Pobierz plik

Transkrypt

Pobierz plik
SCENARIUSZ ZAJĘĆ O CHARAKTERZE
MUZYCZNO - RUCHOWYM DLA DZIEWCZĄT
Temat: Przygotowanie do prostych układów tanecznych.
Cele lekcji:
Poznawczy:
- nauka koordynacji ruchów w prostych układach tanecznych;
- wyjaśnienie pojęcia ,,choreogimnastyka”.
Kształcący:
- kształtowanie rytmiczności ruchu w ćwiczeniach gimnastycznych i
tanecznych;
- rozwijanie inwencji twórczej;
- ćwiczenia podstawowych grup mięśni, skoczności i gibkości.
Wychowawczy:
- wdrażanie do autokorekcji;
- stwarzanie okazji do kształtowania pozytywnych cech charakteru
(odwaga, wiara we własne siły).
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna.
Czas trwania: 45 minut.
Ilość ćwiczących: 16 dziewcząt.
Przyrządy i przybory: magnetofon.
ZADANIA
SPOSÓB REALIZACJI
CZĘŚĆ WSTĘPNA
Czynności
Zbiórka, sprawdzenie
organizacyjnogotowości do zajęć
porządkowe
sprawdzenie obecności,
powitanie, podanie zdań
lekcji.
CZAS
3 min
Omówienie tematu
Wyjaśnienie pojęcia
3 min
choreogimnastyka:
- jest to gimnastyka, która
się tańczy;
- jest formą rekreacji;
- poprawia koordynację,
taneczność i rytmiczność
ruchów;
- jest formą treningu
ogólnorozwojowego;
- rozwija skoczność gibkość i
wytrzymałość;
- poprawia kondycję i
wydolność organizmu;
- rozwija wdzięk i ładną
sylwetkę;
- przygotowuje do układów
tanecznych.
Ćwiczenia
rozgrzewające przy
muzyce
Ćwiczenia podstawowych
4 min
kroków tanecznych:
- chód w rytm muzyki;
- chód krokiem wydłużonym;
- krok dostawno - odstawny;
- krok dociągany w przód na
PN, LN;
- połączenie chodu w przód z
kołysaniem;
- cwał bokiem w lewo i w
prawo;
- podskoki zmienne w przód
i w tył.
UWAGI
Ustawienie w dwuszeregu.
N-l wyjaśnia znaczenie
pojęcia- choreogimnastyka.
Ustawienie w poprzek sali.
Muzyka- tempo
umiarkowane.
CZĘŚĆ GÓWNA
Ćwiczenia rytmiczno- - PW w lekkim rozkroku, RR
gimnastyczne
na biodrach: 1-2 skłon T w
przód do PN, wyprost
klaśnięcie nad głową; 3-4
skłon T w przód do LN,
wyprost klaśnięcie nad
głową;5-6 dwa kroki cwału
w bok z jednoczesnym
wyklaskiwaniem rytmu; 7-8
tak, jak 5-6 w drugą stronę.
- PW w lekkim rozkroku, RR
na biodrach: 1- skręt T w tył
z jednoczesnym wyrzutem
RR w przód; 2- powrót do
PW, klaśnięcie; 3-4 to samo
w drugą stronę; 5-7 trzy
skłony T w przód z
pogłębieniem; 8- wyprost z
klaśnięciem nad głową;
- PW w lekkim rozkroku, RR
na biodrach: 1-2 dwa kroki
cwałem PN w przód z
jednoczesnym pstrykaniem
palcami, RR ugięte przed
sobą; 3-4 skłon T w bok,
wyprost, RR na biodrach; 5-6
jak 1-2, w tył LN; 7-8 jak 3-4
w drugą stronę;
- PW- klęk prosty, RR
splecione nad głową:
krążenie bioder w prawo i w
lewo
- PW, siad klęczny, RR
oparte z tyłu o podłogę:
wypychanie miednicy,
napięcie pośladków i
brzucha- utrzymać;
- PW - siad prosty, RR w
górę1-3 skłon T w przód z
jednoczesnym uderzeniem
dłońmi: o podłogę, przy
kostkach, kolanach,
biodrach; 4- RR w górę,
klaśnięcie nad głową; 5-6
uniesienie PN zgiętej w
kolanie, klaśnięcie pod
kolanem, powrót do siadu
prostego; 7-8 jak 5-6 LN.
Układ taneczny
PW, RR w dół:
- 1-2- postawa równoważna
6 razy
Muzyka – rytm zmienny,
tempo umiarkowane.
Zwrócenie uwagi na
dokładne i rytmiczne
wykonywanie ćwiczeń.
6 razy
6 razy
6 razy
6 razy
6 razy
15 min.
Tempo umiarkowane.
Ćwiczyć na liczenie.
CZĘŚĆ
KOŃCOWA
Zabawa uspakajająco Każda osoba ma przypisany 5 min.
– rytmiczna
numer. Wyznaczona
uczennica uderza dłońmi
2 razy o kolana, podnosi PR,
potem LR podając
dwukrotnie swój numer, a
następnie 2 razy uderza o
kolana, podnosi PR podając
swój numer, podnosi LR
wywołując numer koleżanki.
Wywołana osoba powtarza
ruchy. Ćwiczące, które nie
podały numerów w rytmie
wypadają z gry.
Czynności
organizacyjnoporządkowe
Omówienie lekcji- zwłaszcza 3 min.
tych elementów tanecznych,
które sprawiły trudność
ćwiczącym. Wyróżnienie
osób najaktywniejszych.
Pożegnanie.
Siad skrzyżny w kole.
Zbiórka w siadzie
skrzyżnym.

Podobne dokumenty