Lepimy bałwana

Transkrypt

Lepimy bałwana
Ewa Popielarz
Nauczycielka nauczania zintegrowanego
w Szkole Podstawowej nr 1 Trzemesznie
Scenariusz integralnego zajęcia dla klasy I z wykorzystaniem komputera.
Temat bloku:
Zbliżają się ferie.
Temat dnia: Lepimy bałwana.
Cele ogólne:
♦
wdrażanie do dłuższej wypowiedzi na określony temat,
♦
doskonalenie umiejętności czytania,
♦
doskonalenie umiejętności układania i rozwiązywania zadań tekstowych,
♦
doskonalenie umiejętności malowania w edytorze graficznym "Paint".
Cele szczegółowe:
Uczeń:
♦
potrafi bawić się zimą bezpiecznie,
♦
czyta tekst, rozumie jego treść,
♦
ułoży treść zadania do obrazka i wzoru,
♦
wypowie się na temat tekstu,
♦
potrafi wykorzystać narzędzia i paletę barw do malowania w edytorze
tekstu.
Metody:
♦
słowne - rozmowa praca z tekstem,
♦
oglądowe - historyjka obrazkowa, obrazek z zabawami zimowymi,
♦
praktyczna - ćwiczenia praktyczne z użyciem komputera.
Środki dydaktyczne:
♦
tekst: "Śnieg i dzieci",
♦
historyjka obrazkowa,
♦
podpisy do obrazków,
♦
ćwiczenia matematyczne,
♦
edytor grafiki.
Literatura: „Przewodnik metodyczny dla nauczyciela dla klasy III” – K. Grochowska,
„Scenariusze zajęć integralnych dla klas I – III” – WOM w Poznaniu, „Informatyka bez tajemnic” – Z. Nowakowski, W. Sikorki, „Works 4.0” – W. Sikorski, „Informatyka. Podstawowe tematy” – Grażyna Koba
♦
Cele operacyjne
Warunki pobudzania aktywności
1. Ustala, co moż- Trzy białe kule różna wykonać z
nej wielkości, kapewyciętych ele- lusz, marchewka,
mentów.
miotła, czarne kulki.
2. Udziela dłużObraz przedstawiaszych wypojący zabawy zimowiedzi nt. bez- we.
piecznych zabaw zimowych.
3. Naśladuje
Nagrana zimowa
czynności lepiosenka.
pienia bałwana.
Zadania dla
ucznia
Układanie z tych
elementów bałwanka na tablicy
magnetycznej.
Obszary aktywności
Uczniowie ustalają Plastyczne kompozycję i
techniczna.
układają na tablicy
magnetycznej.
Układanie zdań o
obrazku, wypowiedzi na temat
własnych przeżyć.
Uczniowie opowiadają treść obrazka, odwołują
się do własnych
przeżyć.
Słuchają piosenek
i ruchem naśladują
lepienie bałwana.
Polonistyczna.
4. Czyta po cichu
tekst: "Śnieg i
dzieci". Odpowiada na pytania.
5. Układa obrazki
i podpisy pod
obrazkami historyjki, opowiada.
Czytanie ciche ze
zrozumieniem.
Czytają po cichu
tekst, następnie
udzielają odpowiedzi na pytania.
Polonistyczna.
Historyjka obrazUkładanie obrazkowa - praca w gru- ków historyjki we
pach.
właściwej kolejności i dobieranie
podpisów, opowiadanie.
Boisko szkolne,
Lepienie w gruśnieg.
pach najpiękniejszego bałwanka.
Układają obrazki
tworząc historyjkę
i dobierają podpisy, opowiadają.
Polonistyczna.
Lepią bałwanki ze
śniegu.
Ruchowa.
6. Lepi bałwanka
na boisku
szkolnym.
Tekst elementarzowy: "Śnieg i dzieci".
Ruchowe naśladowanie czynności lepienia bałwana
Czynności ucznia
Muzyczno ruchowa.
7. Układa zadania
tekstowe na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10 do
obrazków i
wzorów matematycznych.
8. Maluje bałwanka w edytorze
graficznym.
Ćwiczenia matematyczne obrazki,
wzory, wzory matematyczne.
Układanie zadań
tekstowych.
Układają treść zadań tekstowych do
obrazków i wzorów.
Matematyczne.
Praca za pomocą
komputera.
Ćwiczenia w korzystaniu z narzędzi i palety kolorów programu
"Paint".
Rysują kółka, zaznaczają, układają
bałwanki, wypełniają kolorem,
ozdabiają i zapisują pracę w folderze kl. I c.
Plastyczno informatyczna.
Szczegółowy plan zajęcia z wykorzystaniem komputera.
Temat bloku:
Zbliżają się ferie.
Temat dnia:
Lepimy bałwana.
Temat zajęcia komputerowego:
Malujemy bałwanka w edytorze graficznym.
Cele ogólne:
♦
nauka korzystania z przybornika programu „Paint” palety kolorów,
oraz edytora kolorów,
♦
doskonalenie umiejętności rysowania i malowania za pomocą prostego
edytora graficznego,
♦
wdrażanie do twórczego myślenia i do czerpania radości z umiejętności
posługiwania się komputerem.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
♦
korzysta z przybornika i palety kolorów,
♦
doskonali umiejętności posługiwania się myszką i klawiaturą,
♦
projektuje i wykonuje swoją pracę z wykorzystaniem komputera,
♦
uczy się zapisywania swojej pracy w folderze i pliku.
1)
Spotkanie w kręgu na środku sali informatycznej. Rozmowa o celu zajęcia.
2)
Zajęcie miejsc przy komputerach
3)
Otwarcie komputerów.
4)
Logowanie.
5)
Otwarcie programu "Paint".
♦
z narzędzi - wybór elipsy,
♦
przytrzymanie klawisza shift i rysowanie 3 kółek od najmniejszego do największego,
♦
nauka zaznaczania określonego kółka,
♦
przeciąganie myszką w odpowiednie miejsce i stawianie kół jedno na drugim od największego do najmniejszego,
♦
wypełnianie kół kolorem i ozdabianie bałwanka,
♦
dla tych, którzy szybko wykonają pracę - dodatkowe zadanie - pod obrazkiem wykonać napis: "Wesołej zabawy".
6)
Ćwiczenia śródlekcyjne. Improwizowana zabawa – lepienie i rzucanie kulek, lepienie bałwana.
7)
Zapisywanie pracy z pomocą nauczyciela.
♦
menu Plik - Zapisz jako...
♦
na dysku Windows 98c
♦
klasa I c - Enter
♦
Plik - Nazwa pliku - "Bałwanek",
♦
Zapisz.
8)
Zamknięcie programu.
9)
Ponowne otwarcie stworzonej pracy "Bałwanek"
♦
kliknięcie w Mój komputer - Enter,
♦
kliknięcie w Dysk C - Enter,
♦
kliknięcie w folder Klasa I c - Enter,
♦
zaznaczyć Plik "Bałwanek" - Enter.
10) Zapowiedź drukowania na kolejnych zajęciach.
11) Zamknięcie programu, porządkowanie stanowiska.