nowe media Media i my

Transkrypt

nowe media Media i my
nowe media
materiały dydaktyczne
dla nauczycieli
Media i my
autorka: Jolanta Manthey
Materiał do realizacji na lekcji
wychowawczej.
Projekt NOWE MEDIA powstał
we współpracy z Narodowym Instytutem
Audiowizualnym.
www.nhef.pl
Media i my
Scenariusz lekcji
Temat: Media i my
Cele:
Po lekcji uczeń powinien:
• umieć nazywać i wymieniać nowe media
• krytycznie oceniać zjawiska związane z upowszechnieniem nowych mediów
• rozumieć potrzebę świadomego uczestnictwa w cyberświecie
• formułować własne opinie i argumentować je (w trakcie pracy w grupie)
• podawać konkretne przykłady wpływu mediów na życie współczesne
• wskazywać pozytywną i negatywną rolę mediów we współczesnym świecie
Metody i formy pracy:
• praca w grupach
• burza mózgów
• arkusz SWOT
Środki dydaktyczne:
• fragmenty eseju Zygmunta Baumana Samotność w tłumie [w:] 44 listy ze świata płynnej
nowoczesności, Kraków, Wydawnictwo Literackie, 2011
• karty pracy
• arkusze SWAT
Czas trwania:
2 godziny lekcyjne
Przebieg lekcji 1:
1. Lekcję rozpoczynamy od lektury fragmentów eseju Zygmunta Baumana (zał. 1), następnie prosimy
uczniów o skomentowanie podanych informacji oraz odniesienie ich do własnych doświadczeń (ile
czasu w ciągu dnia zajmuje Wam utrzymywanie kontaktów ze znajomymi za pomocą takich mediów
jak wymienione w tekście?).
2. Wyjaśniamy pojęcie „nowe media” (techniki przekazu oraz technologie stosowane powszechnie
od połowy lat 80. XX wieku, techniki pozyskiwania, utrwalania, przetwarzania i transmisji informacji,
danych, dźwięków i obrazu wynalezione i wprowadzone do użytku później niż TV).
3. Burza mózgów. Następnie informujemy uczniów, że tematem tej lekcji będzie rola mediów jako
narzędzia niezbędnego współczesnemu człowiekowi. Zadajemy pytania: Z jakich urządzeń korzystają
codziennie? (telefon komórkowy, komputer); do czego służy telefon komórkowy (w jaki sposób go
wykorzystują), ewentualnie – w jaki sposób wykorzystują komputer (dostęp do Internetu). Wybrany
uczeń zapisuje propozycje na tablicy (na pewno znajdą się takie zapisy, jak: kontakt z przyjaciółmi,
wymiana informacji dot. zadań domowych, rozrywka – słuchanie muzyki, gry, poszukiwanie
materiałów do nauki i inne).
2
Media i my
4. Praca w grupach. Dzielimy klasę na zespoły 4–5 osobowe i rozdajemy im karty pracy (przewidywany czas pracy zespołu ok. 10 minut).
5. Prezentacja wyników pracy w grupach. Prosimy przedstawicieli grup o przedstawienie ustaleń na
forum klasy (ok. 15 minut).
6. Podsumowanie i propozycja „pracy domowej”. Prosimy uczniów o sformułowanie wniosków
dotyczących roli mediów w świecie współczesnym i proponujemy ćwiczenie z „odstawieniem
mediów” – ustalamy, że w ciągu jednej doby nie będą korzystali ani z telefonów komórkowych (po
wcześniejszym uzgodnieniu z rodzicami), ani z Internetu. Prosimy, aby w każdej sytuacji, gdy będą
mieli potrzebę skorzystania z nich, sporządzili zapis na ten temat (w jakiej sytuacji, w jakim celu
chcieli skorzystać z urządzenia, jak się czuli, nie mogąc tego zrobić).
Przykładowe zadania na kartach pracy:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Ustalcie, ilu średnio macie przyjaciół na Facebooku (lub analogicznym portalu), jak często
kontaktujecie się z nimi? Na czym polega Wasz kontakt? Ile czasu dziennie Wam zajmuje?
Na czym polega wasza przyjaźń?
Zaplanujcie wyjście do kina/ na koncert/ inną imprezę kulturalną ze znajomymi. Ile czasu Wam
zajmie? (wybór filmu/ imprezy, ewentualnie zakup biletów, ustalenie terminu itp.). Spróbujcie
określić, ile czasu zajęłyby Wam te same działania (opiszcie je), gdybyście nie korzystali
z telefonu i Internetu.
Wyobraźcie sobie, że zbliżają się wybory, w których po raz pierwszy możecie głosować. Gdzie
będziecie szukać informacji o kandydatach, które pomogłyby Wam podjąć decyzję? W jaki
sposób i w jakim stopniu może w takiej sytuacji być pomocny Internet?
Macie przygotować wspólny projekt na lekcję historii. Z jakich źródeł będziecie korzystać?
Wymieńcie zalety i słabości korzystania z poszczególnych źródeł informacji (konkretne strony
internetowe, książki, czasopisma, inne źródła).
Jaką rolę w Waszej codzienności odgrywa Internet? Wymieńcie sytuacje, w których z niego
korzystacie i dopiszcie do każdej, w jaki sposób można by się w nich obejść bez Internetu.
Przebieg lekcji 2:
1. Lekcję rozpoczynamy od swobodnych wypowiedzi uczniów na temat pracy domowej – czy udało
im się „odstawić media” na 24 godziny? Jakie zmiany zauważyli w ciągu tego czasu? Na czym
polegała wg nich trudność zadania? (Jeśli uczniowie rzetelnie wykonają zadanie, z pewnością
będą mieli wiele do powiedzenia, dlatego ta część lekcji przewidziana jest na 15-20 minut).
2.
3. Praca w grupach. Dzielimy klasę na zespoły 4–5 osobowe i rozdajemy im karty pracy- arkusze
SWOT (przewidywany czas pracy zespołu ok. 10 minut).
4.
5. Prezentacja wyników pracy w grupach. Prosimy przedstawicieli kolejnych grup o przedstawienie ustaleń na forum klasy (każda grupa przedstawia jedną „ćwiartkę” arkusza), ostatnia grupa
formułuje wnioski, pozostali ewentualnie uzupełniają (ok. 5–8 minut).
6. Rozdajemy uczniom tekst eseju Zygmunta Baumana (Z. Bauman Samotność w tłumie lub Poza
siecią i w sieci [w:] 44 listy ze świata płynnej nowoczesności, Kraków, Wydawnictwo Literackie,
2011) z poleceniem zapoznania się z nim w domu.
7. Zadanie dla chętnych: wykorzystując doświadczenia z lekcji oraz tekst współczesnego filozofa,
sformułuj swoje refleksje na temat znaczenia mediów w życiu dzisiejszego nastolatka. Swoje
przemyślenia opublikuj na forum klasowym.
3
Media i my
Załączniki
Zygmunt Bauman, Samotność w tłumie (fragm.)
Na stronie internetowej „Chronicle of Higher Education” (http://chronicle.com/) można było
przeczytać o pewnej nastolatce, która każdego miesiąca wysyłała 3000 SMS-ów. Oznacza to, że pisała
średnio sto wiadomości dziennie, a więc mniej więcej jedną na dziesięć minut (jeśli odliczyć czas na
sen): „rano, w południe i w nocy, w święta i w dni powszednie, w szkole , podczas posiłków,
w trakcie odrabiania lekcji i w czasie mycia zębów”. Wynika z tego, że niemal nigdy nie przebywała
sama ze sobą: w towarzystwie własnych myśli, marzeń, lęków i nadziei. (…) Profesor Jonatan
Zimmerman z New York University zauważa, że niemal trzy czwarte amerykańskich nastolatków
spędza każdą chwilę wolnego czasu przykute do komputera, gwarząc na Facebooku lub Myszce.
Jego zdaniem, nie są oni w stanie funkcjonować bez wysyłania i otrzymywania elektronicznych
sygnałów dźwiękowych lub wizualnych. Serwisy społecznościowe, twierdzi Zimmerman, są nowym,
potężnym narkotykiem, który uzależnia dzisiaj nastolatków. Słyszeliście na pewno o cierpieniach,
jakie przeżywają ludzie uzależnieni od narkotyków, kiedy znajdują się „na głodzie”; możecie sobie
zatem wyobrazić męki, przez jakie przechodzą te nastolatki, gdy jakiś wirus (względnie rodzic lub
nauczyciel) zablokuje im dostęp do Internetu albo pozbawi ich możliwości korzystania z telefonu
komórkowego.
Arkusz SWOT
KORZYSTANIE Z “NOWYCH MEDIÓW”
MOCNE STRONY
SŁABOŚCI
SZANSE
ZAGROŻENIA
4