Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie 5

Transkrypt

Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie 5
Scenariusz zajęć
prowadzonych w grupie 5 - 6 latków .
23.02.2016r.
Katarzyna Pancewicz
Tematyka tygodnia: W kosmosie.
Temat dnia: Podróż na księżyc.
Cel główny: Zapoznanie ze środkiem lokomocji – rakietą.
Cele szczegółowe:
 rozwijanie zdolności uważnego słuchania i obserwowania,
 pobudzenie dzieci do aktywności słownej,
 rozwijanie sprawności manualnej,
 rozwijanie orientacji przestrzennej,
 kształtowanie umiejętności odróżniania różnych figur geometrycznych
o tym samym kolorze.
Metody:
1) słowne
2) oparte na obserwacji
3) zajęć praktycznych
Formy pracy:
 indywidualna jednolita
 zbiorowa
1
Środki dydaktyczne:
listy, wiersz W. Badalskiej „Zapraszamy do rakiety”, film pt.: „Start rakiety”, kolorowe kartki
z bloku technicznego, kleje, kwadraty, prostokąty i trójkąty różnej wielkości, „ordery” małego
kosmonauty, ślady stóp z bloku rysunkowego, odtwarzacz CD, płyty CD z muzyką;
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się piosenką: „Cześć, cześć, cześć…”.
2. Odczytanie listu od anonimowego nadawcy - realizowanie stawianych przez niego
zadań.
3. Wprowadzenie do tematu - zagadka :
Z ziemi do gwiazd po niebie
mknie pocisk złoty,
szybszy niż wiatr
i samoloty. (rakieta)
4. Słuchanie wiersza W. Badalskiej „Zapraszamy do rakiety”.
5. Rozmowa na temat wiersza.
6. Oglądanie filmu pt.: „Start rakiety” – jednoczesne wyjaśnianie dzieciom, co się dzieje
z rakietą podczas jej lotu.
7. Praca plastyczna: Rakieta – układanie rakiety z figur geometrycznych różnej
wielkości, ale tego samego koloru (w tle muzyka).
8. Zaprezentowanie swoich rakiet w kręgu.
9. Ujawnienie się nadawcy listu – ślady stóp prowadzą do miejsca, w którym się on
znajduje.
10. Wręczenie dzieciom „orderów” małego kosmonauty.
11. Zakończenie zajęć okrzykiem: Hip hip! Hurra!
2