scenariusz lekcji - przyjazny środowisku, dzień ziem

Transkrypt

scenariusz lekcji - przyjazny środowisku, dzień ziem
Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli gimnazjum w
związku z Dniem Ziemi 2004
w ramach projektu „Przyjazny Ziemi”.
I. Informacje wstępne: nazwisko prowadzącego lekcję Dorota Giełdzik
przedmiot
Godzina wychowawcza
poziom nauczania
Klasa I gimnazjum
czas trwania
90 minut
II. Miejsce w programie:
Temat lekcji:
Śmieci mają swoje miejsce
III. Cele lekcji w ujęciu operacyjnym:
... po zakończeniu lekcji uczeń:
wie:
jakie są zagroŜenia róŜnych elementów środowiska w związku z
istniejącymi dzikimi wysypiskami śmieci
potrafi:
uzasadnić zalety wysypiska uporządkowanego w porównaniu z
wysypiskiem dzikim
wykazać korzyści środowiskowe, wynikające z istnienia wysypisk
uporządkowanych
uzyskuje przekonanie:
odpowiedzialności indywidualnej za
człowieka wobec przyrody
własne
zdrowie
i działania
wpływu codziennych działań kaŜdego z nas na stan środowiska
przyrodniczego
IV. Metody, techniki i formy pracy na lekcji
metody aktywizujące: burza mózgów
ćwiczenia z pakietu edukacyjnego „BRYZA”
V. Materiały pomocnicze (dla ucznia i dla nauczyciela)
kartki ksero z ćwiczeniami,
długopis,
szary papier, kolorowe flamastry
VI. Środki dydaktyczne:
materiały z pakietu „Bryza – jak chronić środowisko?”
VII. Procedura (dokładny przebieg czynności nauczyciela i uczniów)
Wprowadzenie (komentarz ) nauczyciela
Rozwinięcie (tok lekcji) –
- mapa mentalna – „Dzikie wysypisko śmieci?” – kaŜda grupa tworzy
swoją mapę mentalną (załącznik nr 1)
- prezentacja map mentalnych
- przeprowadzenie ćwiczenia nr 1 pt. „Dzikie wysypiska – rodzaje
niebezpieczeństw” z pakietu „BRYZA” (załącznik nr 2)
- ćwiczenie nr 13 „Moja rodzina a śmieci” (załącznik nr 3)
- przeprowadzenie ćwiczenia nr 33 pt. „Rusz globusem” – konkurs na
hasło antyśmieciowe
- prezentacja haseł poszczególnych grup
Ewaluacja zajęć metodą „Walizka i kosz”
zostawisz – wyrzucisz?” (załącznik nr 4)
– „Co z dzisiejszych zajęć
PRZEBIEG LEKCJI
Klasa: Gimnazjum
2 godz. lekcyjne
Temat: Śmieci mają swoje miejsce
Cele lekcji: uwraŜliwienie na problem istnienia i ciągłego tworzenia dzikich wysypisk śmieci
Lp.
Czas
Czynności
1.
2 min
Sprawdzenie obecności
2.
5 min
Omówienie przebiegu lekcji.
Objaśnienie zasad pracy w
czasie zajęć. Podział na grupy
3.
10 min
Ćwiczenie – „Dzikie wysypisko
śmieci” – kaŜda grupa dopisuje
jak największą liczbę skojarzeń
4.
10 min
Prezentacje map mentalnych
poszczególnych grup
5.
8min
Przeprowadzenia ćwiczenia
„Dzikie wysypisko – rodzaje
niebezpieczeństw”
6.
10 min
Prezentacja grup
7.
3 min
Ćwiczenie „Moja rodzina a
śmieci”
8.
15 min
Wypowiedzi uczniów na temat
otrzymanych wyników swojej
pracy oraz tego, co mogą zrobić
dla środowiska.
9.
10 min
Ćwiczenie „Rusz globusem” –
konkurs na hasło antyśmieciowe
10.
10 min
Prezentacja haseł
poszczególnych grup
11.
5 min
Ewaluacja zajęć – „Co z
dzisiejszej lekcji wyniesiesz, a co
wyrzucisz?” metodą walizka i
kosz.
Technika
Środki dydaktyczne
Uwagi
Tworzenie mapy
mentalnej
Ćwiczenia z pakietu
Bryza
Ćwiczenia z pakietu
Bryza
Ćwiczenia z pakietu
Bryza
- materiały z pakietu
„Bryza”
- szary papier
- kolorowe kartki,
flamastry
- ankieta „Ja i śmieci”
Grupy 4-6
osobowe
Załącznik nr 1
Instrukcja do mapy mentalnej „Dzikie wysypisko”
1. Podział na grupy.
2. KaŜda grupa otrzymuje szary papier, na którym wpisuje skojarzenia z
podanym tematem.
3. Tworzenie mapy. Uczniowie na arkuszu szarego papieru dopisują swoje
skojarzenia do podanych zagadnień.
4. Rysują strzałki od hasła głównego i przyklejają do nich swoje skojarzenia.
5. Prezentacja map mentalnych.
SKĄD SIĘ
BIERZE
CO SIĘ NA NICH
ZNAJDUJE
DZIKIE
WYSYPISKO
JAK WYGLĄDA
W JAKICH
MIEJSCACH SĄ
NAJCZĘŚCIEJ
LOKALIZOWANE
Załącznik nr 2
Instrukcja do ćwiczenia „Dzikie wysypiska – rodzaje niebezpieczeństw”
1. Uczniowie w grupach określają w jaki sposób odpady zgromadzone na dzikich
wysypiskach wpływają na środowisko. Wyjaśniają na czym polega ich
niekorzystny wpływ na wymienione na schemacie elementy przyrody
oŜywionej i nieoŜywionej.
2. Swoje uwagi uczniowie wpisują w puste pola
a następnie łączą je z
wymienionymi elementami biotycznymi i abiotycznymi (załącznik 2a).
3. Uczniowie prezentują efekty swojej pracy (autoprezentacja).
Załącznik nr 2a
CZŁOWIEK
ROŚLINY
ZWIERZĘTA
DZIKIE WYSYPISKA –
NIE
POWIETRZE
WODA
GLEBA
Załącznik nr 3
Instrukcja do zabawy edukacyjnej „Moja rodzina a śmieci”
1. KaŜdy uczeń samodzielnie analizuje poniŜej wymienione sytuacje, zdarzające
się w jego Ŝyciu (załącznik 3a).
2. Jeśli opisana sytuacja zdarza się u ucznia w rodzinie:
„zawsze gdy jest taka moŜliwość” - stawia sobie znak „ – „
„róŜnie bywa” – nie stawia nic
„nie, właściwie nigdy” – stawia sobie znak „ + „.
3. Po wykonaniu zadania kaŜdy uczeń zlicza postawione „ – „ i „ + „. Analizuje,
który symbol dominuje w jego tabeli. Na koniec zastanawia się co mógłby
zrobić dla środowiska?
Załącznik nr 3a
Na zakupy uŜywane są
torby z materiału
Torby plastikowe
uŜywane są wielokrotnie.
Segreguje odpady.
Napoje kupuje się w
opakowaniach
wielorazowych
Napoje i inne artykuły
spoŜywcze kupuje się w
opakowaniach szklanych
Rzadko uŜywa się
przedmiotów
jednorazowego uŜytku
Kompostuje odpadki
Wykorzystuje się papier
piśmienny dwustronnie
UŜywa się koperty więcej
niŜ jednokrotnie
W czasie wycieczki
zabiera się odpadki, by
wrzucić je do kosza
UŜywa się przedmiotów
trwałych, nadających się
do recyklingu
Korzysta się z czasopism
razem ze znajomymi,
sąsiadami, rodziną
Unika się wyrobów z
tworzyw sztucznych
(półki, tace, sita, miski)
Nieprzydatne rzeczy
przekazuje się osobom,
którym będą potrzebne
UŜywany jest papier
toaletowy z makulatury,
niechlorowany
Załącznik nr 4
Instrukcja do ćwiczenia ”Rusz globusem” konkurs na hasło antyśmieciowe
1. Uczniowie pracują w grupach.
2. KaŜda grupa układa jak najwięcej haseł promujących nie zaśmiecanie
środowiska.
3. Prezentacja grup.
4. Wybór najlepszego hasła.
Załącznik nr 5
CO Z DZISIEJSZYCH ZAJĘĆ
ZOSTAWISZ
WYRZUCISZ
Załącznik nr 2b
CZŁOWIEK
miejsce rozwoju
mikroorganizmów
chorobotwórczych
ROŚLINY
oddziaływają na
podłoŜe
okolicznych pól i
łąk
ZWIERZĘTA
są źródłem
przenoszenia
chorób
zniekształcenie
terenu
zaburzają
funkcjonowanie
ekosystemów
ulatnianie
szkodliwych
gazów
POWIETRZE
są pułapką dla
zwierząt
zeszpecenie
krajobrazu
DZIKIE WYSYPISKA –
NIE
osłabiają kondycję
przyległych drzew
utlenianie wielu
gazów (CO2, NH4,
H2S, CH4...)
WODA
wymywanie
szkodliwych
(toksycznych)
substancji do wód
przenikanie
szkodliwych
substancji do gleby
GLEBA