scenariusz

Transkrypt

scenariusz
SCENARIUSZ
LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
KOSZYKÓWKA
TEMAT: DOSKONALENIE PODSTAWOWYCH ELEMENTÓW TECHNIKI
Z AKCENTEM NA RZUTY I PODANIA
KLASA / PŁEĆ: IV C/ dziewczęta
MIEJSCE ĆWICZEŃ: sala gimnastyczna
CZAS LEKCJI: 45'
LICZBA ĆWICZĄCYCH: 14
PRZYRZĄDY I PRZYBORY: pachołki (8), piłki do koszykówki (13), kreda, szarfy
PROWADZĄCY: Jacek Wawrzyniak
CELE GŁÓWNE:
1. MOTORYCZNOŚĆ: koordynacja ruchowa, precyzja
2. UMIEJĘTNOŚCI: technika kozłowania po prostej i slalomem, technika podań i chwytów piłki
w miejscu i w ruchu, technika rzutów do kosza z miejsca i z ruchu (po kozłowaniu)
3. WIADOMOŚCI: technika doskonalonych elementów gry, podstawowe przepisy gry
4. AKCENT WYCHOWAWCZY: dyscyplina grupy, współdziałanie w zespole, rywalizacja
zgodnie z zasadą „fair play”
TOK LEKCJI
1. Część wstępna:
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE
UWAGI
1. Zbiórka w dwuszeregu
zorganizowanie 2. Sportowe powitanie
grupy
3. Sprawdzenie obecności i stroju sportowego
motywacja
4. Podanie tematu zajęć i sposobu jego realizacji
do zajęć
5. Ćwiczenia w truchcie:
rozgrzewka
krąŜenia RR w przód i w tył
podskoki z krąŜeniem RR do przodu i do tyłu
podskoki z odmachem RR w tył
trucht z dotknięciem podłoŜa z P i L strony
krok odstawno-dostawny
przekładanka
skipy: A, B, C
podskoki kombinowane
podskoki pajaca
6.
Marsz dookoła sali
7.
Ćwiczenia operowania piłką
kozłowanie piłki PR i LR w miejscu, w róŜnych pozycjach
(przysiad, klęk, leŜenie, siad skrzyŜny itp.)
kozłowanie w ruchu na zasadzie lustrzanego odbicia
kozłowanie w miejscu dookoła NN
przekładanie piłki między NN, dookoła bioder i głowy
po prostej od pachołka
do pachołka
w rozsypce na połowie
sali, nauczyciel pokazuje
podrzuty piłki i chwyty z ćw. dodatkowymi
2. Część główna:
kształtowanie
sprawności
nauczanie
i doskonalenie
umiejętności
8.
Ćwiczenia rozgrzewające stawy
1.
Podania i chwyty w parach, w miejscu
2.
J.w. w ruchu
3.
Podania i chwyty w trójkach ze zmianą pasów działania
4.
Konkurs rzutów osobistych (Dwa zespoły, kaŜdy rzuca do
innego kosza. Wygrywa zespół, który jako pierwszy trafi 9
razy do kosza. Po trzech celnych rzutach, przez któryś z
zespołów, zmiana koszy. Po zmianie koszy liczenie celnych
rzutów jest kontynuowane)
5.
Konkurs podań i chwytów (Zawodnicy pierwszego zespołu
ustawieni w szachownicę, twarzą do siebie. Na sygnał
nauczyciela rozpoczynają podawać piłkę do siebie po zygzaku,
od pierwszego zawodnika do ostatniego i z powrotem. W tym
czasie zawodnicy drugiego zespołu kolejno w jak najszybszym
czasie obiegają boisko. Obiegnięcie ostatniego zawodnika
boiska kończy podania drugiego zespołu. Zmiana ról.
Wygrywa zespół, który wykonał więcej podań, w czasie biegu
drugiego zespołu.
6.
Konkurs rzutów o tablicę (Wygrywa zespół, który pierwszy
wykona 8 rzutów celnych do kosza)
7.
Tor ćwiczeń z elementami techniki gry:
podział uczniów na dwa
zespoły
uczniowie ćwiczą jeden
za drugim dookoła sali
kozłowanie slalomem (5 pachołków)
kozłowanie po prostej
dwutakt z prawego skrzydła
zbiórka z tablicy
podanie (do nauczyciela) i chwyt piłki
kozłowanie ze zmianą ręki kozłującej od pachołka do
pachołka
rzut do kosza z półdystansu
8.
3. Część końcowa:
ćwiczenia
i czynności
porządkujące
i uspakajające
czynności
podsumowujące
lekcję
Gra szkolna
1. Ogłoszenie wyników rywalizacji
2. Pochwała dla uczniów najlepiej ćwiczących i słabszych, którzy
zrobili postęp w opanowaniu doskonalonych umiejętności
3. Zakończenie lekcji.
Uczniowie stoją w
dwuszeregu.