Metadane scenariusza

Transkrypt

Metadane scenariusza
1.
2. Położenie geograficzne Polski na świecie i w Europie
a. 1. Cele lekcji
i. a) Wiadomości
Uczeń:
1. rozumie pojęcia: terytorium, granica, morskie wody wewnętrzne, morze terytorialne,
2. zna powierzchnię Polski w km2 oraz długość granic w km,
3. wie ile wynosi rozciagłość południkowa i równoleżnikowa Polski (w km),
4. wie na jakich półkulach leży Polska,
5. wie w jakich szerokościach i długościach geograficznych leży Polska,
6. umie wymienić skutki, następstwa takiego a nie innego położenia Polski,
7. umie określić położenie goelogiczne, ukształtowanie powierzchni oraz strefę klimatyczną
Polski,
8. umie przedstawić najważniejsze zmiany granic Polski od końca XVIII wieku.
ii. b) Umiejętności
Uczeń:
1. potrafi powiedzieć w jakiej części Europy leży Polska,
2. potrafi wymienić oraz wskazać na mapie Europy najbardziej wysunięte punkty na N, S, E i W
oraz geometryczny środek Europy,
3. potrafi wymienić nazwy państw sąsiadujących z Polską oraz wskazać je na mapie,
4. potrafi wymienić oraz wskazać na mapie Polski najbardziej wysunięte punkty na N, S, E i W.
b. 2. Metoda i forma pracy
Praca z całą klasą, praca indywidualna, praca w parach, dyskusja.
c. 3. Środki dydaktyczne
Mapa fizyczna Polski
Atlasy geograficzne dla szkół średnich
d. 4. Przebieg lekcji
i. a) Faza przygotowawcza
Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i przedstawia im cele zajęć. W klasie zostają
rozwieszone dwie mapy: mapa fizyczna Polski oraz mapa fizyczna Europy.
ii. b) Faza realizacyjna
1. Nauczyciel prosi uczniów o wyjęcie atlasów geograficznych (co najmniej 1 atlas na dwie
osoby).
2. Nauczyciel zapoznaje uczniów z następującymi pojęciami: terytorium, granica, morskie wody
wewnętrzne, morze terytorialne oraz podaje dane dotyczące Polski (terytorium, morskie wody
wewnętrzne oraz morze terytorialne w km2 i długość granic w km)
3. Nauczyciel prosi uczniów aby na podstawie mapy fizycznej Europy spróbowali określić
najbardziej wysunięte punkty na N, S, E i W. Następnie prosi aby zgłosili się uczniowie, którzy
ustalili krańce Europy. Nauczyciel wspólnie z uczniami ustala prawidłowe punkty, pokazuje je
na mapie oraz informuje gdzie znajduje się geometryczny środek Europy.
4. Nauczyciel prosi uczniów aby na podstawie mapy fizycznej Polski określili najbardziej
wysunięte punkty na N, S, E i W. Następnie wybiera kilku uczniów i prosi o podanie ustalonych
przez nich krańców Polski. Nauczyciel wspólnie z uczniami ustala prawidłowe punkty i prosi
wybranych uczniów o pokazanie ich na mapie.
5. Nauczyciel prosi uczniów aby w parach, na podstawie fizycznej mapy Polski określili: na jakich
półkulach oraz w jakich szerokościach i długościach geograficznych leży Polska. Następnie
nauczyciel prosi kilku uczniów o przedstawienie swoich przemyśleń na ten temat. Nauczyciel
wspólnie z całą klasą dyskutuje i pomaga im dojść do właściwych wniosków. Nauczyciel
podaje uczniom informacje dotyczące rozciągłości południkowej i równoleżnikowej Polski w
km.
6. Nauczyciel prosi uczniów aby w parach, na podstawie mapy fizycznej Polski określili państwa
będace sąsiadami Polski. Następnie prosi uczniów aby zgłaszali się i wymieniali kolejne
graniczące z Polską państwa oraz pokazywali je na mapie. Po każdym wymienionym przez
uczniów kraju nauczyciel podaje długość granicy z danym państwem.
7. Nauczyciel zapoznaje uczniów z konsekwencjami położenia Polski – m.in. z jednostkami
geologicznymi, na których leży Polska, ukształtowaniem powierzchni, strefą klimatyczną,
długością trwania dnia w ciągu roku oraz następstwami społeczno-gospodarczymi.
iii. c) Faza podsumowująca
1. Nauczyciel przypomina uczniom pojęcia i najważniejsze fakty dotyczące położenia Polski.
2. Na zakończenie nauczyciel prosi uczniów aby w domu w punktach przedstawili najważniejsze
zmiany granic Polski od końca XVIII wieku.
e. 5. Bibliografia
1. Harasymowicz J., Wojtkowicz Z., Polska w Europie, Stowarzyszenie Oświatowców Polskich,
Toruń 1998.
2. Kozioł T., Geografia. Zagadnienia maturalne, Wydawnictwo Szkolne Omega, Kraków 1999.
3. Libner P., Stefaniak G., Geografia od A do Z, Kram, Warszawa 1998.
f. 6. Załączniki
brak
g. 7. Czas trwania lekcji
45 minut
h. 8. Uwagi do scenariusza
brak

Podobne dokumenty