SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI KOMISJI SKOKÓW POLSKIEGO ZWIĄZKU JEŹDZIECKIEGO W 2016
ROKU.
Celem pracy Komisji Skoków jest powoływanie składów osobowych Kadr, przedłożenie do
zatwierdzenia Zarządowi PZJ obsad trenerskich, organizacja i koordynowanie pracy Trenerów Kadr,
koordynowanie wyznaczania celów głównych dla zawodników kadr oraz opracowywanie zmian
zgodnych z regulaminami FEI, przepisów i regulaminów obowiązujących w Polsce.
Dariusz Jechna – członek Komisji.
Zostało ustalone, że Komisja będzie spotykała się raz na kwartał, lub częściej jeżeli będzie tego
wymagała sytuacja, bieżące sprawy będą uzgadniane drogą mailową i telefoniczną.
Komisja ustaliła kryteria kwalifikacji do Kadry Narodowej oraz kryteria kwalifikacji do
reprezentacji podczas wyjazdu na Mistrzostwa Europy w Kadrach Młodzieżowych.
Komisja przedstawiała Zarządowi do zatwierdzenia skład osobowy trenerów Kadr, składający się z :


Rudolf Mrugała- trener juniorów oraz mł. Jeźdźców,
Tomasz Włodarski – trener dzieci na dużych koniach.
Zostało postanowione, że nie będzie obsadzane stanowisko trenera Kadry Seniorów, a funkcję
selekcjonera będzie sprawował menadżer dyscypliny Maciej Wojciechowski.
Został przygotowany plan startowy z zaznaczeniem celów głównych oraz przygotowano harmonogram
planowanych działań, tj. akcji szkoleniowych i akcji sportowych (startów) w oparciu o wytyczne MSiT.
Celem Głównym w kategorii seniorów było zakwalifikowanie się do Finału Pucharu Świata w
Goteborgu oraz zakwalifikowanie się do Finału Furusiyya FEI Nation Cup w Barcelonie. W kategoriach
młodzieżowych jak cel główny został podany start w Mistrzostwach Europy w Irlandzkim Millstreet.
Dokładny opis poszczególnych akcji ich realizacji jest dostępny w sprawozdaniach trenerów i
menadżera dotyczących kadr narodowych (we wszystkich kategoriach wiekowych). Sprawozdania
zostały złożone w Polskim Związku Jeździeckim. W biurze PZJ jest również dostępna dokumentacja z
tych akcji przygotowana specjalnie dla Departamentu Sportu Wyczynowego MSiT, zawierająca
założenia startowe i ocenę ich realizacji.
W kwestiach finansowania startów poszczególnych Kadr (środki MSiT) zostało ustalone, że
finansowane w pierwszej kolejności są starty główne, starty na zawodach oficjalnych CSIO i starty
kontrolne na zawodach CSI. Zakres finansowania obejmował: opłaty za wpisowe do zawodów, MCP,
utylizację obornika oraz transport koni na zawody.
W ramach finansowania zawodników Kadr zostały też zabezpieczone środki finansowe na
zakup sprzętu (czapraki, kurtki, koszulki, bluzy itp) oraz na zakup suplementów wspomagających
formę, tężyznę fizyczną oraz przyspieszające regenerację koni użytkowanych w sporcie wyczynowym.
Komisja Skoków brała udział w ustalaniu wszelkich kwestii związanych z tworzeniem rankingu
PZJ, wyboru koordynatorów HPP, Polskiej Ligi Jeździeckiej, Grand Prix Wolnej Polski oraz Mistrzostw
Polski. Ponieważ skład osobowy Komisji Skoków w całości był nowym, cały rok prowadziliśmy nadzór
nad dyscypliną z analizą obowiązujących przepisów, zasad oraz oceną bieżącej sytuacji, tak aby z
końcem roku zaproponować ewentualne zmiany w regulaminach dyscypliny, regulaminach
powoływania do Kadr, których to nowa wersja miałaby obowiązywać od początku 2017 roku.
Komisja Skoków spotykała się także z przedstawicielami Komisji Zawodników, mając na celu
wzmocnienie efektywnego dialogu i bieżące rozwiązywanie ewentualnych problemów.
Na kończących sezon 2016 zawodach CSI w Poznaniu odbyło się spotkanie z Trenerami Kadr,
zawodnikami Kadr, podsumowujące starty w 2016 roku oraz został przedstawiony wstępny plan na
2017 rok, wraz z przedstawieniem proponowanych przez Komisję Skoków zmian w Regulaminach.