Tytuł: W kręgu kultury niemieckiej – Spór o zabytek Scenariusz
Transkrypt
Tytuł: W kręgu kultury niemieckiej – Spór o zabytek Scenariusz
Materiały pomocnicze Centrum Edukacji Obywatelskiej Tytuł: W kręgu kultury niemieckiej – Spór o zabytek Scenariusz pochodzi z publikacji „Wspólna przeszłość, wspólna przyszłość” Program: Ślady Przeszłości Rodzaj materiału: Scenariusz lekcji Data publikacji: 2008 r. Czas: 45 min Cele lekcji: 1. Zainteresowanie uczniów niemieckim dziedzictwem kulturowym. 2. Zainicjowanie w klasie dyskusji na temat zachowania i opieki nad poniemieckimi obiektami zabytkowymi . Cele sformułowane w języku ucznia: 1. Poznasz problemy i dylematy związane z opieką nad śladami kultury i sztuki naszych dawnych sąsiadów. Po lekcji uczeń powinien: 1. Rozumieć złożoność problematyki związanej z utrzymaniem i rewitalizacją obiektów należących do niemieckiego dziedzictwa kulturowego. 2. Umieć brać udział w dyskusji – formułować argumenty i wypowiadać własne opinie. Pytanie kluczowe: Jakie znaczenie dla współczesnych Polaków ma zachowanie pamięci o dawnych mieszkańcach naszych ziem? Metody: praca z tekstem, mapą, dyskusja Formy pracy: praca w grupach Materiały: mapy Polski z różnych okresów dziejowych; skopiowany materiał źródłowy; duży arkusz papieru; mazaki. Tekst źródłowy Kamień poświęcony Bismarckowi został postawiony przed wojną w centrum miejscowości Nakomiady koło Kętrzyna na terenie ówczesnych Prus Wschodnich. Na przełomie lat 50. i 60. zasypano go ziemią. Pół wieku później, gdy robotnicy na skwerku odkopywali rury O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiału posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej. Tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska. Licencja nie obejmuje zdjęć i materiałów graficznych. Materiały pomocnicze Centrum Edukacji Obywatelskiej kanalizacyjne, podeszli do nich przebywający w Nakomiadach Niemcy i poprosili o wyciągnięcie kamienia. Na polecenie wójta gminy Kętrzyn obelisk został oczyszczony i ustawiony na cementowej podmurówce. Zaprotestowały władze województwa i przedstawiciel z Rady Pamięci Walk i Męczeństwa. – To niestosowne. Kanclerz prześladował Polaków i Kościół katolicki. Robił też pozytywne rzeczy, fundował stypendia dla uczniów, ale na tej zasadzie można chwalić Hitlera za likwidację bezrobocia – argumentował. Walka o to, czy kamień ma stać na skwerku, toczy się do dziś. Większość ludzi z Nakomiad i gminni urzędnicy uważają, że powinien stać na swoim miejscu, bo daje świadectwo historii Mazur i przyciąga turystów. Inspektorzy nadzoru budowlanego – powiatowy z Kętrzyna i wojewódzki z Olsztyna – uważają, że ustawienie obelisku było samowolą budowlaną i od maja domagają się jego usunięcia. Przebieg lekcji: I. CZYJA JEST TA ZIEMIA? PRACA Z MAPĄ Przynieś na lekcję kilka map Polski, przedstawiających nasze terytorium w różnych okresach dziejowych. Poproś uczniów, aby zaznaczyli ziemie, które kiedyś należały do naszego kraju, a teraz znajdują się w granicach innego państwa, oraz te, które zostały dołączone do Polski stosunkowo niedawno. Zastanówcie się wspólnie z uczniami, jakie ślady w kulturze – materialnej i niematerialnej – powodują takie zmiany terytorialne. Zwróć uwagę uczniów na społeczne konsekwencje przesiedleń. II. DYSKUSJA 1. Poproś uczniów, aby przeczytali fragment artykułu z olsztyńskiego serwisu Gazety.pl, poświęcony kłopotliwemu obe¬liskowi. 2. Podziel uczniów na dwa zespoły – jeden ma sformułować argumenty za umieszczeniem obelisku w centrum miejscowości, drugi przeciwko tej decyzji. 3. Zorganizuj dyskusję. Przygotuj uczniów do prowadzenia dialogu – zwróć ich uwagę na kulturę dyskusji i zasady, które powinny panować w grupie. Wyznacz jedną osobę, która będzie czuwała nad przebiegiem dyskusji. Możesz także wy¬znaczyć jednego lub dwóch obserwatorów, którzy wypiszą na dużym arkuszu papieru wszystkie argumenty za i przeciw zachowaniu zabytku. III. PODSUMOWANIE 1. Zapytaj uczniów, czy łatwo było im dyskutować i czy wypracowali wspólnie jakiś kompromis? Jeżeli grupom nie udało się porozumieć, spytaj dlaczego tak się stało. 2. Poproś uczniów, aby zastanowili się, dlaczego wielu Polaków jest przeciwnych zachowaniu pamięci i podejmowaniu opieki nad zabytkami niemieckimi. W jaki sposób można tych ludzi przekonać do zmiany stanowiska? O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiału posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej. Tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska. Licencja nie obejmuje zdjęć i materiałów graficznych. Materiały pomocnicze Centrum Edukacji Obywatelskiej IV. PRACA DOMOWA Zadaniem uczniów będzie przygotowanie odezwy do mieszkańców, apelującej o ochronę zabytków poniemieckich znajdujących się na terenach ich miejscowości. Uczniowie powinni zastanowić się nad argumentacją, a następnie opracować ciekawą formę, dzięki której ich apel będzie bardziej przekonujący. O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiału posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej. Tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska. Licencja nie obejmuje zdjęć i materiałów graficznych.