Scenariusz zajęć z dominacją twórczości plastycznej dzieci. Grupa

Transkrypt

Scenariusz zajęć z dominacją twórczości plastycznej dzieci. Grupa
Kędzierzyn-Koźle 2002
Scenariusz zajęć z dominacją twórczości plastycznej dzieci.
Grupa dzieci 4- letnich.
Podstawa programowa: Przyswojenie nazw niektórych ptaków zimujących w naszym kraju i
uświadomienie o konieczności ich dokarmiania.
Temat: List od pani Zimy.
Cele operacyjne:
-dziecko potrafi rozpoznać i nazwać niektóre ptaki zimujące w Polsce : wróbel, gil , sikorka
-dziecko rozumie potrzebę dokarmiania ptaków w okresie zimy
-dziecko zaznajomiło się z techniką rysowania białą kredką pastelową lub świecą i
zamalowanie tego farbą
-dziecko zna możliwości uzyskiwania różnych efektów plastycznych w zależności od
sposobu wykorzystania kredki pastelowej lub świecy w połączeniu z farbą
-dziecko potrafi przedstawić obserwacje najbliższego otoczenia w formie plastycznej
-dziecko potrafi wykonać pracę plastyczną na określony temat
-dziecko potrafi podjąć decyzję, czym chce tworzyć swoją pracę plastyczną
Metody:- słowna: , rozmowy, list- opowiadanie,
-czynna: zadań stawianych dzieciom, samodzielnych doświadczeń, swobodna ekspresja
-oglądowa: pokaz, obserwacja
Przebieg zajęcia:
1. Nauczycielka mówi dzieciom, że dostała list od pani Zimy, która ma problem i
chciałaby aby grupa „ wiewiórek „ jej w tym pomogła, ale zanim Zimie pomogą
nauczycielka czyta list.
2. Słuchanie przez dzieci listu od pani Zimy.
3. Zabawa ruchowa Klanza; „ptaszki”
4. Czytanie dalszej części listu i rozmowa z dziećmi na temat konieczności dokarmiania
ptaków zimą, przyswojenie nazw i wyglądu niektórych ptaków: wróbel, gil, sikorka,
5. Pokazanie dzieciom dużego „czarodziejskiego” brystolu, na którym jest ukryty
obrazek i wytłumaczenie co należy zrobić aby można było ujrzeć obrazek od pani
Zimy, oraz pokazanie dzieciom szablonów ptaków i zaproponowanie im, aby każdy
wykonał ptaszka o którym była mowa w liście dowolną techniką: rozcieranie
plasteliny na szablonie w odpowiednich kolorach, wyklejanie kuleczkami z bibuły,
naklejanie piórek, wykonywanie wydzieranki, itp.
6. Ubieranie fartuszków, branie pędzla i zamalowywanie „czarodziejskiego” obrazka
niebieską farbą.
7. Ozdabianie szablonu ptaka przez dzieci z możliwością swobody wyboru danej
techniki , np. tak aby mogły później nazwać danego ptaka, po kolorze upierzenia
brzuszka np. gil- czerwony brzuszek, wróbelek – brązowy, sikorka- żółty.
8. Sprzątanie po skończonej pracy.

Podobne dokumenty