4- latki Temat: Kto gdzie mieszka?

Transkrypt

4- latki Temat: Kto gdzie mieszka?
Obszar wsparcia:
Zajęcia edukacyjne rozwijające orientację w schemacie własnego ciała i w przestrzeni
Scenariusz zajęć
Autor: Aleksandra Piotrowska
Grupa wiekowa: 4- latki
Temat: Kto gdzie mieszka? Wdrażanie do rozumienia i posługiwania się wyrażeniami
przestrzennymi „na górze”, „na dole”, „na środku”, „nad”, „pod”.
Cele operacyjne:
Dziecko:
 stara się używać wyrażeń dotyczących stosunków przestrzennych określając położenie
pokoju, w którym mieszkają postaci oraz wydając instrukcje;
 analizuje układ przestrzenny na ilustracji wyszukując różnice;
 układa figury geometryczne zgodnie ze wzorem;
 układa meble w pokoju wg własnego pomysłu.
Wykaz rozwijanych i nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej,
jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem
artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
 rozróżnia stronę lewą oraz prawą, określa kierunki, ustala położenie obiektów
w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów;
 potrafi określić kierunki i miejsca na kartce papieru, rozumie polecenia typu: narysuj
kółko w lewym górnym rogu kartki, narysuj szlaczek, zaczynając od lewej strony
kartki;
 potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także
zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.
Treści kształcenia:
 kształtowanie umiejętności posługiwania się wyrażeniami przyimkowymi
określającymi położenie w przestrzeni (wydawanie instrukcji, określanie położenia
pokoi względem siebie);
 wdrażanie do dostrzegania i rozumienia relacje przestrzennych względem przedmiotu
(wyszukiwanie różnic, układnie postaci zgodnie z instrukcją);
 kształtowanie umiejętności spostrzegania i zapamiętywania poprzez wyszukiwanie
różnic, układanie figur geometrycznych zgodnie ze wzorem;
 kształtowanie umiejętności samodzielnego zagospodarowania przestrzenni poprzez
układanie mebli w pokoju.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp.
Rodzaj ćwiczenia
1.
Nawiązanie do tematu zajęć.
2.
Ćwiczenia usprawniające
3.
Ćwiczenia właściwe
4.
Ćwiczenia kończące
Przebieg
Czas
1.
Powiedz,
gdzie 2 min.
mieszka…?:
nauczyciel (N) zachęca
dzieci, aby używając
określeń przestrzennych
omówiły
położenie
pokoju,
w
którym
mieszkają dane postacie
(np. Kasia mieszka nad
Kacprem, ale pod Anią).
2. Zwierzaki figuraki:
2 min.
układanie
zwierząt
z
szablonów
figur
geometrycznych zgodnie
ze wzorem ukazanym
w
prezentacji
multimedialnej.
3. Kto gdzie mieszka?:
10 min
N zachęca dzieci, aby się
wzajemnie instruowały,
w
którym
pokoju
mieszka dana osoba.
4.
Dwa
prawie
identyczne pokoje:
dzieci
wyszukują
różnice między dwoma
slajdami.
5. Umebluj pokój:
1 min
N proponuje, aby dzieci
zgodnie z własnym
pomysłem umeblowały
pokój.
Uwagi o realizacji,
warunki
pobudzające
aktywność dziecka
Materiały:
prezentacja
multimedialna
(załącznik nr 5).
Materiały:
prezentacja
multimedialna
(załącznik nr 6),
szablony (załącznik
nr 1).
Materiały:
prezentacja
multimedialna
(załącznik nr 7),
szablony
postaci
(załącznik nr 2),
ilustracje (załącznik
nr 3).
Materiały:
prezentacja
multimedialna
(załącznik nr 8).
Materiały: ilustracja
(załącznik nr 4).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel
mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem
tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków
i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami
nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny
sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju
aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń.
Słowne: objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki
dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela do wykorzystania w pracy
z dzieckiem):
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Figury geometryczne - szablony;
Dzieci - szablony;
Ilustracja – Kto gdzie mieszka?;
Umebluj pokój – szablony;
Prezentacja multimedialna – Powiedz, gdzie mieszka… ?;
Prezentacja multimedialna - Zwierzaki figuraki;
Prezentacja multimedialna - Dzieci w pokojach;
Prezentacja multimedialna - Dwa prawie identyczne pokoje.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego