SEZON 2012/2013
I.
Okręgowe rozgrywki przeprowadza Śląski Związek Hokeja na Lodzie /SZHL
II. Za prawidłowy przebieg rozgrywek odpowiada Wydział Gier i Dyscypliny SZHL (WGiD)
III. Mecz trwa 3 x 20 minut zmiany lotne. Jeżeli mecz skończy się remisem wykonywane są rzuty karne zgodnie z
przepisami.
IV. Gra ciałem jest dozwolona.
V. Zespoły w składzie 11+2. Drugi bramkarz musi uczestniczyć w meczu minimum 20 minut czasu ciągłego. W
przypadku jego kontuzji, zawodnik z pola przebiera się w strój bramkarza (wg. wymogów przepisów IIHF)
14. MOSM TYCHY II
VII. W rozgrywkach biorą udział zawodnicy z rocznika 1999, 2000 oraz 5 z rocznika 2001 oraz dziewczęta z
roczników 1999, 2000 Zawodnicy urodzeni w 2001 r. muszą posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów
prawnych oraz dodatkową zgodę lekarza medycyny sportowej na udział w rozgrywkach w tej grupie wiekowej.
Zgody te należy dostarczyć przed rozpoczęciem rozgrywek do SZHL jako integralną część listy zgłoszeniowej.
Uprawnienie zawodników do rozgrywek dokonuje WGiD SZHL.
VIII. Zawodnik, który otrzymał karę meczu jest automatycznie zawieszony i nie może brać udziału w zawodach
zgodnie taryfikatorem § 6 rozdz. 4 Regulaminu Dyscyplinarnego PZHL.
IX. W sprawach innych kar niż wymienione w § 6 rozdz. 4 Regulaminu Dyscyplinarnego PZHL, WGiD SZHL jest
zobowiązany do podjęcia decyzji w ciągu 7 dni od daty zaistnienia zdarzenia. W przypadku nie podjęcia
decyzji, zawodnik po dwóch nierozegranych meczach powraca do gry – oczekując na decyzję WGiD SZHL.
X. Punkty w sezonie 2012/2013 będą liczone wg następujących zasad:
- mecz wygrany w regulaminowym czasie gry – 3 pkt.
- mecz wygrany w rzutach karnych – 2 pkt.
- mecz przegrany w rzutach karnych – 1 pkt.
XI. Obowiązuje gra zawodników w sprzęcie ochronnym zgodnie z art. 210, 224, 227 przepisów gry w hokeja na
lodzie.
XII. Mistrz SZHL w kategorii żaka starszego zostanie wyłoniony na podstawie tabeli po rozegraniu 2 rund „każdy z
każdym”.
XIII. Drużyny przeprowadzają Międzynarodowy Test Sprawności Fizycznej oraz testy specjalistyczne zgodnie z
regulaminem PZHL i przesłanym klubom do realizacji.
XIV. Drużyna UHKS MAZOWSZE WARSZAWA będzie gościem w rozgrywkach ligi organizowanej przez SZHL
zgodnie z warunkami postawionymi przez kluby okręgu śląskiego.
XV. W czasie meczu w boksie może przebywać 8 osób funkcyjnych z precyzyjnie opisanymi identyfikatorami
określającymi pełnioną funkcję.
XVI. Ponieważ ostatni termin rozgrywek wypada w dniu 30.03.2013 r. jest to sobota przed Świętami
Wielkanocnymi kluby do dnia 30.09.2012 r. uzgodnią termin rozegrania tych spotkań i powiadomią WGiD
SZHL.
POSTANOWIENIA WSPÓLNE
§ 1.
Organizatorem poszczególnych spotkań są Kluby, które pełnią rolę gospodarza zawodów. Gospodarz zawodów
zobowiązany jest zapewnić dyplomowaną pielęgniarkę lub ratownika medycznego, którzy przed zawodami powinni
wpisać się do protokółu zawodów, opatrując swój podpis pieczątką imienną. W przypadku braku zabezpieczenia medycznego, sędziowie odczekują 15 minut, po tym czasie kończą zawody. Czas oczekiwania może być dłuższy niż 15 minut,
jeżeli drużyna przyjezdna wyrazi zgodę.
§ 2.
W rozgrywkach obowiązują przepisy gry w hokeja na lodzie PZHL oraz regulaminy i postanowienia wydane przez
PZHL i SZHL.
§ 3.
Sędziowanie – dwóch sędziów na lodzie i trzech funkcyjnych.
§ 4.
Obsadę sędziowską na mecze wykonują Referaty Obsad Kolegium Sędziowskiego Okręgów na terenie, których
rozgrywane są zawody.
§ 5.
Drużyna, która nie stawi się na trzy spotkania oddając je walkowerem, zgodnie z § 32 Postanowień Wspólnych Regulaminu
PZHL zostanie usunięta z rozgrywek płacąc karę pieniężną zgodnie z Regulaminem PZHL i Taryfikatorem Opłat PZHL.
§ 6.
Drużyna gospodarzy zobowiązana jest do gry w strojach koloru jasnego (koszulka minimum 80% koloru jasnego), a
drużyna gości koloru ciemnego (koszulka minimum 80% koloru ciemnego).
§ 7.
Klub, który wycofa drużynę po ogłoszeniu terminarza rozgrywek jest zobowiązany zapłacić
karę pieniężną zgodnie z taryfikatorem PZHL (50%)
§ 8.
1.
W rozgrywkach uczestniczą zawodnicy potwierdzeni, przez WGiD SZHL.
2.
Każdy klub jest odpowiedzialny za potwierdzenie do gry swoich zawodników.
3.
Listy imienne zawodników będą weryfikowane przez WGiD SZHL zgodnie z harmonogramem, który zostanie
przesłany do klubów po zatwierdzeniu regulaminu rozgrywek przez Zarząd SZHL i wniesieniu opłat zgodnie z
taryfikatorem PZHL.
§ 9.
1.
Zawodnik, który bierze udział w spotkaniu musi posiadać aktualne badania wpisane do książeczki zdrowia
zawodnika przez lekarza medycyny sportowej i licencje. Wpis musi być czytelny. Książeczka zdrowia musi
mieć wklejone aktualne zdjęcie zawodnika. Okres ważności badania lekarskiego wynosi 6 miesięcy
/Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18.07.2003 Dz. U. Nr 141 poz. 1379/.
2.
Przed każdym spotkaniem sędzia główny zawodów ma obowiązek zastosować przepisy § 16 Postanowień
Wspólnych Regulaminu PZHL.
§ 10.
Zawodnik nie wpisany do zestawienia drużyny nie może brać udziału w grze.
§ 11.
Gospodarz zawodów powiadamia listem poleconym lub faxem i mailem (zgodnie z wykazem załączonym do
regulaminu) o miejscu i godzinie spotkania drużynę gości oraz WGiD SZHL najpóźniej 7 dni przed terminem meczu. W
przypadku niedotrzymania tego obowiązku na klub nakłada się karę regulaminową zgodnie z taryfikatorem opłat PZHL
(50%), a referat obsady nie wyznacza sędziów.
§ 12.
1.
Mecz nie może rozpocząć się wcześniej niż o godz. 16.00, a nie później niż o godz. 18.00 w dni powszednie.
W soboty oraz dni wolne nie wcześniej niż o godz. 9.00 i nie później niż o 18.00.
2.
Za zgodą drużyny przeciwnej godzina meczu może być zmieniona (należy powiadomić WGiD SZHL).
§ 13.
1
Gospodarz zawodów powinien udostępnić gościom płytę lodowiska celem przeprowadzenia rozgrzewki
minimum 20 minut przed rozpoczęciem zawodów.
2
Gospodarz jest zobowiązany do udostępnienia szatni, które spełniają wymogi przepisów gry hokeja na lodzie gościom oraz sędziom zawodów
§ 14.
1.
SZHL dopuszcza możliwość zmiany gospodarza meczu, zachowując przepisy Regulaminu PZHL.
2.
Spotkanie może być rozegrane przed terminem po uzgodnieniu przez zainteresowane kluby i uzyskaniu zgody
od WGiD SZHL i spełnieniu wymogów § 10.
3.
Przesunięcie spotkań po terminie wyznaczonym przez WGiD SZHL jest niedozwolone.
§ 15.
1.
Każde nierozegrane spotkanie będzie przedmiotem postępowania wyjaśniającego przeprowadzonego przez
WGiD SZHL. W przypadku ustalenia winnych mecz zostanie zweryfikowany jako walkower na niekorzyść
drużyny, która spowodowała niedotrzymanie terminu.
2.
Jeżeli z przyczyn niezależnych od obu drużyn spotkanie nie dojdzie do skutku lub zostanie przerwane i niedokończone wówczas WGiD SZHL podejmie stosowną decyzję.
§ 16.
1.
Na żądanie kierownika drużyny Sędzia Główny zobowiązany jest skontrolować tożsamość zawodników każdej
drużyny na podstawie licencji zawodniczej i książeczki zdrowia sportowca ze zdjęciem.
2.
Żądanie sprawdzenia tożsamości zawodników można zgłaszać tylko bezpośrednio po zakończonej tercji.
3.
Żądanie nieuzasadnione skutkować będzie karą wynikającą z przepisów gry.
§ 17.
1.
Wszystkie kary pieniężne nałożone przez WGiD SZHL należy wpłacić w terminie 14 dni od daty wydania
decyzji na konto SZHL.
2.
Kluby odpowiedzialne są za terminową zapłatę kar za swoich zawodników, działaczy i trenerów.
3.
Brak potwierdzenia wpłaty powoduje zawieszenie uprawnień do gry ukaranego zawodnika.