SZKOŁA PODSTAWOWA W LIGOWIE opr. mgr Elżbieta Kowalska

Transkrypt

SZKOŁA PODSTAWOWA W LIGOWIE opr. mgr Elżbieta Kowalska
SZKOŁA PODSTAWOWA W LIGOWIE
opr. mgr Elżbieta Kowalska
Scenariusze zajęć w nauczaniu zintegrowanym Edukacja środowiskowo – polonistyczna
Temat: Miejsca w naszej miejscowości i okolicy upamiętniające walkę z Niemcami w czasie II wojny światowej.
Cel ogólny: Kształtowanie pojęcia pomnik.
Cele operacyjne. Uczeń będzie:
- poznawać pomniki poświęcone żołnierzom, którzy zginęli w walce o wolność,
- czcić pamięć poległych w obronie Ojczyzny,
- okazywać uczucia patriotyczne,
- uświadamiać, czym są miejsca pamięci narodowej, co one upamiętniają.
Metody pracy:
- opowiadanie, pogadanka, pokaz.
Sposób realizacji – wycieczka.
Środki dydaktyczne:
- ilustracja Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, nagranie wiersza T. Kubiaka „Grób Nieznanego Żołnierza”,
widokówki.
Tok lekcji:
1. Nawiązanie do tematu.
Rozmowa nauczyciela z dziećmi na temat przedstawionego na ilustracji pomnika poświęconego Polakom pomordowanym
w latach 1939 – 1945. Konfrontacja wyników obserwacji pośredniej i bezpośredniej uzyskanej podczas wycieczki.
Kształtowanie pojęcia „pomnik” – omówienie budowy pomnika pod względem architektonicznym.
- Jaki wygląda pomnik?
- Jaki kształt ma ten pomnik?
- Kto wybudował pomnik i z jakiego materiału został wykonany?
- Za co postawiono pomnik?
Odczytanie napisu „Ku czci pomordowanych Polaków w latach 1939 – 1945”.
2. Działalność poznawcza i społeczna.
Próba odpowiedzi na pytanie:
Jakie wydarzenia upamiętnia pomnik?
Jakie znacie inne formy upamiętnienia walki narodu polskiego z
nieprzyjacielem?
Po co stawiamy pomniki czy tablice pamiątkowe?
Nauczyciel oczekuje odpowiedzi świadczących o zrozumieniu sensu słów:
pomnik, pamięć narodowa.
3. Rozdanie widokówek przedstawiających różne pomniki.
Co lub kogo przedstawiają te pomniki?
Czym one się różnią? (porównywanie: wskazywanie różnic w wyglądzie,
budowie i przedmiocie).
4. Odsłonięcie planszy przedstawiającej ważne obiekty wraz z pomnikami.
Polecenia dla dzieci: Z przedstawionych różnych obiektów wybierz tylko
pomnik.
Kogo lub co upamiętniają pomniki?
5. Zadanie pracy domowej.
Dzieci mają zrobić album z widokówek i ilustracji przedstawiających
pomniki.
- Co one przedstawiają?
- Jakie przedstawiają przedmioty?
- Skąd one pochodzą?
- Jak nazywa się to miejsce?
Wypowiedzi uczniów na podstawie pytania.
6. Oglądanie i opisywanie eksponatów przyniesionych przez uczniów.
7. Organizowanie kącika przedmiotów pochodzących z przeszłości. Zespołowa
praca uczniów, kącik zainteresowań.