Scenariusz Lekcji - Kompetentny e
Transkrypt
Scenariusz Lekcji - Kompetentny e
Autor: Elżbieta Lewicka Gimnazjum Przedmiot: wychowanie fizyczne Klasa: 3 dziewczęta Czas trwania: 45 min Układanie i prezentowanie piramid gimnastycznych Odniesienie do podstawy programowej: 2.5 Trening zdrowotny. Uczeń: 5) opracowuje i demonstruje zestaw ćwiczeń kształtujących wybrane zdolności motoryczne, w tym wzmacniające mięśnie brzucha, grzbietu oraz kończyn górnych i dolnych, rozwijające gibkość, zwiększające wytrzymałość, a także ułatwiające utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Cel ogólny: Zapoznanie z różnymi rodzajami piramid gimnastycznych Cele operacyjne: Umiejętności: 1. 2. 3. 4. Doskonalenie przewrotów w przód i tył Doskonalenie mostku z leżenia tyłem Ćwiczenia leżenia przerzutnego Nauka wykonywania piramidy statycznej w grupie 5 – 6 osobowej: (budowa, wytrzymanie obrazu piramidy 3 – 5 s., rozbudowa, zakończenie) Motoryczność: 1. 2. 3. 4. Rozwijanie gibkości, siły, zwinności Rozwijanie dynamiki ruchu Rozwijanie estetyki ruchu Kształtowanie równowagi Wiadomości: 1. Poznanie zasad budowania piramid wieloosobowych 2. Doskonalenie umiejętnej asekuracji i pomocy współćwiczącym Wychowawcze: 1. Doskonalenie umiejętności współpracy i zgodnego współdziałania w zespole Metody pracy: - pokaz - zadaniowo – ścisła - twórcza Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 1 Formy pracy: ze względu na prowadzenie zajęć: - ścisła - zadaniowa ze względu na liczbę uczestników: - indywidualna - w grupie Środki dydaktyczne: - prezentacja (laptop, projektor, ekran) - połączona muzyka do aerobiku (magnetofon, pen drive) - losy z numerkami 1-5 (w ilości uczennic) Przygotowanie nauczyciela (opcjonalnie): wykorzystanie urozmaiconych środków dydaktycznych Przebieg lekcji: Część Prolog 1.Wprowadzenie 5-10 min 2.Część zasadnicza ok.35 min Przebieg Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć. 2. Nawiązanie do tematu zajęć – Rozmowa na temat występów w programach typu „Mam Talent” grup akrobatycznych i ich sukcesów (uczniowie podają przykłady, które pamiętają z telewizji, np. Merkalt Ball – I miejsce, Bartek i Delfina – I miejsce, występy Cyrku Korona itp.) 1. Podanie tematu lekcji 2. Omówienie znaczenia nauczanych i doskonalonych elementów 3. Ćwiczenia przy muzyce: - Marsz z wymachami ramion w bok i górę - 8X - krok podstawowy step touch, ręce w przód – 4X - krok podstawowy grape vine, ręce w górę – 4x - 4 kolano (przejście na drugą nogę) następnie: - ćwiczenia rozciągające 1. Uwagi Tablet – elektroniczny system kontroli frekwencji i wyników w nauce - Librus muzyka do aerobiku i stretchingu połączona przez nauczyciela 1. Podział uczennic na 2 grupy i rozłożenie 2 materaców. prezentacja Grupy wykonują następujące ćwiczenia, które nauczyły się na poprzednich lekcjach: 1) wykonywanie przewrotów w przód lub wersja łatwiejsza – przetoczeń (uczestnicy grupy wzajemnie się asekurują) 2) wykonywanie przewrotów w tył lub wersja łatwiejsza: jw. 3) wykonywanie mostka z leżenia tyłem lub wersja łatwiejsza: podporu tyłem (uczestnicy grupy asekuracja przez wzajemnie się asekurują) nauczyciela 4) wykonywanie leżenia przerzutnego lub wersja łatwiejsza – w leżeniu tyłem wznos nóg w górę Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 2 (uczestnicy grupy wzajemnie się asekurują) ew. 5) – dodatkowe (dla szczególnie sprawnych uczennic): stanie na rękach przy drabinkach 2. Omówienie zasad tworzenia prostych piramid wieloosobowych i prezentacja przykładowych propozycji zawartych w prezentacji, próba wykonania ich i podawanie własnych pomysłów rozwiązań 3. Układanie prostych piramid wieloosobowych w wylosowanych grupach 5 osobowych według inwencji uczennic, pod kierunkiem nauczyciela (uczennice losują numerki 1 – 5 i w ten sposób tworzą grupy) obowiązuje zasada doboru ćwiczących: podstawa – cięższy, góra – lżejszy; nauczyciel prezentuje grupom proste piramidy wieloosobowe (prezentacja) 4. Prezentacja ułożonych piramid gimnastycznych przez poszczególne grupy, ocena i uwagi nauczyciela Jedna z uczennic fotografuje zaprezentowane piramidy gimnastyczne, a jako dodatkowe zadanie domowe przygotowuje kolaż tych zdjęć. 3.Ewaluacja/podsu mowanie ok. 5 min 1. Ćwiczenia rozciągające – stretching przy muzyce 2. Podsumowanie lekcji i postawy uczennic 3. Zadanie domowe: ułożyć własną rozgrzewkę do gimnastyki Sportowe pożegnanie, sprzątnięcie sprzętu uczennice w rozsypce przodem do nauczyciela Załączniki: (materiały TIK przygotowane przez N) Muzyka do aerobiku i stretchingu przygotowana przez nauczyciela www.youtube.com/watch?v=MKBxpXDD58Y www.youtube.com/watch?v=70VrvkfjJjg www.youtube.com/watch?v=UyGQC-cyiHk Prezentacja multimedialna – przykładowe piramidy wieloosobowe Prezentacje wykorzystane w lekcji, zostały wykonane przez nauczyciela, podano źródła wszystkich pobranych plików. Nie naruszyłam praw autorskich ani dóbr osobistych osób trzecich, udostępniam swoją pracę na zasadach uznania autorstwa lub uznania autorstwa na tych samych warunkach. Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 3