Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Marta Jaszczuk
Transkrypt
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Marta Jaszczuk
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Marta Jaszczuk Obszar podstawy programowej: 13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną. Grupa wiekowa: 4-latki Blok tematyczny: Fascynuje mnie matematyka, coraz więcej rozumiem Temat: W państwie króla Matematyka. Cele operacyjne: Dziecko: rozróżnia prostokąt wśród innych figur geometrycznych; grupuje prostokąty zgodnie z podanymi cechami jakościowymi (np. wielkość i kolor), próbuje je przeliczać. Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole): Dziecko: liczy obiekty, rozróżnia błędne liczenie od poprawnego; grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne; zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym; uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej. Treści kształcenia: kształtowanie umiejętności liczenia obiektów w zakresie 3 lub większym zależnie od indywidualnych możliwości dziecka; grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie obiektów zgodnie z podaną cechą); kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu gazetki Prostokąty wokół nas, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób); wzbogacanie i rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa); kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu; rozwijanie sprawności manualnej – wykonywanie prac plastyczno-technicznych Jamnik; rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek). Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Opis sposobu realizacji: Lp. Część dnia aktywności dziecka I. Zajęcia poranne Przebieg zajęć Uwagi o realizacji, warunki pobudzające aktywność dziecka 1.Schodzenie się dzieci, zabawa na W czasie realizacji zabawy przywitanie Witam tych, którzy. Dzieci bawią na przywitanie dzieci stoją się swobodnie w kącikach zainteresowań. w okręgu, a nauczyciel (N) zwraca się do nich słowami: Witam tych, którzy: - lubią liczyć; - są w dobrym humorze. Dzieci, które czują się przywitane „odmachują” N. 1. Gdzie są prostokąty?: rozmowa z dziećmi na temat prostokątów. Prezentacja owych figur geometrycznych w różnej wielkości, kolorze itp. Szukanie przedmiotów w kształcie prostokątów w sali lub na zewnątrz. Tego dnia w kąciku matematycznym powinny znaleźć się ilustracje, zdjęcia, przedmioty przedstawiające rzeczy w kształcie prostokątów. Chętne dzieci mogą spośród narysowanych prostokątów wybierać największy i najmniejszy (załącznik nr 4). Materiały: ilustracje, plakat (załącznik nr 1), tablica korkowa lub magnetyczna, szpilki lub magnesy. N zachęca dzieci do swobodnych wypowiedzi na temat stworzonej gazetki. N zachęca dzieci do swobodnych wypowiedzi. Wyjście na spacer, w trakcie którego dzieci szukają obiektów w kształcie prostokąta. Zabawa multimedialna dla chętnych dzieci układanka multimedialna - ułóż prostokąty od najmniejszego do największego. 2. Prostokątne klocki: wybieranie klocków w kształcie prostokątów spośród innych. Grupowanie prostokątów Materiały: gra multimedialna (załącznik nr 7). Materiały: klocki klocki w kształcie różnych figur geometrycznych, gra 2. Prostokąty wokół nas: urządzanie gazetki ściennej. Dzieci wybierają z przygotowanych przez N wycinków z gazet oraz ilustracji te, które przedstawiają przedmioty w kształcie prostokąta. II. Zajęcia dydaktyczne Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego według wybranej cech (koloru, wielkości). Dla chętnych dzieci ćwiczenie utrwalające wygląd figur – gra typu połącz połówki. 3. Prostokąty z części ciała: dzieci w czteroosobowych zespołach układają prostokąt z własnych ciał. III. Zajęcia popołudniowe multimedialna nr 6). (załącznik Dzieci, po prezentacji przez N innych figur geometrycznych, również mogą próbować je ułożyć. 4. Jamnik: Materiały: szablon każde dziecko dostaje szablon, według (załącznik nr 2), papierowe którego próbuje ułożyć podobnego psa prostokąty. z papierowych prostokątów. 1. Prostokątny rytm: Materiały: prostokąty różnej N tłumaczy, czym jest rytm, następnie układa wielkości i koloru przykładowy: czerwony, mały prostokąt – (plastikowe lub papierowe). duży, biały prostokąt – mały, niebieski prostokąt. Dzieci układają dalszą cześć rytmu. 2. Mój blok: Materiał: ilustracja rysowanie po śladzie. Dla dzieci (załącznik nr 3), gry zainteresowanych tematem zajęć dodatkowe multimedialne (załącznik zabawy multimedialne. nr 5 i 8). Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej). Metody za M. Kwiatowską (1985): Czynne: ćwiczeń praktycznych. Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy. Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych. Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana. Środki dydaktyczne: ilustracje, zdjęcia, wycinki z gazet, przedmioty przedstawiające rzeczy w kształcie prostokątów, tablica korkowa/magnetyczna, szpilki/magnesy, klocki w kształcie figur geometrycznych, papierowa prostokąty różnej wielkości, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem): 1. Prostokąty wokół nas - plakat; 2. Jamnik – szablon; 3. Budynki z prostokątów – ilustracja do rysowania po śladzie; Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Prostokąty – materiał do wydrukowania; Prostokąty – znajdź takie same – multimedialna gra memo; Figury geometryczne – gra multimedialna typu połącz połówki; Małe i duże prostokąty – gra multimedialna typu ułóż od najmniejszego do największego; 8. Kolorowanka multimedialna: Moje osiedle. 4. 5. 6. 7. Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego