Buying Food - Interklasa

Transkrypt

Buying Food - Interklasa
mgr Irina Raźny
Gimnazjum im. św. Jadwigi Królowej
w Luborzycy
Scenariusz lekcji języka angielskiego z wykorzystaniem programu
multimedialnego „Talk to Me”
Temat: Buying Food
Poziom: elementary, pre-intermediate
Liczba uczniów: 14
Czas trwania: 45 minut
Cele:
• wzbogacenie i utrwalenie zasobu leksykalnego,
• doskonalenie sprawności mówienia,
• rozwijanie sprawności rozumienia ze słuchu,
• doskonalenia sprawności pisania.
Formy pracy:
• praca indywidualna,
• praca w parach,
• praca w grupach.
Materiały:
• program multimedialny „Talk to Me”,
• komputer z głośnikami, kompletem słuchawek i mikrofonem,
• tablica, kreda,
• obrazki przedstawiające artykuły spożywcze.
Przebieg lekcji
1. Warm-up
Nauczyciel zapisuje na tablicy cytat (stopień trudności zależy od poziomu),
w którym brakuje kilku wyrazów.
One should eat to live, not live to eat.
Benjamin Franklin
Uczniowie starają się domyślić, jakich słów brakuje (burza mózgów).
Kiedy cytat zostaje uzupełniony, nauczyciel rozpoczyna dyskusję, zadając
pytania, np.
- How do you understand it?
- Do you agree with it? Why? etc.
Uczniowie odpowiadają w języku polskim lub angielskim w zależności od
poziomu i umiejętności.
1
2. Wprowadzenie nowego tematu.
a. Nauczyciel zapoznaje klasę z tematem lekcji. Następnie dokonuje
podziału na dwie drużyny. Na osobnym biurku układa obrazki
(koszulkami do góry) przedstawiające artykuły spożywcze.
Przedstawicieli drużyn na przemian podchodzą do biurka, odwracają
obrazek, podają nazwę i zapisują na tablicy. Jeżeli wszystkie
czynności są wykonane bezbłędnie, drużyna otrzymuje 1 punkt.
Wygrywa ta drużyna, która zyska najwięcej punktów.
b. Praca z programem multimedialnym „Talk to Me”. Nauczyciel
uruchamia program, wybiera lekcję „Buying Food” i z paska zadań
wybiera kategorię dialog. W tym momencie zaczyna się
prezentacja, która wygląda następująco:
Uczniowie słuchają, powtarzają za lektorem, dbając o poprawność
wymowy.
c. Następne zadanie ma na celu doskonalenie wymowy. Wybieramy
zakładkę ćwiczenie wymowy. Uczniowie mają możliwość
wysłuchania poprawnej wymowy, nagrania swojej własnej,
a następnie porównania ze wzorem. Za każdą próbę dostają punkty
w skali od 1 do 7. Świetne połączenie nauki z zabawą. Zadanie to
wygląda następująco:
2
3. Utrwalenie poznanego słownictwa.
Z paska zadań (na dole slajdu) wybieramy kategorię ćwiczenia, zaś
z prawej strony wybieramy zakładkę Ab: kojarzenie-obrazek/słowo.
Zadanie to wygląda następująco:
4. Zadanie domowe
W parach lub małych grupach przygotować scenkę „In a shop”.
3