. ZABAWY TERAPEUTYCZNE.
WYKORZYSTANIE TERAPII RUCHEM I TAŃCEM . KONSTELACJE –
ĆWICZENIE PLASTYCZNE
CELE GŁÓWNE:
 POZNAWCZO- EMOCJONALNY
 POBUDZANIE WYOBRAŹNI
 KSZTAŁCENIE UMIEJĘTNOŚCI NAWIĄZYWANIA KONTAKTÓW
 INTEGRACJA DZIECI

CELE OPERACYJNE;
 ĆWICZENIE KONCENTRACJI UWAGI NA OKREŚLONYM ZADANIU
 UWZGLĘDNIENIE TERAPEUTYCZNEGO ZNACZENIA RUCHU I TAŃCA
METODY PRACY: CZYNNA- DZIAŁAŃ PRAKTYCZNYCH
FORMA PRACY: ZAJĘCIA Z CAŁĄ GRUPĄ
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: KREDKI, BLOK TECHNICZNY
PRZEBIEG ZAJĘĆ;
PRZYWITANIE, TANIEC W KRĘGU,, SPACER Z ZAMKNIĘTMI OCZAMI, RUCH W
PRZESTRZENI-SAMOLOTY, SŁONKO ŚWIECI –PADA DESZCZYK, ODKLEJANIE
OD PODŁOGI ,ZIARENKO, SMOK, METODY RELAKSACYJNE-ZABAWY
TERAPEUTYCZNE. RUCH W PRZESTRZENI-ĆWICZENIA Z FIGURAMI
GEOMETRYCZNYMI
KONSTELACJE – ĆWICZENIE DLA 4,5,6 LATKÓW.NAUCZYCIEL ROZMAWIA Z
DZIEĆMI O WYOBRAŹNI.CO TO JEST? JAK MOŻEMY JĄ WYKORZYSTAĆ?
ROZDAJE DZIECIOM ZAKROPKOWANE KARTKI PROSZĄC, ABY PATRZĄC NA
KROPKI I POBUDZAJĄC WYOBRAŹNIĘ STWORZYŁY Z KROPEK TO CO WIDZĄ
NA KARTCE OCZYMA WYOBRAŹNI, NAUCZYCIEL OMAWIA Z DZIEĆMI
WYTWORY ICH PRAC
2. TEMAT ZAJĘĆ:
BON CZY TON- DOBRE MANIERY – CYKL SPOTKAŃ OPRACOWANY NA
PODSTAWIE KSIĄŻKI GRZEGORZA KASDEPKE „BON CZY TON- SAVOIR VIVRE DLA DZIECI”:
POWITANIE , PRZEDSTAWIANIE SIĘ , DAMA I DŻENTELMEN , RĘCE W KIESZENI,
ROZMOWA Z KIMŚ STARSZYM , TOLERANCJA, TELEWIZOR , USTĘPOWANIE
MIEJSCA-ĆWICZENIE PLASTYCZNE –MANDALA W ARTETERAPII DZIECIĘCEJ –
ROBIMY PUZZLE
CELE GŁÓWNE;
 ZDOBYWANIE WIEDZY O TYM JAK CZŁOWIEK DOBRZE WYCHOWANY
ZACHOWUJE SIĘ W RÓŻNYCH SYTUACJACH
 POBUDZENIE WYOBRAŹNI

POZNAWCZO EMOCJONALNY
CELE OPERACYJNE;
 ĆWICZENIE KONCENTRACJI UWAGI NA OKREŚLONYM ZADANIU
 ĆWICZENIE PAMIĘCI
METODY PRACY: SŁOWNA-ROZMOWA, CZYNNA- ZADANIA STAWIANE DO
WYKONANIA
FORMA PRACY: ZAJĘCIA Z CAŁĄ GRUPĄ
ŚRODKI DYDAKTYCZNE; KREDKI, WZORY MANDALI, NOŻYCZKI
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
NAUCZYCIEL WPROWADZA DZIECI W TEMATYKĘ DZISIEJSZYCH ZAJĘĆ ,
DZIĘKI WYKORZYSTANIU ODPOWIEDNICH ĆWICZEŃ DYDAKTYCZNYCH
UTRWALA Z DZIEĆMI POZNANE ZASADY DOBREGO WYCHOWANIA, POD
KONIEC ZAJĘĆ NAUCZYCIEL ROZPOCZYNA Z DZIEĆMI PRACĘ Z MANDALĄ,
KTÓRĄ DZIECI WYKONUJĄ OD PODSTAW – TWORZĄC KOŁO I PROJEKTUJĄC
WNĘTRZE MANDALI NASTĘPNIE TNĄ JĄ NOŻYCZKAMI TWORZĄC PUZZLE
JEŻELI NIE ZDĄŻĄ KOŃCZĄ SWOJĄ PRACĘ Z RODZICAMI W DOMU .
Jednym z najstarszych symboli ludzkości jest niewątpliwie mandala. Słowo to pochodzi z
sans-krytu i oznacza: koło życia, obwód o znaczeniu magicznym, cały świat, święty krąg,
centrum. Obecnie praca z mandalą coraz częściej wykorzystywana jest w arteterapii i
powstaje na jej temat coraz więcej opracowań. Tworzony w trakcie swobodnej ekspresji
magiczny, fascynujący, tajemniczy, barwny krąg, umożliwia wewnętrzną przemianę i ma
ogromne działanie terapeutyczne. W osobistej mandali, czyli obramowanej przestrzeni
własnej, koło stanowi odzwierciedlenie jaźni. Symbolicznie ujęta przestrzeń jaźni wypełniana
jest, na skutek projekcji, kształtami i barwami o charakterze bardzo indywidualnym. Powstaje
obraz ukazujący nam nasze konflikty, lęki, napięcia. Zakreślenie wokół siebie ochronnej,
magicznej linii, skupienie się na centrum, przyjrzenie się formom i kształtom obrazującym
nasze wnętrze powoduje, że czujemy się bardziej pewni, bezpieczni, silniejsi i możemy z
dystansem podejść do swoich problemów. W wyniku takiego aktu kreacji powstaje poczucie
uwolnienia się od negatywnych emocji, wyciszenia, harmonii, pełni. Trudno jest w sposób
naukowy odnieść się do wieloznacznej symboliki mandali. Każdy człowiek posiada swój
własny wewnętrzny świat, do którego centrum, tylko on sam ma pełny dostęp. Wszelkie
sugerowanie rozwiązań, narzucanie gotowych odpowiedzi, dopowiadanie prawd, stanowi
manipulację i nie prowadzi do pozytywnych efektów. Rolą arteterapeuty powinno być jedynie
stworzenie odpowiedniej atmosfery, będącej zachętą do wykorzystywania twórczego
potencjału i umożliwiającej podejmowanie tego rodzaju działań.
3.TEMAT ZAJĘĆ :
DOBRE MANIERY – CHUSTKA DO NOSA , DŁUBANIE W NOSIE, WYCIERANIE
NOSA, BEKANIE, WYBRZYDZANIE , SZEPTANIE NA UCHO, PLUCIE,
POKAZYWANIE JĘZYKA ,HAŁASOWANIE, PAZNOKCIE , GAFA, KASZEL,
PRZEKRZYKIWANIE SIĘ , WYCHODZENIE PO ANGIELSKU – KODEKS DAMY I
DŻENTELMENA
CELE GŁÓWNE;



ZDOBYWANIE WIEDZY O TYM JAK CZŁOWIEK DOBRZE WYCHOWANY
ZACHOWUJE SIĘ W RÓŻNYCH SYTUACJACH
POBUDZENIE WYOBRAŹNI
POZNAWCZO EMOCJONALNY
CELE OPERACYJNE;
 ĆWICZENIE KONCENTRACJI UWAGI NA OKREŚLONYM ZADANIU
 ĆWICZENIE PAMIĘCI
METODY PRACY: SŁOWNA-ROZMOWA, CZYNNA- ZADANIA STAWIANE DO
WYKONANIA
FORMA PRACY: ZAJĘCIA Z CAŁĄ GRUPĄ
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: KREDKI, WZORY MANDALI, NOŻYCZKI
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
NAUCZYCIEL WPROWADZA DZIECI W TEMATYKĘ DZISIEJSZYCH ZAJĘĆ ,
DZIĘKI WYKORZYSTANIU ODPOWIEDNICH ĆWICZEŃ DYDAKTYCZNYCH
UTRWALA Z DZIEĆMI POZNANE ZASADY DOBREGO WYCHOWANIA Z ZAJĘĆ
DZISIEJSZYCH I POPRZEDNICH. RAZEM Z DZIEĆMI NAUCZYCIEL TWORZY
KODEKS DAMY I DŻENTELMENA, KTÓRY
ZOSTANIE WYWIESZONY W
PRZEDSZKOLNEJ SZATNI.
ZASADY SAVOIR VIVRE
KULTURALNE DZIECI :
1.
ZAWSZE SŁUCHAJĄ SWOICH RODZICÓW, DZIADKÓW I PAŃ W
PRZEDSZKOLU
2.
PRZEDSTAWIJĄ SIĘ I MÓWIĄ DZIEŃ DOBRY
3.
NIE PRZEKRZYKUJĄ SIĘ, NIE HAŁASUJĄ ,NIE POKAZUJĄ JĘZYKA ,
NIE PLUJĄ .
4.
NIE PRZERYWAJĄ KIEDY KTOŚ COŚ MÓWI.
5.
NIE TRZYMAJĄ RĄK W KIESZENI PODCZAS ROZMOWY Z OSOBĄ
STARSZĄ
6.
NIE SIEDZĄ PODCZAS ROZMOWY Z KIMŚ STARSZYM KTO W
DANYM MOMENCIE STOI
7.
OSOBY KULTURALNE SĄ TOLERANCYJNE – INNY NIE ZNACZY
GORSZY
8.
NIE OGLĄDAJĄ TELEWIZJI GDY PRZYCHODZĄ GOŚCIE
9.
POZWALAJĄ SWOIM GOŚCIOM BAWIĆ SIĘ SWOIMI ZABAWKAMI.
10. NIE DŁUBIĄ W NOSIE .NOS WYCIERAJĄ
W CHUSTECZKĘ I
NAJLEPIEJ NA UBOCZU NIE PRZY WSZYSTKICH. ZUŻYTE
PAPIEROWE CHUSTKI WYRZUCAJĄ DO KOSZA
11. NIE BEKAJĄ PRZY STOLE
12. NIE WYBRZYDZAJĄ PODCZAS POSIŁKÓW, ZAKUPÓW-MOŻEMY
SPRAWIĆ KOMUŚ PRZYKROŚĆ
13. NIE SZEPCZĄ DO SIEBIE NA UCHO W TOWARZYSTWIE INNYCH.
14. MYJĄ RĘCE PRZED POSIŁKIEM, MAJĄ CZYSTE PAZNOKCIE
4. TEMAT ZAJĘĆ;
TECHNIKI PLASTYCZNE - PAPIEROPLASTYKA- PRACA PRZESTRZENNA
CELE GŁÓWNE
 POZNAWCZO- EMOCJONALNY
 POBUDZENIE WYORAŹNI
CELE OPERACYJNE;
 ĆWICZENIE KONCENTRACJI UWAGI NA OKREŚLONYM ZADANIU
 EKSPERYMENTOWANIE W SAMODZIELNYM TWORZENIU PRACY
METODY PRACY: CZYNNA- DZIAŁAŃ PRAKTYCZNYCH
FORMA PRACY: ZAJĘCIA Z CAŁĄ GRUPĄ
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
MASZYNKA BIG SHOT, WYKROJNIKI, BLOK
RYSUNKOWY, KLEJ, KOLOROWY PAPIER.
PRZEBIEG ZAJĘĆ;
WPROWADZENIE W TEMATYKĘ DZISIEJSZYCH ZAJĘĆ.TWORZYMY JESIENNY
WIENIEC, PROWADZĄCA ROZDAJE DZIECIOM MATERIAŁY I ZACHĘCA DO
PRACY TWÓRZEJ .

Podobne dokumenty