Temat lekcji: Ty też możesz być Dobrym Obywatelem!

Transkrypt

Temat lekcji: Ty też możesz być Dobrym Obywatelem!
Temat lekcji: Ty też możesz być Dobrym
Obywatelem!
Scenariusz lekcji wychowawczej stanowi kontynuację projektu „Ja- Młody Obywatel”
realizowanego przez Stowarzyszenie Q Zmianom.
1. Cele dydaktyczno – wychowawcze: odnalezienie w sobie cech Dobrego Obywatela.
2. Przygotowanie sali: ławki zsuwamy pod ściany, tak aby na środku móc zrobić krąg z
krzeseł. Wszyscy siadamy w kręgu.
Ćwiczenie nr 1: WITAMY SIĘ JAK...
• cele ćwiczenia: przywitanie się uczestników
• czas trwania: 5 min.
• przebieg ćwiczenia:
Prosimy uczniów, aby wstali i przechadzali się po klasie. Mówimy im, że za chwilę będziemy
prosić ich o przywitanie się z innymi, ale w taki specjalny sposób, wcielając się w role. Na
sygnał (instrukcję i klaśnięcie) prowadzącego będą mieli za zadanie przywitać się tak jak
określone osoby, postacie, grupy społeczne. Przykładowe możliwości:
Witamy się jak biznesmeni
Witamy się jak żołnierze
Witamy się jak księżniczki na balu
Witamy się jak kangury
Witamy się jak tygryski z Kubusia Puchatka
Witamy się jak dzieci
Witamy się jak dawno niewidziani przyjaciele
www.qzmianom.org , www.mlodyobywatel.org
str. 1
I wiele wiele innych….
Między sekwencjami prowadzący daje czas na to aby prawie każdy przywitał się z drugą
osobą oraz uczestniczy w witaniu się. Na początku dzieci mogą być trochę wycofane,
warto więc zamodelować witanie się wcielając się sugestywnie w role.
Ćwiczenie nr 2 – BADANIE ANKIETOWE
• cele ćwiczenia: zebranie informacji od dorosłych z otocznia dzieci na temat Dobrego
Obywatela
• czas trwania: 5 min.
• materiały dydaktyczne: wydrukowane ankiety do badania, po 2 dla każdego ucznia;
• przebieg ćwiczenia:
To ćwiczenie robimy z pewnym wyprzedzeniem przed tym spotkaniem – około tygodnia
wczesniej. Rozdajemy dzieciom ankiety (po 2 dla każdego) z informacją o tym, że
zapraszamy ich do zrobienia badania wśród swoich bliskich i znajomych dorosłych. Badanie
to będzie dotyczyć tego, jak Ci dorośli postrzegają Dobrego Obywatela. Prosimy dzieci, aby
wybrały 3 dorosłe osoby ze swojego otoczenia (rodziców, babcie, dziadka, wujka, ciocie,
dorosłe rodzeństwo, sąsiadów itp.) o wypełnienie tej ankiety. Zachęcamy, aby wybrali te
osoby, których zdanie chcieliby poznać. Wypełnione ankiety mają przynieść w dzień, w który
planujemy to spotkanie. Warto na dzień lub dwa przed przypomnieć o tym zadaniu dzieciom.
Ćwiczenie nr 3: JAKI JEST DOBRY OBYWATEL?
• cele ćwiczenia: poznanie cech i umiejętności Dobrego Obywatela
• czas trwania: 25 min.
• materiały dydaktyczne: wypełnione ankiety, duży brystol, karteczki post it
(samoprzylepne), długopisy lub flamastry
• przebieg ćwiczenia:
www.qzmianom.org , www.mlodyobywatel.org
str. 2
Dzielimy klasę na kilka 4-5 osobowych grup. Przykładowy sposób podziału: Prosimy dzieci,
aby bez słów ustawiły się w jednym rzędzie wg wzrostu: od najniższego do najwyższego. 4
kolejne osoby stojące obok siebie tworzą grupę. Grupy znajdują sobie miejsce w sali, tak aby
nie przeszkadzać sobie nawzajem. W grupach uczniowie przedstawiają sobie nawzajem
wyniki swoich badań. Czytają sobie wypowiedzi dorosłych, dzieląc się informacjami. Na
tablicy wieszamy duży brystol podzielony na pół z napisem Dobry Obywatel: Cechy,
Umiejętności. Każdej grupie rozdajemy karteczki post it i flamastry. Zadaniem uczniów jest
wypisanie na podstawie wypełnionych ankiet na karteczkach (jedna cecha, umiejętność na
jednej karteczce) cech i umiejętności Dobrego Obywatela oraz przyklejenie ich do brystolu.
Prowadzący omawia wyniki.
Podsumowanie:
Prowadzący czyta i grupuje odpowiedzi. Których odpowiedzi było więcej, które cechy,
umiejętności powtórzyły się najczęściej? Podkreślamy, że żadna osoba nie ma tych
wszystkich cech i umiejętności. To, że ktoś jest Dobrym Obywatelem, nie oznacza, że jest
idealny. Jest takim samym człowiekiem jak my, ma zalety i wady. Czasem popełnia błędy. Z
całą pewnością w ich najbliższym otoczeniu żyje wielu Dobrych Obywateli.
Ćwiczenie 4: CZY JA TEŻ MOGĘ BYĆ DOBRYM OBYWATELEM?
• cele ćwiczenia: odnalezienie w sobie cech Dobrego Obywatela
• czas trwania: 10 min.
• materiały dydaktyczne: Kartki A4, długopisy
• przebieg ćwiczenia:
Rozdajemy uczniom kartki i długopisy. Zapraszamy uczniów do tego, aby na swoich kartkach
wypisali cechy i umiejętności Dobrego Obywatela, które oni posiadają. Zachęcamy aby
korzystali z wypracowanych we wcześniejszym ćwiczeniu cech i umiejętności, mogą też
wypisać coś, co jeszcze się tam nie pojawiło. Zachęcamy aby chętne osoby przeczytały na
głos cechy i umiejętności Dobrego Obywatela, które posiadają.
Dbamy o to, aby inni
uczniowie uważnie słuchali
Podsumowanie:
www.qzmianom.org , www.mlodyobywatel.org
str. 3
Dziękujemy chętnym uczniom za przeczytanie swoich prac. Podkreślamy, że Dobrym
Obywatelem może być każdy z nas. Każdy ma pewne cechy i umiejętności, które pozwolą
nam robić coś dobrego dla siebie i innych. Życzymy im tego.
Ćwiczenie 5: WĘZEŁ GORDYJSKI
• cele ćwiczenia: zakończenie, nauka współdziałania
• czas trwania: 5 minut
• przebieg ćwiczenia:
Na początku uczniowie stają w kole, nie dotykając się jednak. Następnie prosimy ich o
zamknięcie oczu i z wyciągniętymi przed siebie ramionami powolne ruszenie do środka koła.
Gdy dotkną ręki innego uczestnika zabawy, chwytają ją mocno. Następnie mają za zadanie
szukać kolejnych osób, nie puszczając jednak osoby, którą chwycili. Kiedy już wszyscy
trzymają się za ręce, otwierają oczy. Mogą się wtedy przekonać, że ręce i ramiona
uczestników zabawy stworzyły ogromny splątany węzeł, równie trudny do rozwikłania jak
sławny węzeł gordyjski, który Aleksander Wielki w 333 r. p.n.e. przeciął jednym cięciem
miecza. My nie posłużymy się tak radykalną metodą i zachęcimy uczniów do ostrożnego
rozsupłania plątaniny ramion. Mogą w tym celu obracać się, przykucać, przechodzić pod
ramionami, a także nad głowami, nie wolno im jednak wypuścić rąk innych uczestników
zabawy. Wynik tej zabawy wszystkich zaskoczy. Przy odrobinie cierpliwości można bowiem
rozplątać węzeł. Wtedy na koniec uczestnicy znowu stoją w kole i trzymają się za ręce. Jeśli
zaś grupa była bardzo liczna, może być tak, że na końcu wszyscy staną w dwóch
przenikających się kołach.
www.qzmianom.org , www.mlodyobywatel.org
str. 4
Ankieta
Prosimy o wypełnienie poniższej ankiety. Jest ona anonimowa. Będzie ona służyć do celów
dydaktycznych na zajęciach kontynuujących program „Ja – Młody Obywatel”.
Kto to jest Dobry Obywatel?
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………
Jakie Dobry Obywatel ma cechy, umiejętności, zachowania?
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
Proszę podać przykład Dobrego Obywatela z Pana/Pani najbliższego otoczenia. Co On/Ona
takiego robi, że możemy go/ją tak nazwać?
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
Czy warto być Dobrym Obywatelem? Dlaczego?
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
www.qzmianom.org , www.mlodyobywatel.org
str. 5
Jakie cechy, umiejętności, zachowania Dobrego Obywatela są Panu/Pani bliskie?
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
Dziękujemy za wypełnienie ankiety 
www.qzmianom.org , www.mlodyobywatel.org
str. 6

Podobne dokumenty