Gdy dorosnę zostanę…

Transkrypt

Gdy dorosnę zostanę…
Scenariusz zajęć do programu kształcenia „Myślę- działam- idę w świat”
Autor: Małgorzata Urbańska
Klasa I
Temat lekcji: Gdy dorosnę zostanę…
Edukacja: społeczna, polonistyczna,
matematyczna, ruchowa
Cel zajęć:
- zapoznanie z różnymi zawodami i
sposobami wykonywania danej pracy,
-kształtowanie umiejętności wypowiadania
się w logiczny i uporządkowany sposób na
dany temat,
- doskonalenie umiejętności dodawania i
odejmowani w zakresie 10,
Cele zajęć w języku ucznia/ dla ucznia:
- poznam przedstawicieli różnych zawodów,
- układam zdania,
- opowiem o swoich planach zawodowych,
- ułożę zadania tekstowe,
- będę dodawał i odejmował w zakresie 10.
- rozwijanie umiejętności układania i
rozwiązywania zadań z treścią;
Kryteria sukcesu dla ucznia:
- umiem ułożyć i napisać poprawnie 1 zdanie
- potrafię rozpoznać i nazwać 5 zawodów
- sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie 10
Podstawa programowa:
1.3) c); 1.4) a) ; 7.5) ; 7.8); 5.9);10.3) c);10.4) e)
Metody pracy: zabawa integracyjna, pokaz, pogadanka, praktycznego działania, mapa myśli,
metodą Smiley.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
Wiersz J.Tuwima „Wszyscy dla wszystkich”, zabawa interaktywna, karteczki z rysunkami
zawodów, kartoniki z przykładowymi działaniami matematycznymi, karta pracy z zadaniami
matematycznymi,
Przebieg zajęć
Działania uczniów
„Drogowskazy”
-wskazówki
i uwagi o
realizacji
1.Dzieci siedzą w kręgu i
podają sobie wzajemnie
kłębek wełny wymieniając
nazwę zawodu (nadal
trzyma w ręku nic). Zabawa
kończy się, gdy każde
dziecko zostanie złapane w
sieć
Po powitaniu wręcza pierwszemu
dziecku kłębek i prosi o podaniu nazwy
zawodu.
Zwraca uwagę, aby każde dziecko
zostało,, złapane „ w sieć.
2. Uczniowie uważnie
słuchają wiersza czytanego
przez nauczyciela,
zapamiętując wszystkie
zawody wymienione w
wierszu. Po wysłuchaniu
sami spróbują ułożyć
pytania do treści wiersza
np.
Czy praca jest ważna?
Czy każdy zawód jest
potrzebny?
Co by było gdyby nie
pracował piekarz?
Proszę o uważne słuchanie wiersza
,, Wszyscy dla wszystkich”, gdyż będę
czytała tylko raz.
3. Jedno dziecko zabiera
obrazek, drugie układa
zdanie- ćwiczą umiejętność
układania zdań. Następnie
zamieniają się rolami.
Najładniejsze zdania
zapisują i doklejają do
Po omówieniu wiersza prezentuję
ilustracje ( architekt, rolnik,
weterynarz, kolarz, murarz, architekt,
policjantka…) innych zawodów.
Udzielam uczniom na bieżąco
informacji zwrotnej dotyczącej
Centra Aktywnej
Edukacji
polonistycznokomunikacyjne
obrazka, który będzie
poprawności układania zdania. Na
przyklejony na szarym
szarym papierze proponuję przyklejanie
papierze – powstanie ,,mapa prac dzieci według zależności np. rolnik
myśli”.
- krawiec- piekarz… i wykorzystanie
różnych materiałów rysunkowych.
Prace po prezentacji ozdabiają klasę.
4. Uczniowie dzielą się na
dwie równe grupy.
Zawodnik pierwszej grupy
losuje
karteczkę
z
rysunkiem
przedstawiającym
jeden
zawód. Jego zadaniem jest
gestem i ruchem pokazać
jaki to zawód nie używając
słów.
Zadaniem
jego
drużyny jest odgadnąć jaki
to zawód.
Proponuję
zabawę
,,Kalambury”
(uczniowie mogą sami przygotować
karteczki i podzielić się na zespoły) dla
utrwalenia znajomości zawodów.
artystycznoPrzyznaję zespołom punkty na karcie ruchowe
zadań, zwracam uwagę na uczciwą
rywalizację i przestrzeganie zasad. Za
każde odgadnięte hasło drużyna dostaje
jeden punkt. Wygrywa zespół, który
odgadnie jak najwięcej zawodów i
otrzymuje brawa.
4.Dzieci łączą zawody z
odpowiadającymi
im
atrybutamizabawa
interaktywna- ,,Zawody" .
Sprawdzam kryterium sukcesu poprzez
zabawę
interaktywną
http://LearningApps.org/view1093156
(autor M. Urbańska) Proponowane
zawody z
odpowiadającymi
im
atrybutami.
Pielęgniarka-Strzykawka
Policjant-Gwizdek
Lekarz-Stetoskop
Piekarz-Chleb
Dentysta-Zęby
Szewc-Buty
5. Uczniowie siedzą na
polonistycznodywanie w półokręgu i
komunikacyjne
kończą zdanie: ,, A ja gdy W widocznym miejscu przygotowuję
podium ( ważne marzenie musi mieć
dorosnę zostanę… „
odpowiednią rangę), na które wchodzi
każde dziecko i mówi, kim chce zostać i
co chce robić. Gdy zechcą, to
wypowiedzi nagram, aby odtworzyć po
prezentacji lub po wielu latach. Dla
ciekawostki odtwarzam z kasety
wiersze recytowane przez ich rodziców.
6. Dzieci układają treść
zadań do podanych przez
nauczyciela działań
matematycznych. Następnie
wykonują zadania z kart
pracy.
Sprawdzam kryterium sukcesu, dzieci
mają możliwość samodzielnego
tworzenia działań i zadań. Pomysły
przedstawiają na dodatkowych kartach
pracy, które wpinają do swojej teczkiportfolio
Udzielam
uczniom
na
bieżąco
informacji
zwrotnej
dotyczącej
matematycznoprzyrodnicze
poprawności wykonania zadań.
7. Praca domowa dla
uczniów- dokonują wyboru.
Na tablicy samooceny
wskazują emotikonamiswoje samopoczucie.
Prezentuję różne zadania do wykonania
w domu( do wyboru):
1. ,,O jakich zawodach marzyli
wasi rodzice, opiekunowie, gdy
byli mali?.
2. Narysuj ,,Mój wymarzony
zawód”.
Moja karta pracy………………………………………………………………………….
1. Ułożę zadanie do działania, przedstawię za pomocą rysunku, rozwiążę i napiszę
odpowiedź. Życzę POWODZENIA!!!
2. Uzupełnię tabelkę.
+
1
2
3
4
1
2
3
4
Kartę można modyfikować, dostosować do możliwości uczniów.