Wigilia w moim domu

Transkrypt

Wigilia w moim domu
Scenariusz zajęć integralnych z tworzeniem tekstu inspirowanego
„Wigilia w moim domu”
Blok tematyczny:
Tradycje związane z BoŜym Narodzeniem.
Temat dnia:
Wigilia w moim domu.
Cele ogólne:
-
kultywowanie tradycji związanych ze Świętami BoŜego Narodzenia,
-
doskonalenie umiejętności redagowania zdań w oparciu o słownictwo,
-
usprawnienie techniki odejmowania i dodawania do 10,
-
wykonanie prac plastycznych.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
-
wymieni tradycje związane z BoŜym Narodzeniem,
-
wypowie się w kilku zdaniach na temat „Wigilia w moim domu”,
-
poprawnie dodaje i odejmuje do 10,
-
rozpozna liczby parzyste,
-
ozdobi choinkę.
Metody:
-
słowne – rozmowa, praca z tekstem,
-
oglądowe – pokaz, obserwacja,
-
działania praktyczne.
Środki dydaktyczne:
szablony choinek, materiały odpadowe, kolorowy papier, karty
pracy, podręcznik „Elementarz”, ilustracje.
Zapis w dzienniku:
Tworzenie wypowiedzi inspirowanych na temat „Wigilia w
moim domu”. Czytanie wiersza R.Laskowskiej pt. „Choinka”.
Dodawanie i odejmowanie w zakresie liczby 10. Liczby
parzyste. Rysowanie choinek według szablonu. Ozdabianie.
Wymieni tradycje
Warunki pobudzające do
Zadania dla uczniów
aktywności
Ilustracje, treść wiersza
Opowiadają o zwyczajach
Wypowiadają się na temat zwyczajów
świąteczne.
„Choinka”.
świątecznych
świątecznych.
Nazwie ozdoby
Drzewko choinkowe,
Ubranie choinki.
Zawieszają na choince ozdoby choinkowe.
choinkowe.
ozdoby choinkowe.
Cele operacyjne
Czynności uczniów
Wymieniają nazwy. Wypowiadają się na temat
Obszar
aktywności
polonistyczna
polonistyczna
wyglądu ozdób.
UłoŜy kilkuzdaniową
Układanie kilkuzdaniowej
Układają wypowiedź na temat „Wigilia w moim
wypowiedź na temat
wypowiedzi na te-mat
domu”.
polonistyczna
„Wigilia w moim
„Wigilia w moim domu”.
Indywidualnie dodają i odejmują w zakresie
matematyczna
domu”.
Poprawnie obliczy
Karty pracy.
Odczytanie hasła wyników.
działania i wskaŜe
liczby 10. Odczytują hasło.
liczby parzyste.
Narysuje choinkę
Szablon choinki. RóŜne
według szablonu i
materiały, ozdoby.
ozdobi ją.
Wykonanie ozdób.
Rysują choinkę według szablonu i wycinają.
Wykonują ozdoby choinkowe według szablonu
plastyczna
oraz własnych pomysłów i umieszczają je na
techniczna
choince przez klejenie. Po sprzątnięciu miejsc
pracy prezentują wykonane prace na klasowej
gazetce.
Przygotowania do klasowej wigilii rozpoczęły się od porządków w klasie. KaŜde
dziecko wysprzątało swoje półki. Wspólnie umyliśmy kwiaty i zadbaliśmy o świąteczny
wystrój klasy.
DuŜą atrakcją było pieczenie pierników. W dniach kiedy zarabialiśmy i piekliśmy
pierniki, zapach piernikowego ciasta rozchodził się po całej szkole przypominając
o zbliŜających się Świętach BoŜego Narodzenia. Dzieci przyniosły blachy do ciasta,
foremki, wałki i zabrały się do pracy.
Nauka wałkowania ciasta
Po upieczeniu pierników dzieci lukrowały je, ozdabiały orzechami, rodzynkami,
kolorowymi cukiereczkami. Potem włoŜyliśmy je do foliowego worka, Ŝeby były miękkie.
W dniu klasowej wigilii dzieci przystroiły stół gałązkami świerkowymi.
Przy wigilijnym stole
NajwaŜniejszym momentem było dzielenie się opłatkiem i składanie Ŝyczeń
świątecznych i noworocznych.
Składanie Ŝyczeń świątecznych i noworocznych
Klasowa wigilia nie była taka, jak sobie zaplanowaliśmy. Przed świętami dzieci
chorowały i w klasie było zaledwie kilku uczniów. W dniu wigilii przyszło dziesięcioro, ale
i tak nasze jasełka nie mogły być przedstawione. Dopisał za to św. Mikołaj, który obdarował
dzieci drobnymi upominkami.
Zajęcia z inspirowanym tekstem odbyły się 2 stycznia, gdy dzieci wróciły do szkoły po
przerwie świątecznej.